TR
EN
KULÜP LİSANS MÜD . İLETİŞİM BİLGİLERİ

Telefon
 
0 216 554 57 16

Faks

 0 216 319 19 43

E-Mail

tayfunneidim@tff.org

aliraikonat@tff.org

cemyucel@tff.org

ahmethasimceylan@tff.org

niyazicagrikacar@tff.org

 

 

TFF » Kulüp Lisans » Kulüp Lisans Politika Beyanı
POLİTİKA BEYANI

REF: TMA 03

POLİTİKA BEYANI

Kime: Tüm TFF Personeline

Bilgi için: TFF Yönetim Kurulu

Kimden: TFF Başkan Vekili

Tarih: 25.03.2024

İlgi: TFF Kulüp Lisans Kurulu Koordinatörlüğü

Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Sistemi ve Kulüp İzleme Süreci, ülkemiz futbolunu Avrupa standartlarına ulaştırma amacını taşımaktadır.

Sistemin etkin bir şekilde işleyebilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu ve kulüpler uyum içinde çalışmalıdır. Kulüplerin gereksinim duydukları bilgilerin mevcudiyetini sağlamak bizim başlıca hedeflerimizdendir. Bu sebeple; sunduğumuz hizmetlerin kalitesini devamlı olarak yükseltmek ve sistemin daha iyi bir seviyeye ulaşmasını sağlamak amacıyla, kulüplerle sürekli irtibat halinde bulunularak sistemin aktif bir şekilde iyileştirilmesi sağlanacaktır.

2004 - 2005 sezonunda uygulanmaya konulan ve başarıyla sürdürülen Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Sistemi, 21. lisans sezonuna girmiştir.

Türkiye Futbol Federasyonu, 2023 - 2024 futbol sezonunda da Trendyol Süper Lig, Trendyol 1. Lig, TFF 2. Lig kulüpleri için Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Sistemini ve Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi kulüpleri için UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Kulüp Lisans Sistemini uygulamaktadır. TFF Kulüp Lisans Kurulu değerlendirmesi neticesinde; talimat yükümlülüklerini yerine getiren kulüplere, başvuruda bulunulan Lisans çeşidine göre 2024 - 2025 sezonu için UEFA veya ULUSAL Lisans verecektir.

UEFA Lisansları kulüplerin Uluslararası Müsabakalara katılmalarına izin vermektedir. 2010-2011 sezonu itibariyle verilmeye başlanan ULUSAL Lisanslar ise, kulüplerin ekonomik ve finansal yapılarını geliştirerek şeffaflığın arttırılması ve kulüplerin UEFA lisansını alma hakkına daha kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktadır.

Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış olan politika beyanı programa bağlılığımızı teyit etmekte olup, bu önemli konuda kulüplerle olan ilişkilerimizde yol gösterici olarak kullanılacaktır.

UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Sistemi ve UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Kulüp Lisans Sistemi, sportif başarı sonucu UEFA kulüp müsabakalarına katılmaya hak kazanan ve bu müsabakalara katılmak isteyen kulüplerin zorunlu asgari şartı olarak Sportif, Futbol Sosyal Sorumluluk, Personel ve İdari, Hukuki, Altyapı ve Mali konulardaki kriterlere uyması gerektiğini ve ilgili lisansa sahip olması, dolayısıyla 55 üye federasyonun hepsinde ortak bir standardın olması şartını desteklemektedir.

TFF Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Sisteminin hedefleri buna göre aşağıdaki gibidir:

  • Futbolun standardını bütün yönleriyle geliştirmek, sürekli iyileştirmek ve her kulüp içerisinde gençlerin yetiştirilmesine ve korunmasına sürekli olarak öncelik vermek;

  • Kulüplerin uygun yönetim ve organizasyon seviyesine sahip olmasını sağlamak;

  • Seyircilere ve medyaya düzenlenmiş, konforlu ve güvenli stadyumlar temin etmek üzere kulüplerin sportif altyapısının adapte edilmesi;

  • Kulüplerin ekonomik ve mali yapılarının güçlendirilmesi, izleme süreci ile şeffaflıklarının ve güvenilirliklerinin artırılması ve alacaklarının korunmasına gerekli önemin verilmesi;

  • Bir sezon içindeki müsabakaların sürekliliğinin sağlanması;

  • Finansal fair play ve sürdürülebilirliğin devamlılığı;

  • Kulüplerin sportif, futbol sosyal sorumluluk, altyapı, personel ve idari, hukuki ve mali kriterler açısından değerlendirilmesi konusundaki standartların Avrupa düzeyinde geliştirilmesi.

Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Sistemi ve UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Kulüp Lisans Sistemi, Kulüp Lisans Koordinatörü Sayın Gonca Tanakol başta olmak üzere kriter uzmanları tarafından yürütülmektedir.

Kulüp Lisans Koordinatörü ve uzmanları, sistem ile ilgili hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla; lisans sezonunda sistem dahilinde olan kulüplere online toplantılar düzenleyecek ve yerinde ziyaretler gerçekleştirecek, kulüplerle devamlı irtibat halinde olacak, ilgili tüm bilgi, belge ve talimatları zamanında kulüplere ulaştıracak, kulüplerin isteklerine, sorunlarına yazılı ve/veya sözlü geri dönüşlerde bulunacak ve onları Avrupa standartlarına uygun kulüpler seviyesine getirmek için çalışacaklardır.

Kulüp Lisans Kurulu Koordinatörlüğü tarafından, lisans sezonu sonunda, sezon değerlendirmesi yapmak üzere lisans için başvuran kulüplere anket formu gönderilecektir. Alınan geri dönüşler neticesinde kulüp lisans sisteminin mevcut işleyişi değerlendirilecek ve sistemde ileriye dönük olarak gerçekleştirilebilecek iyileştirmeler ile ilgili çalışmalar yapılacaktır.

Ayrıca Kulüp Lisans Kurulu Koordinatörlüğü, senede bir kez UEFA'nın görevlendirdiği SGS firması tarafından denetlenmektedir. Sistemin iyi bir şekilde işleyebilmesi adına kendi bünyesi içinde de bir iç denetimden geçmektedir. Yapılan bu iç denetimler, Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Sisteminin ve UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Kulüp Lisans Sisteminin istenilen şekilde işleyebilmesi açısından çok önemlidir.

Kulüp Lisans Koordinatörü ve uzmanları, Kulüp Lisans Kurulu'na bağlı olarak çalışacaktır. Koordinatörlüğün öncelikli ve esas amacı, kulüpler ile iletişimi iyi bir şekilde sağlamak ve kulüp lisans konusunda kendilerine gereken desteği vermektir. Sistem kulüplerin aktif katılımıyla ne kadar iyi bir şekilde ilerlerse o kadar başarılı olur. Hedeflenen başarı, kulüplerin sadece uluslararası değil ulusal ligde de mücadele etmek için lisans almasını zorunlu hale getirmektir.

Sayın Gonca Tanakol Kulüp Lisans işleriyle ilgili her konuda doğrudan sorumlu olup, Kulüp Lisans Kurulu'na bağlı olarak çalışacaktır.

Lisans idaresine ilave olarak lisans verme kararlarında bağımsızlığı garanti etmek amacıyla iki bağımsız karar organı görev yapacaktır.

a) Lisans başvurularını inceleyecek ve karar verecek olan Kulüp Lisans Kurulu

b) TFF Tahkim Kurulu

Ülkemizde Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Sistemi'nin ve UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Kulüp Lisans Sisteminin inandırıcılığını sürdürmek için ilgili bütün tarafların etik bir şekilde davranması, sisteminin gerekliliği olan davranış kurallarını benimsemesi ve gizlilik-bağımsızlık gibi sistemin temel ilkelerine saygı göstermesi gerekmektedir. Ben ve bütün sistem çalışanları etik bir şekilde davranır, davranış kurallarını benimser ve gizlilik-bağımsızlık değerlerine saygı gösterdiğimizi bildiririz. Ayrıca yasaya, FIFA ve UEFA'nın ilgili mevzuatlarına uygun hareket etmeyi taahhüt ederiz.

Sistem ile ilgili tüm talimat, dokümantasyon ve ilgili haberler TFF resmi web sitesinde (www.tff.org) Kulüp Lisans Sistemi bölümünde yayınlanmaktadır. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa Kulüp Lisans Kurulu Koordinatörlüğü ile görüşmekten lütfen çekinmeyiniz.

Yusuf GÜNAY

Başkan Vekili