TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Elit oyuncu gelişimi

Futbolda takım oyununda başarının formülü; elit futbolcu yetiştirilmesinden geçmektedir. Dolayısı ile potansiyel olarak yetenekli futbolcuların ortaya çıkarılması, onların uzman ve doğru eller tarafından üst seviyelere hazırlık amacıyla yetiştirilmesi öngörülür.

TFF/FGD, bu düşünceden hareket ederek, genç oyuncu gelişim programlarını hayata geçirmiştir. Zira program, elit oyuncu gelişimi açısından kaçınılmazdır.

Amaç:

Ülke genelinde; yetenekli genç futbolcuların sistemli çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılması ve yarının önemli bireyleri olan bu oyuncuları doğru ellerde geliştirerek, doğru program içerisinde Genç Milli Takımlarımızın hizmetine sunmaktır.

İlkeler

* Türk futbolunun geleceği için; "İyi birey, İyi vatandaş, İyi futbolcu" yetiştirmenin programlarını geliştirmek ve bunu kulüplerimizin genç futbolcu gelişiminde uygulatma yönünde yol gösterici olarak, onları bu yönde teşvik etmektir.

* Genç Oyuncu Gelişim Programı'nda yurda yayılmasında istenilen nokta; yetenekli oyuncuların birlikte mücadele ederek gelişeceği bir ortam yaratılarak, sistematik gelişim planlaması ile korunarak, doğru ellerde ve doğru iletişimler içerisinde sosyalleşerek gelişmeleri ve Türk futbolunun geleceği için, genç oyuncu yaratarak "Komple Futbolcu" geliştirmektir.

GELİŞİM LİGLERİ

Profesyonel kulüplerin Gençlik Geliştirme Programı'nda belirtilen yaş grupları takımlarının yer aldığı, kulüplerin kendilerine ait tesis ve UEFA lisanslı antrenör gibi kriterleri uyma zorunluluğu olan liglerdir.

Elit Ligler

U14, U15, U16 yaş kategorilerinde Süper Lig ve TFF 1. Lig Kulüplerinin oluşturduğu 4 grupta 3 devre usulüne göre oynanmaktadır. 23-24 Eylül 2017 tarihinde başlatılan lig operasyonu 14-15 Nisan 2018 tarihlerinde bitirilmek üzere planlamaktadır. 8'er takımın katılımı ile gerçekleştirilecek olan U14, U15, U16 yaş kategorilerine ait Türkiye Finalleri organizasyonu Mayıs 2018 tarihi hedeflenerek hazırlanmaktadır.

U17 ve U19 yaş kategorilerinde Süper Lig ve TFF 1.Lig olmak üzere 2 grupta çift devreli lig usulünde oynanmaktadır. 9-10 Eylül 2017 tarihinde başlatılan lig operasyonu 12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde bitirilmek üzere planlamaktadır. Kendi gruplarını lider tamamlayan takımların oynayacakları bir Süper Kupa Müsabakası ile Elit U17 ve Elit U19 Ligi Şampiyon takımı belirlenecektir. Süper Kupa Müsabakası organizasyonu Mayıs-Haziran 2018 tarihi hedeflenerek hazırlanmaktadır.

Bölgesel Gelişim Ligleri:

U15, U16, U17 ve U19 yaş kategorilerinde TFF 2.Lig ve TFF 3.Lig Kulüplerinin oluşturduğu 5 grupta 3 devre usulüne göre oynanmaktadır. 14-15 Ekim 2017 tarihinde başlatılan lig operasyonu 17-18 Mart 2018 tarihlerinde bitirilmek üzere planlama

 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.