TR
EN
Engelliler Futbolu''Futbol aşkı engel tanımaz"

Türkiye Futbol Federasyonu, herkese eşit şartlarda futbola erişme ve futbol oynama hakkına sahip olması gerektiğine inanmaktadır. TFF, Futbol Geliştirme Direktörlüğü bünyesinde faaliyet göstermekte olan Engelli Futbolu Geliştirme Birimi, 4 Engelli (İşitme, Görme, Zihinsel ve Bedensel) grubuna yönelik turnuva ve futbol eğitimleri gerçekleştirmektedir. Türkiye'de engelli futbolunun geliştirilmesi kapsamında temel amaç, engelli bireylerin futbol etkinliklerine katılımlarıyla sportif ve sosyal açıdan gelişimlerinin sağlanmasıdır.

Türkiye Futbol Federasyonu, Engelli Futbolu Geliştirme birimi faaliyetleri yanında, Engelli Koordinasyon kurulu aracığıyla 4 engelli federasyonun lig ve Milli Takım faaliyetlerine önemli destek vermektedir. İlk defa 2009 - 2010 sezonunda hayata geçen ve halen devam etmekte Ampute Ligi' de TFF'nin desteği ile gerçekleşmektedir. Ayrıca TFF, tüm engelli futbolu branşlarında yapılmakta olan ulusal ve uluslararası faaliyetlere destek vermektedir.

Amaç:

· Engelli bireylerin futbolu tanımalarını ve futboldan zevk almalarını sağlamak.

· Gündelik hayata adapte olmaları için engelli bireylere gereken desteği sunmak.

· Futbolun gücü ve futbol topunun sihrini bir araya getirerek, engelli bireylerin de herkes gibi futbol oynayabildiğini ve oynayabildiğini kamuoyunun dikkatine sunmak.

· İşitme, görme, zihinsel ve bedensel engelliler spor federasyonları ile işbirliği yaparak, ülkemizde bulunan engelli bireylerin futbol oynamalarını teşvik etmek.

Hedefler

· Her ilde Engelli Futbolu Antrenörlüğü Sertifikalı antrenörler yetiştirmek.

· Türkiye Genelinde Engellilere yönelik Futbol/Futsal Eğitim ve Turnuvalarını teşvik etmek

· 25 ilde Sürekli Engelli Futbolu Eğitim Merkezleri kurmak

· Üniversitelerin işbirliğiyle Engelli Futbolu projeleri gerçekleştirmek

· Karma Futbol Projelerini arttırmak

· Engelli futbol kulüplerinin arttırılması için faaliyetler yürütmek