TR
EN
Gelişim Ligleri Finallerinin Usul ve Takvimi Belli Oldu 26.03.2024
Gelişim Ligleri Finallerinin Usul ve Takvimi Belli Oldu
2023-2024 Sezonu Gelişim Ligleri Finalleri'nin usul ve takvimi belli oldu. 16 Nisan 2024 tarihinde U17 Bölgesel Gelişim Ligleri ile başlayacak olan play-off müsabakaları 5 Mayıs'ta U14 Gelişim Ligi ile sona erecek.

Play-off müsabakaların tamamı Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunan Çolaklı Atatürk Stadı ve Ilıca Stadyumu'nda oynanacak.

Play-off müsabakaları sonrasında yarı final ve final maçları 3 Mayıs'ta başlayacak, 26 Mayıs'ta tamamlanacak.

Gelişim Ligleri finalleri kapsamında gerçekleşecek olan müsabakalar U19 Elit A, U17 Elit A ve U17 Elit B ligleri hariç tek maç eleme usulü ile oynanacak. Müsabakaların normal sürelerinin beraberlik ile sonuçlanması halinde uzatma oynanmaksızın direkt penaltı vuruşlarına gidilecek. Penaltı vuruşları sonucunda kazanan takım bir üst turda oynamaya hak kazanacak.

Final müsabakalarında U19 Elit A, U17 Elit A ve U17 Elit B liglerinde sezonlarını gruplarında 2.ve 3. sırada tamamlayan takımlar, diğer gruplardaki rakipleri ile (1. grup ikincisi - 2. grup üçüncüsü / 2. grup ikincisi - 1. grup üçüncüsü) oynayacak. Müsabakalar karşılıklı olarak takımların ev sahipliğinde oynanacak. Karşılıklı olarak takımların ev sahipliğinde gerçekleşecek olan müsabakalarda iki müsabaka sonucunda turu geçen takımın belli olmaması halinde, ikinci müsabaka sonucunda uzatma oynanmaksızın direkt penaltı vuruşlarına gidilecek. Penaltı vuruşları sonucunda kazanan takım yarı final oynamaya hak kazanacak.

U19 Elit A-B ve U17 Elit A-B liglerinin usul ve esasları 2023-2024 Sezonu U19 ve U17 Gelişim Ligleri Statüsü'nde belirtilmiştir.

Gelişim Ligleri'nde sarı kart takibi yapılan liglerde, normal sezonda görülen sarı kartlar ve sarı kart nedeniyle cezalı duruma düşen futbolcu cezaları finallere aktarılmaz. Finallerde sarı kart takibi organizasyon içerisinde değerlendirilir.

Normal sezonda AFDK kararı ile cezalı duruma düşen futbolcuların cezaları finallerde de devam eder.U19 - U17 Bölgesel Gelişim Ligleri ve U16 - U15 - U14 Gelişim Ligleri Finalleri Usul ve Takvimi için tıklayınız