TR
EN
Ligler » Trendyol Süper Lig » Süper Lig Haberleri
2022-2023 Sezonu Spor Toto Süper Lig fikstürü çekildi 4.07.2022
2022-2023 Sezonu Spor Toto Süper Lig fikstürü çekildi
Geri
İleri

2022-2023 Sezonu Spor Toto Süper Lig fikstür çekimi, TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yapıldı.

Fikstür çekim törenine TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Başkan Vekilleri İbrahim Burkay, Murat Aksu, Yusuf Günay, Yalçın Orhan, Yönetim ve İcra Kurulu Üyeleri Müslüm Özmen ve Ali Düşmez, Yönetim Kurulu Üyeleri Erman Kalkandelen, Hamit Altıntop, İdil Karademirlidağ Suher, Ramazan Üçdan, Talat Papatya, Cengiz Erdem, Genel Sekreter Kadir Kardaş, A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Süper Lig kulüp başkanları ile temsilcileri, teknik direktörler, kaptanlar ve davetliler katıldı. 

2022-2023 Sezonu Süper Lig fikstürü için tıklayınız

Orhan Saka Konferans Salonu'nda düzenlenen fikstür çekimini bu yıl özel misafir olarak sanatçı Göksel gerçekleştirdi.

Mehmet Büyükekşi: "Süper Lig'in değerini artırmak istiyoruz"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, fikstür çekiminde yaptığı konuşmada, TFF olarak kısa sürede çok önemli adımlar attıklarının altını çizdi. Başkan Büyükekşi, “Başta futbolseverlerimiz olmak üzere, hepimiz tarafından heyecanla beklenen, Spor Toto Süper Lig 2022-2023 sezonu fikstürünü belirlemek üzere bir araya geldik. Bildiğiniz gibi, TFF’nin yeni yönetimi olarak, 16 Haziran’da göreve geldik, tam 18 gündür iş başındayız. Ancak kısa zamanda, çok önemli adımlar attık.” dedi.

Başkan Mehmet Büyükekşi, şöyle devam etti: “Öncelikle sizlerle bu çalışmalarımızı kısaca paylaşmak istiyorum. Gerek göreve gelmeden, gerekse daha önceden yaptığımız çalışmalarımız ve bu tespitlerimize göre acil çözüm bekleyen 6 ana konuyu hiç vakit kaybetmeden hemen hayata geçirdik. Kısaca bahsetmem gerekirse; 1-Spor Toto Süper Lig’de yabancı futbolcu uygulamasını bir yıl aynı şekilde devam ettirme kararı aldık. İlaveten 21 yaş altı 10 kez milli olmuş üç oyuncuyu Süper Lig kulüplerimiz takımlarına katabilecek. 2-Kulüp harcama limitlerine yeni düzenleme getirdik. 3- Sekiz ay boyunca kangren haline gelmiş yayın ihalesini çok kısa sürede bitirerek sözleşmeyi imzaladık. 4-Transfer tescilinde, SGK ve Vergi borçları muafiyetini tekrar bu dönem için uzattık. 5- Rezerv Lig kurulması konusunda karar aldık. 6-Deplasman yasağını kaldırdık ve misafir seyirci sayısına yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar izin verilmesini sağladık. Özellikle çözüm odaklı çalışmalar yapıyoruz, inşallah bu hafta da kurullarımızı ve MHK çalışmalarımızı tamamlayıp kamuoyu ile paylaşacağız.”

Süper Lig’in değerini artırmak istediklerini vurgulayan TFF Başkanı Büyükekşi, “Biliyoruz ki ligimizin kalitesini, marka değerini artırırsak amaçlarımıza ulaşmamız çok daha kolay olacak. Biz bu konuda TFF olarak çok önemli hedefler koyduk. Öncelikle dijitalleşmeyle ilgili çalışmalarımız var. Yıllardır bir ihtiyaç olan ve acil çözüm bekleyen konularda önemli adımlar atacağız. Özellikle Süper Lig’e değer katacak yeni projeler için çalışmalar yürütüyoruz. Süper Lig’in dünyadaki bilinirliliğini ve izlenme sayısını artırmak için birçok çalışma yürütüyoruz. Resmi yayıncımızın 105 ülkede Süper Lig izlenme sayısı var. Ama biz naklen yayın imza töreninde ligimizin 150 ülkede yayınlanması için yeni bir hedef koyduk. Bu sayı gerçekten son derece önemli. Bu sayıyı artırmayı arzuluyoruz. Çünkü beINSPORTS global bir marka ve futbol yayıncılığında uluslararası bir değer. Kendileriyle beraber farklı alanlardaki projelerimizle birlikte kulüplerimize yeni kaynaklar nasıl yaratabiliriz, bunun için ayrı çalışmalar yapıyoruz.” ifadesini kullandı. 

Fikstür çekimine katılan sanatçı Göksel’e de teşekkür eden Başkan Mehmet Büyükekşi, “Çok önemli projelerimizden biri de maç öncesi konserler verilmesi… Ben de geçtiğimiz dönemlerde bir Anadolu kulübünde, Gaziantep Futbol Kulübü’nde başkanlık yaptım, seyirci sayımızın az oluşunu özellikle yaşadım. O yüzden farklı etkinlikler yaparak, bir taraftan seyirci sayısını bir taraftan da gelirleri artırmak istiyoruz. Bu projemizin başlangıç ayağı olarak da bugün burada bulunarak fikstür çekimimizi onurlandıran değerli sanatçımız Göksel’e katılımları için teşekkür ediyorum. Kendisine desteği için teşekkür ediyorum ve buradan kendisini alkışlıyorum.” diye konuştu.

Yeni sezonla birlikte yeni bir kültür oluşturmak istediklerinin altını çizen TFF Başkanı Büyükekşi, “Kadınlarımızın daha çok maça geldiği, hakemlerimizin değil futbol güzelliklerinin, futbol kalitesinin konuşulduğu bir futbol iklimi hedefliyoruz. Bunun için de, Fair Play, centilmence davranış, güzel hareketlere prim veren bir anlayışımız olacak. TFF olarak güzel oyunu daima destekliyoruz. Süper Lig’de yer alan tüm kulüplerimizin de Fair Play konusunda TFF ile aynı doğrultuda hareket edeceğine inancım tam. Adil bir spor anlayışı sonucu elde edilen zaferde çok büyük bir onur var. Bu doğrultuda her kulübün Fair Play kavramını kendi öz değerleri olarak sahiplenmesi kaçınılmaz. Bu nedenle Spor Toto Süper Lig'in değerini artırmak için, başta Fair Play ve güven ortamını yaratmak üzere, her türlü girişime destek vereceklerine inanıyorum. Oluşturacağımız Lig Koordinasyon Kurulu’nun da bu konuda önemli bir misyon üstleneceğini düşünüyorum. Kulüpler Birliği'nin bir üyesi özellikle fikstür çekiminde ve ceza kuruluna sevk edilecek komisyonda üye olacak. Hep bahsetmiştim, şeffaf olacağız diye. Bunun ilk adımını buradan atacağız. Özetle; inşallah yeni sezonda, her şey çok farklı olacak. Ve bunu sizlerle hep birlikte başaracağız.” ifadelerini kullandı.

Futbol Federasyonu eski başkanı merhum Hasan Doğan’ı da anan Başkan Mehmet Büyükekşi, “Rahmetli Hasan Doğan döneminde TFF ile özdeşleşen güven anlayışı, futbolda yeni dönemin en büyük kazanımı olacak. Bu vesileyle, 5 Temmuz 2008 yılında kaybettiğimiz, Türk futbolunda önemli izler bırakan, bizler için önemli bir rehber olan, merhum Hasan Doğan başkanımızı, vefatının 14. Yılında saygı ve rahmetle anıyoruz. Az sonra gerçekleştireceğimiz 2022-2023 Spor Toto Süper Lig çekiminin herkese hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.” sözleriyle konuşmasını noktaladı. 

Spor Toto Süper Lig 5, 6, 7 ve 8 Ağustos 2022 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayacak. Sezon 28 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek. 21 Kasım - 18 Aralık 2022 tarihlerinde Katar'da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası nedeniyle Süper Lig'e 13 Kasım'da ara verilecek. 

Törende TFF Maç Planlama Müdürü Besim Yalçın teknik bilgilendirmede bulundu. Günün anısına Göksel'e hediye takdimi ve TFF Yönetim Kurulu, kulüp başkan ile temsilcilerinin birlikte hatıra fotoğraf çekiminin ardından tören sona erdi.

Geri
İleri