TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Bakan Özak: "Hükümet olarak Euro 2016'yı tüm gücümüzle destekliyoruz" 11.12.2009
Bakan Özak: "Hükümet olarak Euro 2016yı tüm gücümüzle destekliyoruz"

Son yıllarda futbolda elde ettiği başarılarla Avrupa ve dünya futbol kamuoyunun dikkatini çeken Türkiye, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık sürecinde hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Genel Sekreter Vekili Orhan Gorbon direktörlüğünde oluşturduğu proje ekibi adaylık dosyasını tamamlamak üzere… Toplamda 850 sayfalık iki kitaptan oluşacak bu dosyada UEFA'nın cevap beklediği tüm soruların yanıtları yer alacak. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'nin Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapması için hükümet olarak gerekli tüm desteği verdiklerini ve UEFA tarafından istenen garanti mektuplarının imzalanmakta olduğunu söyledi.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na evsahipliği yapması için hükümet olarak gerekli tüm çalışmaları yürüttüklerini ve UEFA tarafından istenen garanti mektuplarının imzalanmakta olduğunu söyledi. Türkiye'nin, devlet desteği gerektiren bir organizasyon olan 2016 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliğini rahatlıkla başarabileceğini ifade eden Bakan Özak, "Yapılacak bu yatırımları ülkemizin büyük kalkınma hamlesinin bir parçası olarak görüyoruz. Büyük titizlikle hazırlanan adaylık dosyasının 15 Şubat'ta UEFA'ya teslim edilmesi için, bakanlıklarımızdan aday şehirlerimizin belediyelerine kadar tüm ilgili kurumlar olarak kenetlenerek federasyonumuza destek olmaya çalışıyoruz" dedi.

"Halkımızın desteği bizi bir adım öteye taşıyacak"

Adaylık süreci ile açıklama yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ise, altyapı ile istihdam açısından Türkiye'nin, rakiplerine göre gelişmeye ve büyümeye en elverişli ülke olduğunu söyledi. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası aday ülkelerinden İsveç-Norveç ortaklığının bazı sıkıntılar yaşadığını ve gelişmeleri yakından izlediklerini belirten Özgener sözlerine şöyle devam etti: "EURO2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için daha önce bu organizasyona ev sahipliği yapan İtalya, Fransa ve İsveç-Norveç ile yarışıyoruz. Rakiplerimizden bizi bir adım öteye taşıyacak güç, devletimiz ve tüm vatandaşlarımızın desteğidir. Önümüzdeki günlerde adaylık kampanyamızı, dosya hazırlık çalışmalarımızı, maçların oynanmasını öngördüğümüz şehirleri ve stadyumları, tüm alt yapı ve lojistik çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşacağız."

Tanıtım kampanyasının lansmanı 23 Aralık'ta

Türkiye Futbol Federasyonu'nun 23 Aralık tarihinde Swissotel'de gerçekleştirileceği lansmanda adaylık logosu ve pek çok diğer detay kamuoyuyla paylaşılacak. Yurtiçi ve yurtdışında yapılan birebir görüşmeler sonucu hazırlanan Türkiye'nin marka değerleri araştırması ardından tasarlanan logo ve logolu ürünlerin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Olimpiyatlar ve Dünya Kupası'ndan sonra dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonu olan Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Türkiye'de gerçekleştirilmesi için, ev sahibi ülkenin belirleneceği 28 Mayıs 2010 tarihine kadar sürecek olan kampanyayla, şampiyona için oy verecek UEFA Yönetim Kurulu Üyelerinin desteği kazanılmaya çalışılacak.

Adaylık hazırlıkları çerçevesinde UEFA yetkilileri tarafından düzenlenen olağan ziyaretlerin dördüncüsü 18 Aralık'ta gerçekleştirilecek. Antalya Mardan Palace Oteli'nde yapılacak toplantılarda adaylık dosyasının ilerleyişi masaya yatırılacak ve TFF Proje Ekibi'nin soruları UEFA heyeti tarafından cevaplanacak.

Öte yandan, Euro 2016 adaylığı için hazırlanan web sitesi www.gosterkendiniturkiye.com ve sosyal medya siteleri üzerinden destekçiler toplanmaya devam ederken, adaylık ana sayfası da açılış için gün sayıyor.

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.