TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
EURO 2016 Adaylık Dosyası teslim edildi 15.2.2010
EURO 2016 Adaylık Dosyası teslim edildi
Geri
İleri

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, 2016 UEFA Avrupa Şampiyonası adaylık dosyasını UEFA'ya teslim etti. İsviçre'nin Nyon kentinde yapılan dosya teslim törenine Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, TFF Başkanvekilleri Lutfi Arıboğan ve Servet Yardımcı ile TFF Yönetim Kurulu üyesi Zafer Yıldırım, Milli Takımlardan sorumlu yönetim kurulu üyesi Levent Kızıl ve TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener katıldı.

UEFA Merkezi'ndeki törenin açılış konuşmasını UEFA Milli Takım Turnuvaları Komitesi Başkanı ve UEFA Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gilberto Madail yaptı. Konuşmanın ardından Türkiye adaylık dosyasını Fransa ve İtalya'nın ardından UEFA yetkililerine teslim etti.

Törende TFF Başkanı Mahmut Özgener bir konuşma yaptı. Bu konuşma sırasında Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, TFF Birinci Başkanvekili Lutfi Arıboğan, TFF Genel Sekreter Vekili ve 2016 Proje Direktörü Orhan Gorbon, Bayan Milli Takım oyuncularımızdan Filiz Koç ve A Milli Takım oyuncularımızdan Nihat Kahveci de sahnede bulundu.

TFF Başkanı Mahmut Özgener'in törende yaptığı konuşmanın tam metni şöyle;

"Türk hükümetini temsilen burada bulunan Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Faruk Nafız Özak, Türkiye Futbol Federasyonu ve tüm Türk halkı adına, bugün burada Adaylık Dosyamızı sunmaktan gurur duyuyorum. Bu geniş kapsamlı adaylık dosyalarını hazırlamak için Nisan 2009'dan bu yana birçok kişi çalıştı ve etkin bir ekip çalışması ortaya koydu. Adaylığımızın temelleri, ilk olarak Türkiye ve Yunanistan'ın ortaklaşa EURO 2008'i düzenlemeye hayalleriyle atıldı.

Bu süreçte, ödevimizi iyi yaptığımıza inanıyor, EURO 2008 ve EURO 2012 adaylık tecrübelerimizle şunu söyleyecek kadar kendimizi "olgun" hissediyoruz.

UEFA'nın kararı ve desteğiyle: Avrupa "Benzersiz" bir 2016 Avrupa Şampiyonası keşfedecek.

EURO 2016'ya Türkiye'nin ev sahipliği yapması durumunda, turnuva sekiz güzel şehirde, dokuz stadyumda gerçekleştirilecek. Toplam yedi adet, son teknoloji ürünü yeni stat yapılacak. Mevcut iki stadımız da yenilenecek. UEFA EURO 2016 konseptimiz 24 takım ve taraftarları için özel olarak hazırlanacak. Konseptimiz ayrıca ülkemiz ve futbol ailesi için kalıcı bir miras bırakacak.

UEFA, "Benzersiz" ve kusursuz bir planlama yapılacağının güvencesini tamamıyla hissedecek. Bütün projeler hükümet tarafından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği güvenceyle finanse edilecek. Bu 920 milyon Euro'luk finansman garantisi, vaadin ötesinde  bir garanti.

Proje, adaylık gelirlerinden bağımsız olarak, Türkiye'nin önümüzdeki altı yıl boyunca yapacağı altyapı çalışmalarının bir parçası olacak. Bu finansal garantiler de, Başbakanımızın ve bütün hükümetinin, bu büyük futbol turnuvasına ev sahipliği yapmamız konusundaki kararlılığını vurgulamakta.

Bu bağlamda, sayın Başbakanımız Erdoğan size şu sıcak dileklerini aktarmamı istedi:

"Sayın UEFA Başkanı Michel Platini, 2016 Avrupa Şampiyonası'na aday olmak bizim için bir ayrıcalıktır. Türkiye, bütün adayların ne kadar güçlü olduğunun ve EURO 2016'nın her ülke için ne kadar önemli olduğunun farkındadır.

Avrupa Şampiyonası, UEFA'nın bir ülkeye kazandırabileceği en önemli değerlerden biridir. Türkiye EURO 2016'ya tutkulu bir şekilde ev sahipliği yapmaya hazır durumda. Türkiye Cumhuriyeti adına size garanti edebilirim ki: Kendimizi adadık, tutkuluyuz ve hazırız."

Futbol ailesinin sayın üyeleri, Türkiye daha önce hiçbir Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmadı. Bunun yanında Türkiye, Avrupa'da ekonomisi en sağlıklı ve hızlı gelişen ülkelerden biri. Eğer Türkiye EURO 2016'yı düzenlemeye hak kazanırsa, UEFA çok geniş ve dinamik yeni bir pazara sahip olacak.
Sayısız etnik grup, din ve dil beraberce, uyumlu bir şekilde, nüfusu 70 milyondan fazla, yaş ortalaması 28 olan bir ülkede, bir arada yaşıyor. Türk halkı büyük bir aşk ve özveriyle futbola bağlı durumda.

Türkiye'nin EURO 2016'ya ev sahipliği yapma hakkı kazanmasıyla; UEFA farklı kültürleri bir araya getirmek ve desteklemek yolunda önemli bir adım atmış olacak.

Futbolun birleştirici gücünü göstermenin, bu turnuvanın, bütün dinleri ve inançları bir araya getiren, barışçıl ve çok kültürlü bir ülkede düzenlenmesinden daha iyi bir yolu yoktur.

Dosyanın resmi tesliminin ardından, adaylığımızın değerlendirme sürecinin artık sizin elinizde olacağını biliyoruz.

Geri bildirimlerinizi almaya ve tavsiyelerinizi dinlemeye hazırız.

7 Nisan'da tekrar karşılaştığımızda, futbol kültürümüzü, dünyaca ünlü Türk misafirperverliğini, geleneksel ama modern toplumumuzu ve en önemlisi emsalsiz futbol tutkumuzu hissedeceksiniz.
 
Tüm futbol ailesine, adaylığımızın sembolü olan Lale'den esinlenerek yapılmış şekerleri, Türkiye'de yapılacak olan EURO 2016 davetiyesi  olarak takdim ediyorum. 16. yüzyılda Türkiye'de doğup Avrupa bahçelerine yayılan lale,  bir ruhun filizlenmesi gibi yeni bir başlangıcın, çok kültürlü simgesidir.

Bu Türk şekerleri,  sizi "Benzersiz" bir EURO 2016 zevki yaşamanız için sizi heyecanlandıracak ve ikna edecek."

EV SAHİBİ ÜLKE 28 MAYIS'TA BELLİ OLACAK

Törenin ardından Türkiye Futbol Federasyonu, Nyon yakınlarındaki La Barcarolle Otel'de bir kokteyl düzenledi.

İlk kez 24 takımın mücadele edeceği ve 1 ay boyunca 9 statta 51 maçın yapılacağı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na adaylık dosyası, 3 ay sürecek detaylı teknik analize tabi tutulacak. Bu süre zarfında, dosyaları, 100'den fazla teknik kritere göre inceleyecek UEFA, varsa açık noktaları, 19 Mart tarihinden itibaren adaylarla paylaşacak.

7-15 Nisan tarihleri arasında aday ülkelerde yapılacak son teknik toplantılarda, adaylık dosyasının açık noktaları değerlendirilecek. Buna ek olarak, ülkeyi ziyaret edecek UEFA yetkilileri, hükümetin ve kentlerin adaylığa desteği konusunda fikir sahibi olacak.

UEFA, aday ülkelerdeki teknik toplantıların ardından niteliksel bir değerlendirme raporu hazırlayacak ve bu raporlar, 29 Nisan'da aday ülkelere gönderilecek.

Aday ülkelere, UEFA Milli Takım Turnuvaları Komitesi'ne ve UEFA Yönetim Kurulu'na gönderilecek raporların tamamı, 14 Mayıs'ta UEFA'nın internet sitesi www.uefa.com'da kamuoyuyla da paylaşılacak.

28 Mayıs'ta İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılacak oylama sonucu verilecek karar, UEFA Başkanı Michel Platini tarafından, televizyondan ve internetten TSİ 14.00'de canlı duyurulacak.

EURO 2016 Adaylık Dosyası teslim edildi
Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.