TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Türk futboluna parlak gelecek sağlayacak yeni alt ligler oluşturuldu 3.08.2009
Türk futboluna parlak gelecek sağlayacak yeni alt ligler oluşturuldu

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Türk futboluna elit sporcular yetiştirecek yeni ligler kurulmasına karar verdi. Bu kapsamda, 2009-2010 sezonundan itibaren Turkcell Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig takımlarının 23 yaş altı futbolcularına yönelik bölgesel lig olan A2 Ligi ve U16 Coca Cola Akademi Ligi başlayacak.

Böylece yeni sezonda Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Geliştirme Merkezi'ne bağlı Ulusal Futbol Gelişim Akademisi (UFGA) çatısı altında U14, U15, U16 Coca Cola Akademi Ligleri ile U14, U15 ve U18 Bölgesel Gençlik Geliştirme Ligleri yer alacak.

A2 Ligi 4 grupta oynanacak

Türk futboluna farklı bir açılım sunacak olan A2 Ligi'ne, Turkcell Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig'de bulunan kulüpler 01.01.1990 (U20) ve daha sonraki tarihlerde doğmuş oyuncularıyla katılacak. Bu kulüpler, kadrolarında 01.01.1987 (U23) veya daha sonraki tarihte doğan, kaleciler dahil 3 kişi bulundurabilecek. En az 3 yıldır yasalara uygun olarak Türkiye'de yerleşik olan ve yaşı tutan yabancı futbolcular da kulüplerin kadrolarında yer alabilecek. Şimdiye kadar uygulanan PAF Ligi'nin yerini alacak olan A2 Ligi, TFF Profesyonel Maç Planlama ve Organizasyon Müdürlüğü tarafından düzenlenecek. A2 Ligi takımlarının maçlarında görev yapacak hakem dörtlüsü MHK tarafından atanacak.

PAF Ligi'ne göre en büyük farkı bölgesellik olan A2 Ligi'nde yer alacak 36 takım, 4 gruba ayrılacak. Çift devreli lig usulüne göre oynanacak maçlar sonucunda gruplarında ilk 2 sırayı alacak takımlar play-off'a kalacak. 4'er takımlı 2 grupta tek devreli lig usulüne göre oynanacak play-off'ta gruplarını lider tamamlayan 2 takım, "A2 Ligi Türkiye Finali'nde" karşı karşıya gelecek. A2 Ligi'nde disiplin ihlalleri konusunda Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu yetkili olacak. Bu ligde mücadele edecek Bank Asya 1.Lig kulüplerinin deplasman maçlarındaki ulaşım masrafları TFF tarafından ödenecek.

U16 Akademi Ligi başlıyor

İlk defa geçtiğimiz sezon uygulanan ve kısa sürede çok olumlu sonuçların alındığı Coca Cola Akademi Liglerine bu sezon bir lig daha eklenecek. "İyi birey, iyi vatandaş ve iyi futbolcu" sloganıyla hayata geçirilen U14 ve U15 Coca Cola Akademi Ligleri'nin yanı sıra yeni sezonda U16 Coca Cola Akademi Ligi de yeni futbolcuların Türk futboluna kazandırılmasına olanak sağlayacak. 4 bölgesel grupta oynanacak Coca Cola Akademi Ligleri U16 Şampiyonası'nın Türkiye Finalleri, bölgesel gruplarda başarı sağlayan 16 takımın katılımı ile turnuva şeklinde düzenlenecek. Coca Cola Akademi Liglerindeki takımlar, kadrolarında Türkiye'de oturma iznine sahip ve yaşı kriterlere uygun en fazla iki yabancı uyruklu amatör futbolcu bulundurabilecek.

Her iki ligin de Türk futbolunda yeni bir soluk getireceğini belirten TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener, konuyla ilgili olarak "PAF Ligi'nin yerini alacak A2 Ligi, takımların geniş kadrolarında oynama şansı bulamayan futbolcuların da forma giyecek olmasından dolayı çok önemli. Ayrıca bu maçların salı ve çarşamba günleri oynanacak olması sayesinde kamuoyu ve teknik adamların bu ligle daha fazla ilgilenmesini hedefledik." açıklamasını yaptı.

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.