TR
EN
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
2023-2024 Sezonu Trendyol Süper Lig Fikstürü Çekildi 19.07.2023
2023-2024 Sezonu Trendyol Süper Lig Fikstürü Çekildi
Geri
İleri

2023-2024 Sezonu Trendyol Süper Lig Fikstür çekimi dün akşam TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştirilen etkinlikle yapıldı.

 

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Kulüpler Birliği Vakfı ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Digitürk Spordan Sorumlu Grup Başkanı Rashed Al-Marri, Süper Lig'in isim sponsoru Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, TFF Yönetim Kurulu Üyeleri, Trendyol Süper Lig Kulüp Başkanları ve temsilcileri, sponsorlar ve teknik direktörlerin yanı sıra sanat camiasından Alişan, Seren Uzun, Ceren Gündoğdu, Bülent Serttaş, Tahsin Hasoğlu, Gökhan Tepe, Sefo, Ömür Gedik ve Gripin müzik grubu da geceye katılan isimler arasında yer aldı.

2023-2024 Sezonu Trendyol Süper Lig Fikstürü için tıklayınız


2023-2024 Sezonu Trendyol Süper Lig Fikstür Çekimi Detayları için tıklayınız


TFF Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri yaz bahçesinde düzenlenen Trendyol Süper Lig fikstür çekimi etkinliği kokteyl ile başladı. Ceren Gündoğdu'nun mini konseri ve ardından komedyen Tahsin Hasoğlu'nun stand-up gösterisiyle devam eden gecede açılış konuşmasını TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi gerçekleştirdi.

 

Mehmet Büyükekşi: "İngiltere ve İspanya'dan sonra en büyük üçüncü isim sponsorluğu anlaşmasını yaptık"

Büyükekşi konuşmasında Trendyol ile yaptıkları tarihi sponsorluk anlaşmasıyla liglerin yeni adının Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig olduğunu hatırlatarak, "Böylece, Avrupa liglerinde İngiltere ve İspanya'dan sonra en büyük 3. isim sponsorluğu anlaşmasını imzaladık. Türk futbol tarihinin rekorunu kırdık. Geçtiğimiz sezon son haftalara kadar şampiyonluk yarışı devam etti. Bu büyük rekabet, ligimizin değerini arttırarak futbola yatırımı daha cazip hale getirdi. Yeni isim sponsorluğumuz ile birlikte, önümüzdeki sezonun daha kaliteli, rekabetin ve heyecanın daha üst düzeyde olacağına inanıyorum." dedi.

"Türk futbolunun marka değerini artırmak için ailemizden aldığımız güçle çalışmalarımızı büyük bir kararlılıkla sürdüreceğiz"

Her zaman ısrarla altını çizdiği konunun Türk futbolunun marka değerini artırmak olduğunu vurgulayan TFF Başkanı, "Yükselen sponsorluk gelirlerimiz ve yeni yayın ihalesinde hedeflediğimiz artış çok önemli. Ancak tüm paydaşlar olarak, futbolun güzel ve eğlenceli taraflarını öne çıkarmamız da gerekiyor. Federasyon olarak bizim görevimiz, Türk futbolunun; marka değerini yükseltmek. Yapısal sorunlarını çözmek. Kulüplerimize yeni gelir kaynakları yaratmak. Süper Lig'e ve tüm liglerimize değer katacak yeni projeler üretmek. Tüm bu alanlarda çalışmalarımızı, ailemizden aldığımız güçle büyük bir kararlılıkla sürdüreceğimizin bir kez daha altını çizmek isterim." ifadelerini kullandı.

"Ligimizin hem marka değerini hem de ticari gelirlerini artıracak yeni bir projeyi hayata geçirdik"

Trendyol Süper Lig'in şu an dünyanın en değerli 10 ligi arasında yer aldığını ve 100'den fazla ülkede yayınladığını vurgulayan Mehmet Büyükekşi, "Ancak biz bunu yeterli görmüyoruz. Fikstür düzeni ve profesyonel liglerimizin marka değerini artırmak için düğmeye bastık. UEFA Şampiyonlar Ligi, Alman ve Belçika lig yapılarını yeniden düzenlemiş Hypercube firmasıyla anlaştık. Önümüzdeki 6 ay süresince futbol ailesinin tüm paydaşlarıyla görüşmeler yapacağız. Süper Lig, 1. lig, 2. ve 3. Lig ve Türkiye Kupası'nda oynanacak format ve fikstür yapısını oluşturacağız. Diğer taraftan, ligimizi, dünyanın önde gelen ligleri arasında hak ettiği yerde konumlandırmak istiyoruz. Bu anlamda, ligimizin hem marka değerini hem de ticari gelirlerini artıracak yeni bir projeyi hayata geçirdik. Şampiyonlar Ligi markasını oluşturan ekibin danışmanı ile çalışıyoruz. Süper Lig kulüpleri ve yayıncı kuruluşumuzla toplantılarımızı yaptık. Hep birlikte ortak bir akılla Süper Lig'in kurumsal kimliğini yeniden inşa edeceğiz. Yeni sponsorluk modelleri oluşturarak ligimizde yer alan kulüplerimizin gelirlerini artıracağız." dedi.

"Amacımız hepimizi futbol ile birleştiren yepyeni kahramanlık hikâyeleri yazmak"

"Futbol kazanmak üzerine kurulu bir oyun ama asla 'bir kazananın, bir kaybedenin olduğu bir oyun değil. Bir savaş hiç değil." diyen Başkan Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Galip gelmenin gururunu paylaşacağımız, kaybettiğimizde de eksiklerimizi tamamlayarak yola devam edeceğimiz yeni bir kültür inşa etmeye mecburuz. Federasyon, takımlar, taraftarlar hep birlikte el ele verip, Cumhuriyetimizin 100. yılına yaraşır yeni bir hikâye yazmaya ihtiyacımız var. Futbol akademilerimizde yetiştireceğimiz genç yeteneklerimizden dünya çapında oyuncular çıkarmak istiyoruz. Amacımız hepimizi futbol ile birleştiren yepyeni kahramanlık hikâyeleri yazmak. Amacımız Türkiye'yi harekete geçirmek. Futbolumuzu ve ligimizi daha ileriye taşımak için ailemizin tüm üyelerinin bu vizyonla omuz omuza çalışması gerekiyor. Yeni sezonda bu hedefe ulaşmak için herkesin üzerine düşen sorumluluğun bilinciyle hareket edeceğine inanıyorum. Bu sezon geçmişten ders alarak bazı şeyleri daha farklı yapmak zorundayız. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar bekleme hatasına düşmememiz gerekiyor. Hep birlikte, tribünlerin dolduğu, daha çok kadın ve çocuk futbolseverlerin maça geldiği, futbol güzelliklerinin, kalitesinin konuşulduğu bir futbol iklimi yaratmak zorundayız. Türkiye futbol federasyonu olarak eşit, şeffaf, adil, tarafsız yönetim anlayışı ile tüm kurullarımızla birlikte Türk futboluna güveni hep birlikte inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Futbolun birleştirici gücünün, dostluğun, Fair-Play'in ön planda olduğu, sakatlıkların yaşanmadığı, seyir zevki yüksek maçlara sahne olacak bir sezon yaşanmasını temenni ediyorum"

Yeni sezonla ilgili temennilerini de dile getiren Mehmet Büyükekşi konuşmasını, "Trendyol Süper Lig 11 Ağustos'ta 66. sezonuna merhaba diyecek. Sizlerin de bildiği gibi, deprem felaketi nedeniyle ligden çekilmek zorunda kalan Atakaş Hatayspor ve Gaziantep Futbol Kulübümüzün de yeniden katılımıyla 20 takımımızın mücadele edeceği bir sezon geçireceğiz. Yeni sezonda futbolun birleştirici gücünün, dostluğun, Fair-Play'in ön planda olduğu, sakatlıkların yaşanmadığı, seyir zevki yüksek maçlara sahne olacak bir sezon yaşanmasını diliyorum. Sanatçı dostlarımızın da bugün bizlere destek olduğu Trendyol Süper Lig 2023-2024 fikstür çekiminin hayırlı olmasını temenni ediyor, tüm takımlarımıza başarılar diliyorum." sözleriyle tamamladı.

Ali Koç: "Ligimizde tarihi bir sponsorluk anlaşmasına imza atıldı"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'den sonra söz alan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, başkan olarak görev yaptığı 5 yılda fikstür çekimlerine katılmadığını, ilk kez böyle bir gecede yer aldığını söyledi.

Maçların oynanmadığı dönemin başkanlar ve yöneticiler olarak stressiz bir dönem olduğunu ancak taraftarların maçları heyecanla beklediğini ifade eden Koç, "2023-2024 Trendyol Süper Lig sezonunun tüm kulüplerimiz, taraftarlarımız, yayıncı kuruluş, emekçi medya mensupları, sponsorlarımız, kısacası tüm paydaşlarımız için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Yeni sponsorumuz Trendyol'a ailemize hoş geldiniz diyorum. Sponsorluğu için de teşekkür ediyorum. Bu sponsorluğu ligimize kazandıran TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye ve Yönetim Kurulu'na kulüplerimiz adına teşekkür ediyorum. Bazıları ligimizin değersiz olduğunu düşünürken tarihi bir anlaşmaya imza attınız. Yıllar sonra özel sektörden bir firma ligimizin isim sponsoru oldu. Tüm kulüplerimize yeni sezonda başarılar diliyorum. Hepimizin yolu açık, şansı bol olsun. Kazasız, belasız taraftarlarımıza, sponsorlarımıza keyif vereceğimiz bir sezon olmasını temenni ediyorum." dedi.

Futbolda birçok sorun olduğunu, sorunların günden güne arttığını vurgulayan Ali Koç, "Hepimizin bildiği finansal sorunlar var. Çok paydaşın dile getirip beceremediği adil rekabet ortamının sağlanması lazım. Finansal konularda sıkıntımız çok büyük. Ne kulüpler, ne Federasyon bu finansal durumun içinden çıkabilecek durumda değil. Bıçak kemiğe dayandı." ifadelerini kullandı.

Kulüplerin kontrolü dışında gelişen olumsuzluklar olduğuna dikkati çeken Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç, şöyle devam etti:

"Olumsuzluklara tedbir alınmaya çalışsa da finansal açıdan belimiz bükülmüş durumda. Döviz kuru hepimizi ilgilendiriyor. Bizim gelirlerimizin yüzde 80'i Türk lirası, giderlerimizin yüzde 75'i ise döviz. 2016 yılında 500 milyon dolarlık bir yayın ihalesi yaptık. Bugün bu rakam 100 milyon dolara indi. Federasyon payını çıkınca kulüplerin alacağı pay 87-88 milyon dolar civarında. 500 milyon dolarlık ihale yapıldı ama hiçbir zaman 500 milyon dolar ödenmedi. Anlamsız indirimler kabul edildi. Ben yayıncı kuruluşa kızardım, sonra haklı olarak kendi çıkarlarını koruduğunu gördüm. Esas sorun TFF'de. Bu gelir kalemine en büyük darbe 2018-2021 yılları arasında oldu. Yayın geliri 5 senede yüzde 80 düştü. Bana göre bir önceki Federasyonun sorumsuz davranması nedeniyle ihaleye hazırlanılmamıştır."

"Bu ortamda gemiyi yüzdürmeye çalışıyoruz"

Kulüplerin yaşadığı birçok sorunu dile getiren ve çözüm beklediklerini söyleyen Ali Koç, vergi oranının yüzde 15'ten 40'a çıkmasının kulüplerin yükünü daha da artırdığını söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı:

"Cumhurbaşkanımızın onayıyla mükemmel işleyen bir stopaj sistemi vardı. Ama ne olduysa sebebi belli olmayan şekilde bu durdu. Sonrasında Mehmet Büyükekşi başkan geldi ve tekrar bu sistem devreye girdi. Yaşadığımız olumsuzların büyük çoğunluğu bizlerin kontrolü dışında gelişti. Bu ortamda biz gemiyi yüzdürmeye çalışıyoruz. Adil rekabetten bahsediyoruz. Ama futbol açısından çok fazla mesafe kat edemiyoruz. Önümüzdeki sezon beklentimiz hakem yönetiminde, sizlerin yönetiminde, kurulların alacağı kararlarda herkese eşit mesafede olunması." dedi.

Rashed Al-Marri: "Korsan yayıncılıkla etkili mücadele, Türk futbol endüstrisinin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelişimi açısından büyük önem taşıyor"

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç'tan sonra söz alan Digitürk Spordan Sorumlu Grup Başkanı Rashed Al-Marri, "Trendyol Süper Lig'in resmi yayıncısı olan beIN Sports'un uzun yıllardır, Türk futbolu ile sürdürdüğü işbirliğinden dolayı büyük gurur duyduğunu belirterek, "Hep birlikte gerçekten çok güzel şeyler başardık. Amacımız Türk futbol camiasının son derece tutkulu taraftarları için harikulade bir yayın kalitesine ulaşmaktı." dedi. BeIN Sports olarak geçtiğimiz sezon çeşitli spor dallarında 2500 yayın gerçekleştirdiklerini ve bunların arasında Süper Lig maçlarının da olduğunu belirten Al-Marri "beIN Sports olarak Süper Lig'in maçlarını dünya çapında yaklaşık 100 ülkede futbolseverlere taşıdık. Korsan yayın meselesi tüm futbol camiasını çok kötü bir şekilde etkiliyor. Korsan yayıncılıkla etkili mücadele, Türk futbol endüstrisinin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Korsan yayınlar ligin marka değerine büyük zarar veriyor ve tüm futbol ekonomisinin gelir kaybı yaşamasına yol açıyor. Ayrıca korsan yayıncılık, yasal yayıncıların pazar payını önemli ölçüde aşındırıyor. İzleyicileri yayın hakkı sahibi kanallardan uzaklaştırarak reklam gelirlerini ve abonelik oranlarını olumsuz etkiliyor. Bu durum yayıncıların finansal sürdürülebilirliğini zayıflatmakla kalmıyor, aynı zamanda kaliteli programlara ve yeni spor haklarına yatırım kabiliyetini de ortadan kaldırıyor." ifadelerini kullandı.

Korsan yayınların tüketiciler için de risk oluşturduğunu aktaran Al-Marri, "İzinsiz yayın yapan web siteleri ve uygulamalar, izleyicileri kötü amaçlı yazılımlara, kötü niyetli reklamlara her ikisi de izleyicinin kişisel bilgilerini riske atar ve nihayetinde düşük kaliteli içeriğe maruz bırakabilir. Korsan yayıncılıktan kaynaklanan gelir kayıpları altyapı yatırımları başta olmak üzere, sporun toplumun daha geniş bir kesimine yayılmasına yönelik girişimlere ve tüm spor ekosistemine zarar verir. Bu nedenle korsanla mücadele için sıkı tedbirler alınması; maddi kayıpların azaltılması, fikri mülkiyet haklarının korunması ve Türkiye yayıncılık pazarının sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından büyük önem taşıyor." dedi.

Çağlayan Çetin: "Trendyol olarak artık biz de kendimizi bu harika ailenin bir parçası olarak görüyoruz"

Digitürk Spordan Sorumlu Grup Başkanı Rashed Al-Marri'den sonra söz alan Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, "Futbol ailemizin saygıdeğer üyeleri sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ailemizin dedim gururla. Çünkü eğer kabul ederseniz artık biz de bu harika ailenin bir parçası olarak görüyoruz kendimizi. Hepinize sonsuz teşekkür ederiz. Trendyol olarak ülkemizin spor alanında gösterdiği gelişimi heyecanla izliyoruz. Birbirinden yetenekli ve kaliteli futbolculardan, harika bir teknik ve idari kadrodan oluşan A Milli Futbol Takımımız Almanya 2024 yolunu yarıladı. Onlara sonsuz güveniyoruz. Trendyol olarak hem "Bizim Çocukların" hem de "Filenin Sultanlarının" destekçisi olarak bu yolculukta yanlarında olmaktan gurur duyuyoruz. Bunun devamlılığını sağlamak için ne katkı gerekiyorsa, bu ülkede doğup büyüyen bir marka olarak, "Trendyol" olarak biz de varız! Ülkenin çocuklarıyla, gençleriyle gurur duyması için, bu ülkenin sporda bir marka olması için yapılacak ne varsa Trendyol olarak yanlarındayız" ifadelerini kullandı.

"Federasyonumuzun Süper Lig'in marka değerini daha da yükseltme vizyonuna inandığımız ve bu vizyona katkı sağlamak istediğimiz için bu aileye katıldık"

Trendyol olarak sadece sponsorluk değil yol arkadaşlığı için omuz omuza verdiklerinin altını çizen Çağlayan Çetin, "Biz sadece sponsorluk değil yol arkadaşlığı için sahaya çıktık. Yanımıza da Türkiye'nin dört bir köşesindeki 300 bin satıcımız, 500'e yakın üreticimiz, 22 bin kuryemiz ve 30 milyonu aşkın müşterimizi aldık. Avrupa'da bir çok ülkede uygulamasını gördüğümüz özel sektör desteğinin bir benzerinin hem ligimizi, hem ülkenin spor kültürünü, hem marka değerini artırmak ve geliştirmek için katkı yapması yolunda Trendyol olarak elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Biz de Federasyonumuzun üzerine titizlikle eğildiği Süper Lig'in marka değerini daha da yükseltme vizyonuna inandığımız ve bu vizyona katkı sağlamak istediğimiz için bu aileye katıldık. Birinci lige desteğimizle kulüplerimizin yeni yıldızlar yetiştirmesine; Süper Ligimize adımızı vererek de takımlarımızın Avrupa arenasında daha hızlı koşmasına katkımızın olmasını temenni ediyoruz. Bu vesileyle başta TFF ve Sayın Başkanı olmak üzere olmak üzere büyük futbol ailemizin tüm paydaşlarına teşekkür ediyorum. Çekilecek fikstürün hayırlı olmasını diliyorum. Heyecan dolu maçlarda buluşmak üzere, herkese iyi akşamlar diliyorum." dedi.

Fikstür çekimi gerçekleştirildi

Konuşmaların ardından Trendyol Süper Lig 2023-2024 sezonu fikstür çekimi, Kulüp Başkanları, yöneticileri ve geceye katılan sanatçılarla birlikte gerçekleştirildi.

Geri
İleri