TR
EN
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Sporda Şiddetin Önlenmesi zirvesi Ankara'da yapıldı 10.08.2017
Sporda Şiddetin Önlenmesi zirvesi Ankarada yapıldı
Geri
İleri

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın koordinasyonunda, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanı sıra sporun zirvesinden önemli isimler, sporda şiddetin önlenmesi konulu toplantıda bir araya geldi. Bakanlık binasında gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Futbol Federasyonu adına Başkan Yıldırım Demirören, Hukuk ve Mali İşlerden Sorumlu Başkanvekili Hüsnü Güreli ile Genel Sekreter Kadir Kardaş katıldı.

2017-2018 sezonunda 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un uygulanması, müsabakaların düzen ve huzur içinde yapılmasının sağlanması konularının ele alındığı zirveden sonra birlikte açıklama yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, toplantının ardından şu açıklamayı yaptı:

"Yasayla ilgili değerlendirmeler yaptık. Türkiye Futbol Federasyonu ve bizim Euro 2024 ev sahipliği için adaylık çalışmalarımız var. Bu süreçler bizim adaylıkla ilgili konumuzu da etkileyecek süreçler. Bu nedenle adım atıp çözüm getirmemiz gerekiyor. Süper Kupa ve Türkiye Kupası finallerinde e-bilet uygulanması kararlaştırıldı. Müsabakaların risk analizinin yapılmasını değerlendiriyoruz. Müsabakaların konumu, taraftarın hareket durumu, iki takım arasındaki geçmişe yönelik hususlar-husumete göre risk analizlerinin yapılması gerektiğini ifade ediyoruz. A, B, C kategorisine ayıracağız. Stadyum çevresinde olaylara sebep olanların tespiti için teknolojinin daha etkin kullanılması ile ilgili talepler var."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da şu bilgileri paylaştı:

"Sevindirici gelişmeyi paylaşmak isterim. 2016-2017 sezonunda 2015-2016 sezonuna yönelik olarak gerek olaylar açısından gerekse olaylara karışanlar açısından bir azalma söz konusu. Bu da şunun tescilidir: 6222 sayılı kanunun spor hayatımıza çok önemli bir katkı sunduğu, uygulaması oranında da çok önemli neticeler elde edildiğidir. Demek ki 6222'ye sıkı sıkıya sahip çıkacağız. Sadece bakanlıklar ve federasyonlar olarak değil aynı zamanda taraftarından spor yöneticilerine kadar medyaya kadar mülki amirlerimize kadar hatta belediye başkanlarımıza kadar herkesin bu konuda sorumluluğunu üzerine alması ve kendi görevlerini yerine getirmesi bu toplantımızın ana değerlendirmelerinden bir tanesidir.

Bu sezon maçları risklere göre değerlendireceğiz. A, B, C kategorisi. Riskli, orta riskli ve risk taşımayan müsabakalar. Buna ait tedbirler de ilgili mülki amirler ve spor kulüpleri, federasyon tarafından da bu çerçevede gerçekleştirilecektir. Gerek saha gerek saha dışı koordinasyon konusunda tedbirler aynı risk unsuruyla alınacak. Çipli kimlik kartlarına geçiyoruz. 10 milyon vatandaşımız çipli kimlik kartlarını aldı. Yüz tarama sistemi, parmak izleri ile ilgili teknolojilerin spor alanlarında eksiksiz olarak uygulanması öncelik ve hedeflerimizden bir tanesi.

Spor Güvenlik Kurullarımız, A Kategorisi'ndeki maçlar öncesinde kesinlikle vali başkanlığında, ayda bir de yine vali başkanlığında toplantılarını eksiksiz yerine getirecekler. Sosyal medya üzerinden de tahrikler ve birtakım taşkınlıklar söz konusu. Bu konuda da emniyet müdürlüğümüz ve Jandarma Genel Komutanlığımızın oluşturduğu siber daire başkanlıkları çerçevesinde buradan izleme ve savcılıklara suç duyurusunda kabiliyetine sahibiz.

Misafir takım taraftarlarının kendi şehrinden çıkmasından itibaren kendi şehri de dahil olmak üzere kontrol edilecektir.  Kupa finalleri ve Play Off konusunda sayın bakanımız gerekli değerlendirmeyi ortaya koydular. Özel güvenlik de bakanlıklarımıza bağlı. Onların eğitilmesi, nitelikleri ve nicelikleri sorumluluğumuzdadır. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi çerçevesinde bu eğitimleri yukarıdan aşağıya neler yapılabileceği konusunda bugün itibarıyla paylaşacaklardır.

İl Güvenlik Spor Kurullarının alacağı deplasman yasağı konusunda geçmişte olduğu gibi inisiyatif onlara ait. Bu konuda koordinasyon yapacağız. İstisna olmak kaydıyla İl Güvenlik Kurulları deplasman yasağı alma kabiliyetine sahip olacaktır. Bunu yaymamak istisna olarak tutmak esastır. Spor sahaları içinde, çok fazla sayıda akredite edilmiş kişi var. Bu da bizim kontrol yapmamızı zorlaştırıyor. Valilerimiz, emniyet müdürlerimiz, belediye başkanlarımız forma giymeyecek."

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de şu ifadeleri kullandı:

"6222 sayılı yasada revizyona gidilebilir. İhtiyaç duyulan konularda değişiklik yapılabilir. Spor alanı kavramı genişletilebilir. Temel amacımız şiddetin ortadan kalkması, keyifli bir maçın hem statta hem tribünde izleyebilmesi. Samsun Cumhuriyet Savcılığı'nın yaptığı tahkikat devam etmektedir. 4 kişi hakkında yakalama kararı çıktı. Bu toplantının çok önemli bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum. Tüm vatandaşlarımızın keyifle izleyeceği bir sezon olmasını temenni ediyorum."

Kaynak: Anadolu Ajansı
Geri
İleri