TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Başakşehir Fatih Terim Stadı açıldı 27.07.2014
Başakşehir Fatih Terim Stadı açıldı

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü'nün, Başakşehir'de açtığı yeni stadyuma Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in ismi verildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TFF Onursal Başkanı ve UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik ile TFF Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı açılış töreninin ardından bir de gösteri maçı oynandı. Gösteri maçını Fatih Terim'in teknik direktörlüğünü yaptığı ve Recep Tayyip Erdoğan'ın kaptan olduğu Turuncu Takım 9-4 kazandı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören de Turuncu Takım'da forma giydi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başakşehir Stadı'nın açılışında yaptığı konuşmada, stadın hayırlı olmasını dilerken, stadı İstanbul'a kazandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı, ekibini ve inşasında emeği geçenleri tebrik etti.

"İstanbul'un dört bir yanını modern spor tesisleriyle donatan Büyükşehir Belediyemiz, Başakşehir'e de UEFA 2016 kriterlerine uygun bu stadı inşa etti. Değerli kardeşlerim, Başakşehir'e böyle bir stat gerekiyordu ve hayırlı olsun. Antrenman sahalarıyla, otoparkı ve sosyal tesisleriyle, tesisin tamamı 178 trilyon liraya mal oldu. Büyükşehir Belediyemiz tarafından, şehrin dört bir yanına inşa edilen 18 spor salonu, 36 futbol sahası, 144 okul spor salonu ile 2012 Avrupa Spor Başkenti unvanını hak eden bir İstanbul manzarasına şahit oluyoruz."

"Şampiyonluğun altındaki incelikler Türk futbolunda kendini gösterecek"

Son Dünya Futbol Şampiyonası'nda Almanya'nın elde ettiği başarıya dikkati çeken Erdoğan, "İşte son Dünya Futbol Şampiyonası'nda Almanya'nın 10 yıllık bir yatırım ve mesai diye tanımladığı şampiyonluğun altındaki incelikler, inanıyorum ki bundan sonra da Türk futbolunda, altyapı ve bunun eserleriyle çok daha farklı bir şekilde kendini gösterecektir. İstanbul Büyükşehir Belediyemizi, ilçe belediyelerimizi spora verdikleri bu büyük destekten dolayı tebrik ediyorum, kendilerine teşekkür ediyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığımızı aynı şekilde Türkiye genelinde sporun altyapısı için verdiği mücadeleden dolayı tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin on yıllar boyunca sporda arzulanan sonuçları alamadığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hiç kuşkusuz uluslararası ölçekte çok başarılı takımlarımız, çok başarılı sporcularımız oldu. Ancak nüfusa baktığımızda bu başarıların yeterli olmadığını hepimiz görüyoruz. Son 12 yıl içinde gerek Hükümet olarak, gerek yerel yönetimler olarak spora yapığımız büyük yatırımlar, zemini güçlendirdi, altyapıyı son derece modern bir hale getirdi. Buna paralel olarak da başarıların arttığını, madalyaların çoğaldığını görüyoruz. Türkiye sporda da büyümeye, sporda da farklı bir ülke olmaya devam ediyor. Futbolda aynı şekilde, basketbolda aynı şekilde, voleybolda aynı şekilde, yüzmede, teniste, güreşte bunları çoğaltmamız mümkün. Daha ileri gideceğiz, daha güçlü olacağız. 77 milyon nüfusuyla Türkiye, dünya sporunda yerini muhakkak alacak. Çocuklarımıza sağladığımız, gençlerimize sağladığımız yeni imkanlar, inanıyorum ki spor alanında Türkiye'yi çok daha ileri bir seviyeye yükseltecektir. Önümüzdeki yıllarda başarıların daha da artacağına, daha çok uluslararası başarı, daha çok madalya alacağımıza yürekten inanıyorum."

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü'nün bu sezona farklı girdiğini kaydeden Erdoğan, Başakşehirlilere, "Bu akşamki gibi Başakşehir Futbol Kulübü'nün maçlarında da bu stadyumu doldurmaya var mıyız?" diye sordu. "Varız" cevabını alan Erdoğan, "Yalnız bırakmıyoruz değil mi? Birlikten beraberlik doğar. Fair play'in şartlarına uygun olarak Başakşehir Kulübü müstesna kulüpler arasına girecek" diyerek karşılık verdi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim Türkiye olarak, sporda da eski Türkiye'nin tartışmalarını geride bırakıp, yeni Türkiye'nin vizyonuna uygun bir yaklaşım ortaya koymamız gerekiyor. Spora siyasetin, ideolojinin, özellikle de rantın bulaşmasını engellemek, sporu spor olarak yapmak, sporu spor olarak yüceltmek durumundayız. Son yıllardaki çirkin tartışmalar ve iddialar, başta futbol olmak üzere sporumuzda çok derin yaralar açtı. Son 1 yıl içinde spora bulaştırılan siyaset ve ideoloji, aynı şekilde sporumuzda yaralar açtı. Türkiye, sporda iddialı bir ülkeyken, geleceğe umutla bakan bir ülkeyken çok gereksiz tartışma ve gerilimlerle toplumdaki heyecan köreltilmek istendi. Bunların tamamını artık geride bırakıyoruz. Eski Türkiye'nin kötü manzaraları olarak tarihe havale etmek durumundayız. Artık, yeni bir başlangıç yapıyoruz."

Stada "Fatih Terim" ismi verildi

Erdoğan, "Şimdi, huzurunuzda yönetimin de şahsıma havale ettiği şu anda malum Türk futbolunda Milli Takımımızın teknik direktörünü şöyle huzurunuza çağırıp, kendisiyle bir iki kelam etmek istiyorum" diyerek, Türkiye Futbol Direktörü ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'i kürsüye davet etti.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun, teknik direktörlük için Fatih Terim'le anlaştığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bir süreç devam etti, devam ediyor. Artık uzun düşünmek durumundayız. İnşallah Fatih Hocamızla birlikte yeni bir maraton başladı. Artık biz kendisiyle beraber nasıl ki milli takımda oyunculuğuyla başarılara imza atmışsa, inşallah şimdi de teknik adam ve teknik direktör olarak bu başarılara imza atacağına ben de inanıyorum. Yönetimle de görüştük, bu stadımızın adını 'İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumu' olarak koyalım dedik. Ben hayırlı olsun diyorum. Perdeyi de böylece açıyoruz. Başarılarla dolu bir geleceğe inşallah bu stadyumumuz da damgasını vursun."

Açılış töreninde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, UEFA'nın 2016 kriterlerine uygun Türkiye'nin en modern stadının açılışını yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Toplam 178 milyon liralık yatırımla çok büyük bir başarıya imza atılan bu tesiste gelecekte de çok güzel futbol maçları yapılacak. Bu tesislerde çok büyük başarılara imza atılacağına inanıyorum. Ne olur futbolda yeşil sahaların dışına çıkmayalım. Buradaki statlarda ve futbolda yaşanacak tribün terörüne müsaade etmeyelim. Güzellikleri, fair-play'i, kardeşliği, dostluğu ve barışı bir arada yaşayalım. Tabii ki rekabet olacak ama centilmence olsun."

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türk sporuna önem veren ve kendilerini başarı için zorlayan Başbakan Erdoğan'ın desteğini arkalarına aldıklarını belirterek, "Bu stat Türk futbolunda tesisleşmede önemli bir adım. Tesisleşmenin önemini biliyoruz. Özellikle bu sene ikinci ve üçüncü liglere tesisler kazandıracağız. Başbakanımızın desteğiyle planları yaptık. İstanbul Başakşehir'e başarılar diliyorum. Devamlı olarak ligde görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, adının stada verilmesinin kendisi için büyük sürpriz olduğunu dile getirdi.

Başarı için çok çalıştığını vurgulayan Terim, şunları söyledi:

"Gerek futbol hayatımda gerek milli takımda gerek kulübümde gerekse takım kaptanı olarak ülkemizin ismini en güzel yere yazdırmak için çok emek verdim. Ancak bugün değişik duygular yaşıyorum. Benim için büyük sürpriz oldu. Çok mutluyum ve kelimeler insanın aklına gelmiyor. Bir insanın isminin, yaşarken böyle güzel bir stada verilmesinin ne manaya geldiğini bilecek kadar tecrübeliyim. Sayın Başbakanıma çok teşekkür ediyorum. Böyle güzel bir stadı meydana getirmek kolay değil. Başakşehir burada hepimizin katkısıyla layık olduğu yere gelecektir."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da bir tarihe tanıklık ettiklerini aktararak, şöyle konuştu:

"Bu yeşil sahada destanlar yazılacağına inanıyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü, amatör branşlarda çok ciddi başarılara imza atmakta. Profesyonel takımı da bünyesi dışına çıkıp, İstanbul Başakşehir olarak Spor Toto Süper Lig'de yerini aldı. Yeni bir kulüp doğdu. Bunun, Türk sporuna ve futboluna hayırlı olmasını diliyorum. Ambiyans olarak farklı bir statta bulunuyoruz. Türkiye ve dünya konuşacak ve bir model proje olarak her zaman anılacak. Kulübümüze başarılar diliyorum ve bu statta şampiyonluklara tanıklık etmeyi umuyorum."

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ da Türk futboluna yeni bir anlayış ve enerji getireceklerine inandıklarını dile getirerek, "Elde edeceğimiz başarılarla taraftarımızın ve milletimizin göğsünü kabartacağımıza ve örnek gösterilecek bir kulüp olacağımıza inanıyoruz. Açılışını yaptığımız tesis, İstanbul'un 5. büyük ve dünyanın en modern statlarından biridir. Türk sporunun hamisi ve aşığı, futbol kulübümüzün onursal başkanı olarak kabul ettiğimiz bize yol gösteren, ufuk açan Başbakanımız ve 12. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı arz ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Teknik direktör Abdullah Avcı yönetiminde Türk futbolunun medar-ı iftiharı olacak bir takımın sahaya çıktığını aktaran Gümüşdağ, "Centilmenlik ve fair-play'e uygun olarak çalışacağız. Maçlarımıza herkesi bekliyoruz. Türkiye'nin en dinamik takımı olarak büyük bir heyecan fırtınası estireceğiz. Hedefimiz zirve. Bunu daha önce ispatladık. Her kulvarda ve bütün kupalarda iddialıyız. Sezon bittiğinde başarılarından söz edilecek bir takım olmak istiyoruz. Bize duyulan güveni boşa çıkartmayacağız. Bu mükemmel stadın hakkını vereceğiz" şeklinde konuştu.

Fatih Terim'e sürpriz

Başbakan Erdoğan, kürsüye davet ettiği Türkiye Futbol Direktörü ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'e sürpriz yaparak, stadın adını "Başakşehir Fatih Terim Stadı" olarak belirlediklerini açıkladı.

Erdoğan, konuşmasının ardından Akif Çağatay Kılıç, Kadir Topbaş, Göksel Gümüşdağ ve Fatih Terim ile "Başakşehir Fatih Terim Stadı" yazısının olduğu tabelanın örtüsünü açtı.

Kurdele kesimine, Başbakan Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kadir Topbaş ve Fatih Terim'in yanı sıra İstanbul Başakşehir takımı oyuncuları katıldı.

17 bin 319 kişilik modern bir stat

Başbakan Erdoğan'ın açılışını yaptığı 17 bin 319 kişilik Başakşehir Fatih Terim Stadı, modern görüntüsüyle dikkati çekiyor.

İstanbul'un yeni modern spor tesislerinden biri olacak statta, 34 yatak odalı kamp tesisinin yanı sıra 3 adet nizami antrenman sahası yer alıyor. Kompleksin içinde ayrıca 350 araçlık kapalı ve bin 300 araçlık açık otopark bulunuyor. 31 sosyal ticaret alanına sahip Başakşehir Fatih Terim Stadı, kamp ve antrenman tesisleriyle bir arada planlanmış stadyum olma özelliğini taşıyor.

Statta ayrıca 3 adet UEFA-FIFA-TFF delege, 4 sporcu soyunma, 2 hakem soyunma odaları ile sporcu sağlık merkezi bulunuyor. Her tribün için acil sağlık odalarının yanı sıra simültane çeviri yapılabilen 170 kişi kapasiteli basın merkezi de statta hizmet verecek.

Yaklaşık 16 ayda tamamlanan stadın 178 milyon liraya mal olduğu açıklandı.

Orjinal boyutları için tıklayınız
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.