TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
FIFA ve UEFA'dan Genel Kurul'a mektup 26.06.2007
FIFA ve UEFAdan Genel Kurula mektup

FIFA ve UEFA Türkiye'de 3813 sayılı Özerk Futbol Federasyonu kanununda yapılmasını istediği değişikliklerin onaya sunulacağı 26.06.2007 tarihinden hemen önce Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulu'na bir mektup göndererek uyardı. Mektupta, 22 Temmuz seçimlerine de vurgu yapan, Türkiye'deki siyasi ortamı değerlendiren  FIFA ve UEFA Genel Kurul'dan çıkacak, tüm dünya'da uygulamaya koydukları standartlarla örtüşmeyen herhangi bir kararı tanımayacaklarını TFF'ye bildirdi.

FIFA Başkanı adına Jerome Champagne ve UEFA Genel Sekreter Vekili Gianni Infatino imzasıyla  gönderilen mektubun tam metni şöyledir; 
                                                            


TFF Genel Kurulu                                                                                                                       25.06.2007
Ankara, 26 Haziran 2007                                                                       

Sayın Başkan Haluk Ulusoy,

Son iki yılda yaşanan olayların ışığında ve Ankara'da 26 Haziran 2007 tarihinde düzenlenmesi planlanan Türkiye Futbol Federasyonu'nun Genel Kurulu çerçevesinde, FIFA ve UEFA Türk futbol ailesini aşağıdaki konular hakkında resmi olarak bilgilendirmek ister:

- FIFA ve UEFA, TFF yönetiminin Ocak 2006'da demokratik bir biçimde seçilmesinden bu yana federasyonunuzun durumunun sürekli olarak harici müdahalelere maruz kalmış olmasından üzüntü duymaktadır. Tüm ülke genelinde, Genel Kurulunuzun bazı delegelerinin özellikle kulüpleri temsil edenlerin, Federasyonu ilgilendiren konularda mad. 18 par. 2 no.lu FIFA talimatlarına  aykırı olarak, kendi haklarını uygulamada sürekli baskı altında kaldıklarını gözlemiş bulunuyoruz.

- Geçtiğimiz 3 yıl içinde, FIFA 208 üyesinin talimatlarının modernize edilmesi konusunda dünya çapında bir politika geliştirmiştir. Buna göre, bu talimatların ekleme süreci tamamlanmadan seçim düzenlenemez.

- Açıkca, FIFA ve UEFA önümüzdeki 22 Temmuz 2007 tarihli parlamento seçimlerinin TFF'nin kendi iç durumunu etkilemesini istememektedir.

- FIFA ve UEFA halen, dört taraflı  bir çalışma grubu kurulmasına dair (Spor Bakanlığı, TFF, UEFA ve FIFA) UEFA'nın desteği ile FIFA Başkanı tarafından açıklanan önerinin, TFF'nin genel durumunun değerlendirilmesi ve Türk futbolunun genel anlamda çıkarlarının korunmasına dair çözüm üretilmesi hakkında halen tek geçerli opsiyon olduğunu düşünmekte ve ısrar etmektedir.

- FIFA ve UEFA, TFF talimatlarını içeren ulusal mevzuata eklenecek önerilen değişiklikleri değerlendirmiştir ve onaylamıştır. Ancak, bu değişikliklerin yarın onaylanması, FIFA ve UEFA talimatlarına göre TFF'nin tam özerkliğinin garanti altına alınmasını amaçlayan bir sürecin sadece ilk adımı olacaktır.

Tüm bu yukarıdakiler düşünüldüğünde, FIFA ve UEFA, bu yazının içeriği ile örtüşmeyen herhangi bir kararı ya da 2006 seçimlerinin sonuçlarını değiştirmeye çalışacak herhangi bir kararı tanımayacaklarını TFF'ye bildirir.

Türk futbol ailesine başarılı bir Genel Kurul diler, saygılar sunarız.


FIFA                                                                                                                           UEFA

Jerome Champagne                                                                                              Gianni Infantino
Başkan adına yetkili                                                                                              Genel Sekreter Vekili

cc. Şenes Erzik
FIFA İcra Kurulu Üyesi ve UEFA 1. As Başkanı

 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.