TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
MHK Yaz Semineri tamamlandı 1.08.2022
MHK Yaz Semineri tamamlandı
Geri
İleri

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, 2022 - 2023 Futbol Sezonu Yaz Semineri Bolu Gazelle Resort Hotel'de yapıldı. Süper Lig hakem ve yardımcıları, VAR kadrosu ile FIFA Kadın hakemleri 25-28 Temmuz'da; 1. Lig hakem ve yardımcıları, FIFA Kadın yardımcı hakemleri, Kıbrıs Süper Liginden 2 hakem ve 2 yönetici 28-31 Temmuz'da, Süper Lig ve 1. Lig gözlemcileri de 31 Temmuz-01 Ağustos tarihleri arasında MHK Yaz Semineri'ne katılmışlardır.

MHK Başkanı Sabri Çelik, MHK Başkan Vekili (VAR Koordinatörü) Murat Ilgaz ve MHK Üyeleri 24 Temmuz-01 Ağustos tarihleri arasında MHK Yaz Semineri'nde tam kadro yer almıştır.

MHK'nin yeni UEFA Eğitim Danışmanı olan, dünyanın önde gelen eski FIFA hakemlerinden ve uzun yıllar UEFA hakem komitesi başkan yardımcılığını yapan İskoçyalı Hugh Dallas ise açılış günü katılımcılara, planlanan uygulamalara yönelik çevrimiçi kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Eğitim gruplarının başlangıcından önce Süper Lig hakem ve 1. Lig hakemlerine psiko-teknik testler uygulanmıştır. Bu testlerin sonucunda hakemlerimiz; gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimler ve çalışmalarla desteklenecektir.

Eğitimlerde; MHK Başkan Vekili (VAR Koordinatörü) Murat Ilgaz ve MHK VAR Eğitim Danışmanı, UEFA eğitimcisi Pawel Gil tarafından hakemlere UEFA ve IFAB klipleri kullanılarak, en güncel bilgilerle VAR, 2022-2023 oyun kuralları değişiklikleri ve diğer teknik konularda grup çalışmalarıyla aktarım sağlanmıştır.

Seminer boyunca MHK Fiziksel Gelişim Birimi tarafından her gruba FIFA atletik test uygulanmış, tüm hakemlerin vücut ve yağ ölçümleri alınmış, ayrıca UEFA standartları gereği UEFA 20 testi de tüm katılımcılara uygulanmıştır.

Sosyal farkındalık etkinliği olarak; Süper Lig hakem grubu ile TFF'nin 'Türkiye Futbol Oynuyor' projesi kapsamında destek verdiği Özel Sporcular Federasyonu bünyesindeki Down Futsal Milli Takımımız dostluk maçı yapmıştır.

Yaz seminerinde takım olma duygusu ve ekip çalışmasının arttırılabilmesi için 'Hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz' mottosuyla hakem, yardımcı hakem ve VAR kadrolarına uygulanan Oryantiring (Takım halinde haritayla hedefleri bulma) rekreatif etkinliği düzenlenmiştir.

Bir diğer rekreatif etkinlik olarak da 1. Lig katılımcıları grubu ve gözlemcilerimiz için Bolu Gölcük Gölü çevresinde yürüyüş ve doğa gezisi düzenlenmiştir.

Yine 1. Lig katılımcıları grubu için UEFA ve FIFA'nın tavsiye ettiği Integrity (Oyunun Bütünlüğünün Korunması) konusundaki farkındalığı ve bilinci arttırmak için TFF/UEFA Integrity görevlisi Ahmet Erzurum'lu tarafından çevrimiçi sunum yapılmıştır.

Geri
İleri
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.