TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 


 
TFF » Haberler » PFDK Kararları » PFDK Kararları Detay Sayfası
PFDK Kararları - 26.12.2020 26.12.2020
PFDK Kararları - 26.12.2020

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun 26.12.2020 tarih, 34 sayılı ve HES KABLO KAYSERİSPOR Kulübünün başvurusu doğrultusunda yapılan olağanüstü toplantısında almış olduğu karar aşağıda belirtilmiştir.

HES KABLO KAYSERİSPOR Kulübü sporcusu AARON JUSTIN LENNON hakkında, HES KABLO KAYSERİSPOR - İTTİFAK HOLDİNG KONYASPOR Süper Lig müsabakasında görmüş olduğu 2. sarı kartın ve devamında gördüğü kırmızı kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına ilişkin talebi incelendi.

Futbol Disiplin Talimatının 86/3. maddesinde Disiplin Kurullarının, hakemin saha içerisindeki futbolculara ilişkin disiplin uygulamalarını (sarı kart ve kırmızı kart uygulamalarını) ve sonuçlarını ancak şahısta hata hallerinde ortadan kaldırabileceği hükmü yer almakta olup, bu hüküm ile Kurulumuza sadece şahısta hata halini düzeltme yetkisi tanınmıştır. FDT'nin 86/2. maddesi uyarınca diğer hallerde hakem kararları bağlayıcıdır. Disiplin Kurullarının şahısta hata halinde hakem kararlarının cezai sonuçlarını ortadan kaldırabileceğine ilişkin düzenlemelere, 2019 tarihli FIFA Disiplin Talimatı'nın 9.maddesi, 2019 tarihli UEFA Disiplin Talimatı'nın 9.maddesi, 2018 tarihli İngiltere Futbol Federasyonu Disiplin Düzenlemeleri Saha İçi Disiplin Prosedürü'nün 4.maddesi, Almanya Futbol Federasyonu Spor Yargı Talimatı'nın 11. ve 12. maddelerinde yer verilmektedir. Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatının şahısta hata halini düzenleyen 86/3. Maddesi yukarıda belirtilen üst kuruluş ve ülke federasyonlarının disiplin talimatları ile benzerlik arz etmektedir. Dolayısıyla ülkemiz dışında birçok ligde ve uluslararası organizasyonlarda buna benzer kararlar verilmektedir.

Kurulumuzun bu sezon 01.10.2020 tarih ve 7 sayılı toplantısında konuyla ilgili verdiği ve kesinleşen kararında, ÇANKAYA FUTBOL Kulübü sporcusu VOLKAN KESİM'in, 25.09.2020 tarihinde oynanan ÇANKAYA FK-MALATYA YEŞİLYURT BELEDİYESPOR Misli.com 3. Lig 1. Grup müsabakasında,  hakem kararında şahısta hata halini tespit ederek müsabakada görmüş olduğu kırmızı kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına ilişkin talebinin kabulüne, FDT'nin 86/2. ve 86/3. maddesi uyarınca KIRMIZI KART VE CEZAİ UYGULAMALARININ KALDIRILMASINA, karar verilmiştir.

Yine Kurulumuzun 26.11.2020 tarih ve 24 sayılı toplantısında almış olduğu kesinleşen kararında, ALTAY Kulübü sporcusu ERHAN ÇELENK'in, 23.11.2020 tarihinde oynanan MENEMENSPOR-ALTAY TFF 1. Lig müsabakasında, hakem kararında şahısta hata hali tespit edilemediğinden görmüş olduğu kırmızı kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına ilişkin talebinin FDT'nin 86/2. ve 86/3. maddeleri uyarınca REDDİNE, karar verilmiştir.

Tüm bu açıklamalar çerçevesinde, FDT'nin 86/2. ve 86/3. Maddesi uyarınca kart uygulamalarının sadece şahısta hata halinde ortadan kaldırılabileceği ve diğer hallerde hakem kararlarının bağlayıcı olduğu hususları dikkate alınarak HES KABLO KAYSERİSPOR Kulübü sporcusu AARON JUSTIN LENNON hakkında, somut olay yönünden şahısta hata hali bulunmadığından talebin reddine karar verilmiştir.

TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.