TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Şeyma Erenli : "Futbol en büyük tutkum" 1.09.2010
Şeyma Erenli : "Futbol en büyük tutkum"

Avustralya'da doğmuş, Amerika'da yaşayan bir Türk. Üç farklı kıtadan gelen kültürlerin onun için ortak noktası futbol olmuş. NCAA futbol ligindeki temsilcimiz hem futbolcu hem de iyi bir öğrenci. A Bayan Millî Takımı'nın yeni isimlerinden biri olan 22 yaşındaki oyuncu, Amerika'da kazandığı tecrübeyi ay-yıldızlı takıma taşımak istiyor.

Röportaj: Ceyla Kütükoğlu / TamSaha

Futbola ne zaman, nasıl başladın?

6 yaşından itibaren futbolla tanıştım. Avustralya'da Endevour United adlı bir kulüpte futbola başladım.

Ailende futbolcu var mı? Futbolcu olmaya nasıl karar verdin?

Babam futbolcuydu. Türkiye'de de amatör ligde futbol oynamış. Daha sonra Avustralya Gençlik Gücü takımında oynadı. Çocukken babamın maçlarına giderdim. Antrenmanları sırasında kenarda topla oynardım. O zamanlardan beri hem izlemeyi hem de oynamayı çok seviyorum. Israrlarım ve ilgim üzerine babam beni de futbola başlattı.

Futbolcu olman konusunda sana kimler destek verdi?

Açıkçası bütün ailem bu konuda beni destekledi. En fazla destekleyenler arasında teyzem, eniştem ve dedem var. Ama en çok babam yardımcı oldu ve beni cesaretlendirdi.

Ailen Türk, Avustralya'da doğdun, Amerika'da okuyorsun. Farklı kültürle büyümüşsün, bunun sana ne gibi katkıları oldu?

İlk başlarda Amerika'da Müslüman olarak yaşamak biraz zor oldu. Ama Amerika farklı kültürlerden ve ülkelerden gelmiş pek çok insanın kaynaştığı bir yer. Bu yüzden farklı da olsanız uyum sağlamak çok zor değil. Ayrıca hem Avustralya hem de Amerika İngilizce konuşulan ülkeler olduğu için yabancılık çekmedim. Sadece yer değiştirmiş oldum.

Derslerimizi aksatırsak, takımdan atılırız

Üniversitede hangi bölümde okuyorsun? Sporcular için eğitime devam etmek zor olabiliyor. Ama NCAA, sporcuların eğitimleri için de avantajları olan bir lig. Amerika'da olmanın ne gibi avantajları var?

Indiana State Üniversitesi'nde ilkokul öğretmenliği ve spor eğitmenliği okuyorum. Aynı zamanda üniversite takımında oynuyorum. Amerikan eğitim sistemi hem üniversite bitirip hem de sporcu olabilmek için çok elverişli. Bu sistemde okul öncelikli geliyor. Antrenörlerimiz de derslerimize önem vermemizi istiyor. Hem öğretmenler hem de antrenörler öğrenci-sporcu statüsündeki kişilere çok yardımcı oluyor. Ayrıca antrenörlerimiz okuldaki ders durumumuzu takip edip, öğretmenlerimizle konuşuyor. Üç haftada bir derslerimizle ilgili değerlendirme yapılıyor. Öğrenciler not ortalamalarını belli bir seviyenin üzerinde tutamazsa bursları ellerinden alınabiliyor hatta takımdan atılabiliyor. En güzeli de okul takımında yer alan oyuncular için çok fazla fırsat olması. Maçlar oldukça kalabalık gruplar tarafında izleniyor. Scoutlar da okul maçlarına geliyor. Şu anda bizim okulun takımı Division 1'da yani en üst üniversite liginde mücadele ediyor. Ülkenin en iyi okul takımlarıyla oynuyoruz. Amerikan liginde oynayan kadın oyuncuların pek çoğu bu takımlardan yetişiyor. Eğitimimi tamamladığımda Kadınlar Ligi'nde profesyonel takımlarda oynama imkânım var.

Hangi pozisyonda oynuyorsun? Geçen sezon senin açından nasıl geçti?

Orta sahada oynuyorum. Duruma göre hem ileriye hem de defansa yardım ederek oynayabilirim. Geçen sezon benim açımdan oldukça iyi geçti. Sezon boyunca ligdeki 18 maçın hepsinde oynadım. 3 golüm 2 de asistim var. Sezon sonunda onur takımına seçildim.

Takımının önemli kozlarından birisin. Ayrıca Türk Millî Takımı'nda da oynuyorsun. Gelecekle ilgili planların neler?

İlk önce okulumu bitirmek istiyorum. Sonra Avustralya'ya, ailemin yanına döneceğim. Ailem orada yaşadığı için Avustralya'da bir takımda oynamak istiyorum. Zaten orada beni A takıma almak isteyen takımlar da var. Türk Millî Takımı'nda ise sürekli oynayıp, ülkem için başarılar kazanmak istiyorum. Belki günün birinde Türkiye'ye dönüp bir taraftan İngilizce öğretmenliği yapıp diğer taraftan futbol oynayabilirim.

Hiç penaltı kaçırmadım

Penaltı atışlarındaki ustalığınla ünlüsün. Bunu neye borçlusun? Bugüne kadar hiç penaltı kaçırmadın mı?

Babamla birlikte penaltı çalışıyoruz. Penaltı atarken babam ve onun söyledikleri aklıma geliyor. O yüzden içimde hep, "Bunu gole çevirmeliyim, babamı mutlu etmeliyim" duygusu oluşuyor. Bu da benim için iyi oluyor, ekstra bir motivasyon sağlıyor. Maçta penaltı olduğu zaman antrenörümüz genelde benim kullanmamı istiyor. Bugüne kadar hiç penaltı kaçırmadım, inşallah bundan sonra da kaçırmam.

Kariyerine Amerika'da mı devam etmek istiyorsun, yoksa başka bir ülkeye transfer olmak gibi planların var mı?

Amerika'da çok iyi bir lig ve iyi takımlar var. Burada oynamayı düşünebilirim. Ama Avustralya dışında bir yerde oynayacaksam Almanya'ya transfer olup orada oynama hayalim var.

Türk Millî Takımı ile ilk maçına İngiltere karşısında çıktın? Neler hissettin?

Tabii ki çok heyecanlandım. Takıma çağırılınca çok mutlu oldum. Ailem ve ülkem için oynadığımdan büyük bir gurur duydum. Umarım daha çok maçta oynama şansım olur. Böyle bir his ve heyecan benim için çok güzeldi. Çok mutlu etti beni.

Hangi takımlarda, hangi liglerde oynadın? Futbol kariyerin boyunca elde ettiğin başarılar neler?

Ashburton Womens Soccer Club'da beş sezon oynadım. Avustralya'da en üst lig olan Premier Lig'de yer alan bir takım. Takımda kaldığım beş sezonun üçünde kaptanlık yaptım. Takımımla dört sezon bu ligde ilk dört sıranın içinde yer aldık. Üç senedir de okuduğum üniversitenin takımında oynuyorum.

Daha önce Avustralya adına Dünya Kadınlar Futsal Şampiyonası'nda mücadele etmişsin. Futsal oynamanın futbol becerilerine ne gibi katkıları oldu?

Futsalın futboluma katkısı büyük. Çok hızlı bir oyun. Bu yüzden çabuk ayaklarınız olmalı, ayak becerileriniz yüksek olmalı. Çok fazla ve çabuk hareket edemezseniz oynayamazsınız. Daha akıllı ve teknik bir oyuncu olabilmem konusunda futsal çok yardımcı oldu. Futbolda da çabukluk ve teknik önemli olduğu için futsalın faydası büyük. Futsal sayesinde top kontrolüm, oyun zekâm ve yeteneklerim gelişti.

Ailen ve arkadaşların futbolcu olman hakkında ne düşünüyor?

Ailem benim için çok seviniyor ve destekliyor. Her zaman ben yanımdalar. Arkadaşlarımın zaten pek çoğu futbolcu. Diğerleri de ilginç buluyor.

Örnek aldığın oyuncular kimler?

Küçüklüğümden beri hep babamı örnek alırım. Ama profesyonel olarak Lionel Messi'nin oynadığı futbolu seviyorum.

Futbol ve okul haricinde boş zamanlarında neler yapıyorsun?

Arkadaşlarımla geziyorum. Alışveriş yapmayı seviyorum. Yeni kıyafetler ve ayakkabı almak için epey zaman harcıyorum.

Futbol senin için ne ifade ediyor?

Öncelikle zevkim, en büyük tutkum. Tabii ki aynı anda işim. Çünkü her gün antrenman yapıyorum, günlerimi futbol oynayarak geçiriyorum. İleride futbol oynayarak para da kazanabilirim. Ama futbolu çok seviyorum, o yüzden daha çok zevkim diyeyim.

Futbola başlayacak kızlar için tavsiyelerin nelerdir?

Futbol oynamayı seven ve oynamak isteyen herkes oynamalı. Yeni yetişen oyuncuların antrenörlerini dinlemesi çok önemli, çünkü bu yolda oyuncuya en çok yardımcı olan kişi antrenörüdür. Tabii ki futbolcu olabilmek için çok çalışmak gerekli. Bir de kız oyuncular kimsenin onları engellemesine izin vermesin, daha çok kız futbol oynasın.

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.