TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Sağlık Kurulu Hakkında

Avrupa'da Futbol Federasyonlarının bünyelerinde, Sağlık Kurullarının oluşturulması ve sporcu sağlığına yönelik çalışmalar yapması son yıllarda UEFA tarafından özellikle önerilmektedir. Ülkemizde futbolun özerk federasyon yapısına kavuşmasının hemen ardından TFF bünyesinde ilk Sağlık Kurulu Sayın Şenez Erzik döneminde oluşturulmuştur. Bu anlamda; Türk Futbolu ve Federasyon yönetimleri sağlık alanında çağı yakalayan hatta görev yaptıkları dönemin önünde giden bir vizyona sahip olagelmiştir. Prof. Dr. Sayın Kaya Çilingiroğlu'nun başkanlığında kurulan ilk kuruldan bu yana Prof. Dr. Sayın Ömer Türel, Prof.Dr. Sayın Vahit Özmen ve Prof.Dr. Sayın Mehmet Binnet başkanlıklarında çeşitli dönemlerin sağlık kurulları günümüze kadar değerli çalışmalarda bulunmuşlardır.

Ülkemizde ve dünyada futbolun gelişmesine paralel olarak daha kaliteli ve çağdaş sağlık hizmeti verecek yapılanmaları sağlamak kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu amaca hizmet etmek üzere, futbol kulüpleri sağlık çalışanlarının eğitimine azami önem veren mevcut Sağlık Kurulu var olan eğitim çalışmalarını geliştirmiş ve bu amaçla kulüplerde çalışan sağlık ekibi elemanları için eğitimlerde başarılı olma koşulu aranan sertifikasyon zorunluluğu getirilmiştir. Önümüzdeki yıllarda futbol takımlarında TFF Sağlık Ekiplerinin Yapılanmaları ve İşleyişleri Talimatında tarif edilen vasıflarda kişiler çalışacak olup sertifika sahibi bu kişilerin sürekli eğitimi her sezon yenilenen eğitim programları ile sürdürülecektir.

Ülkemiz çok genç bir nüfusa ve geniş bir coğrafyaya sahiptir. Bu gerçekten yola çıkarak futbolun gelişmesi, sporcu sağlığına ilişkin sorunların tespiti ve hızla çözülmesi için Sağlık Kurulu, TFF yapılanmasına paralel olarak Bölgesel Sağlık Birimlerini oluşturmuş ve eskisinden farklı, yeni bir yapılanmaya gidilmiştir. Her bir Bölgesel Sağlık Birimi kendi bölgelerindeki futbol takımlarına, kulüplere, TFF sertifikalı sağlık ekibi çalışanlarına ve oyunculara TFF faaliyetleri paralelinde sağlık alanında eğitim, destek ve koordinasyon hizmeti verecektir.

Geçmişte hizmet verenlerin deneyim ve bilgileri olmaksızın geleceğin kurulması zordur. Bu felsefeyle; daha önceki dönemlerde TFF bünyesinde çalışmalarda bulunmuş Sağlık ve Dopingle Mücadele Kurullarının eski başkanlarından oluşan bir Onur Kurulu oluşturulmuştur. Bu değerli meslek büyüklerinin bilgi ve görüşlerine gereğinde başvurulacak olup istenmeyen ancak karşılaşılması her zaman muhtemel mesleki etik sorunlarının çözümü için de bu kuruldan faydalanılacaktır.

TFF Sağlık Kurulunun ana amacı; kendi uzmanlık alanlarına giren konularda, sağlık ekibi üyelerine gerekli eğitimi vermek, futbolcu sağlığını korumak, futbolcu performansını değerlendirmek, geliştirmek ve yüksek tutmaktır. Bu amaç doğrultusunda FIFA ve UEFA normlarında her türlü bilimsel veriye dayalı çalışmalar yapılarak ortaya çıkan proje ve öneriler TFF Başkanı'na ve Yönetim Kurulu'na sunulmaktadır. 

Sağlık Kurulları

Sağlık Kurulu

Prof.Dr. Ömer Taşer - Başkan

Prof. Dr. Bülent Bayraktar

Yrd. Doç. Dr. İlker Yücesir

Prof. Dr. Nevin Ergun

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu

Uzm. Psk. Mine Görgün

Prof. Dr. Hakan Gür

Prof. Dr. Gökhan Malkoç

Prof. Dr. Muhittin Tayfur

Prof. Dr. Eyüp Gümüş

Onur Kurulu

Prof. Dr.Turgay ATASÜ

Prof. Dr.Ömer TÜREL

Prof. Dr.Vahit ÖZMEN

Prof. Dr. Mehmet Serdar Binnet

Prof.Dr. Ömer Taşer


Sağlık ve Performans İcra Kurulu

Prof. Dr. Ömer Taşer -Başkan

Prof. Dr. Bülent Bayraktar

Dr. Dt. Muhlis Polat

Yrd. Doç. Dr. İlker Yücesir

Yrd. Doç. Dr. Osman Ateş

Dr. Asım Baykan

Uzm. Fzt. Müge Bulat

Dr. Anıl Işık

Prof. Dr. Önder Kılıçoğlu

Dr. Berkin TokerMilli Takımlar Konsültan Hekim Kurulu

Dr. Asım Baykan - Koordinatör

Prof. Dr. Salih BAYRAKTAROĞLU

Prof. Dr. Süleyman ÖZYALÇIN

Prof.Dr. Rıfkiye KÜÇÜKOĞLU

Prof. Dr. Rukiye Eker ÖMEROĞLU

Prof.Dr.Yılmaz ÇAKALOĞLU

Prof. Dr. Aydın YÜCETÜRK

Prof. Dr. Selim BADUR

Prof. Dr. Ayşegül KETENCİ

Prof. Dr. Çağlar ÇUHADAROĞLU

Doç. Dr. Bozkurt ŞENER

Prof. Dr.Lemi İBRAHİMOĞLU

Dr. Utku Zor, Prof. Dr. Yılmaz NİŞANCI

Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ

Prof. Dr. Günter HAFIZ

Dr. Sara BAHAR

Prof. Dr. Nail İZGİ

Op. Dr. Mustafa ŞENGÜN

Prof. Dr. Atilla ARINCI

Prof. Dr. Başak YÜCEL

Prof. Dr. Gökhan METİN

Prof. Dr. Sinan ZEREN

Dr Tuncer ERBAY

İletişim
Bora Şengöz
borasengoz@tff.org

Telefon : 0 212 282 70 20
Faks: 0 216 319 19 36
Adres: Konaklar Mah.
Söğüt Sok. No:9 (Pembe Köşk)
PK: 34330 4. Levent / Beşiktaş
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.