TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
TFF Başkanı Demirören, MHK Kış Semineri'nde konuştu 4.1.2018
TFF Başkanı Demirören, MHK Kış Seminerinde konuştu
Geri
İleri

Antalya'nın Belek ilçesindeki Calista Luxury Resort Hotel'de düzenlenen 2017-2018 Sezonu MHK Kış Semineri'nde TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kulüpler Birliği Başkanı Dursun Özbek ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu birer konuşma yaptı.

Yıldırım Demirören: "VAR sistemi için herkesten destek bekliyoruz"

Törende TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in yaptığı konuşmanın tam metni şöyle: "Sayın Bakanıma sordum, kürsüye gelmeden evvel; 'Normal konuşmamı mı yapayım, VAR sistemiyle ilgili mi konuşayım?' diye… Sonra kendi kendime karar verdim; normal konuşmamı yapayım… Çünkü VAR sistemini bugün tartışırsak, 2019-2020'ye uzayacağına ben inanıyorum. Çünkü cidden faydalı ama çok büyük problemler de getirecek. Problemler sahadaki problemler olmayacak. Saha dışındaki problemler olacak. Yani medyamız ve medyamızın kamuoyunda yarattığı problemler olacak. İnşallah bunları da hep beraber Türklüğümüze yakışır, kültür seviyemize yakışır şekilde çözeceğiz. Yoksa onu çözemezsek Sayın Rosetti'nin dediği gibi 4 madde çıkar 14 maddeye Türkiye'de… 14 maddeye çıktı mı futbol biter Türkiye'de… Onun için hep beraber destek olarak çözeceğimize ben inanıyorum. Sayın Bakanımız başta olmak üzere tüm medya mensuplarından destek bekliyorum bu konuda.

Ben tekrar parantez açacağım Sayın Bakanımız için: Şeref verdiniz. Buraya gelmeniz bizden çok hakem arkadaşlarımız için çok önemliydi teşekkür ediyorum.

Zorlu geçen ilk yarının ardından sizlerle hakem seminerimizde bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Kış seminerleri yenilenme, hataları gözden geçirme fırsatı. Aynı zamanda ikinci yarı için de bir moral kampıdır. Bu seminerin sizler için hayırlı olmasını diliyorum.

Türk futbolunu heyecan ve tansiyonu yüksek bir ikinci yarı bekliyor. Rekabetin en yüksek olduğu bir sezonu yaşıyoruz. Sorumluluğunuz her zamankinden daha fazla olacak. Adil kararlarınızla bizleri en iyi şekilde temsil edeceğinize eminiz.

İlk yarı hata yapan arkadaşlarımız elbette oldu… Nasıl teknik direktörler yanlış taktik verdiyse, nasıl gol kaçtıysa, nasıl kaleciler elindeki topu tutamadıysa sizler de hatalar yaptınız. Hep söylediğimiz gibi federasyon olarak masum hataya bizim bir sözümüz yok. Ancak üzülerek söylemek gerekiyor ki, ne kadar dürüst olursanız olun futbol ikliminin hataya tahammülü yok.

Futbolcular, başkanlar, antrenörler yanlış yaptığında belki bir süre konuşuluyor… Ama sizler hata yaptığınızda günlerce, aylarca tartışılıyorsunuz… İşte sizlerin asıl görevi bu noktadan sonra başlıyor… Yapılan yorumlardan, eleştirilerden, sözlerden asla etkilenmeyiniz. 

Mevsimsel olarak, "Bu hakemlerle bu lig bitmez" deseler de, her maç sonu faturayı sizlere kesseler de sükûnetinizi koruyunuz. Sahaya daima başınız dik çıkınız, alnınızın akıyla sahadan ayrılınız. Başarılı hakem çok konuşulan değil, maçta iz bırakmayandır. Gerek Merkez Hakem Kurulumuza gerekse sizlere çok güveniyoruz. Başarı istikrarla, baskıyı yenmekle mümkündür. Bizler hem kurulumuzun hem sizlerin hep arkasında durduk, durmaya da devam edeceğiz.

Yeter ki sizler güvenimizi sarsacak hatalar yapmayınız. Beklentimiz minimum hata, maksimum futbola katkı…

Bunun için de Video Yardımcı Hakem uygulamamıza hız verdik. Süper Lig'de 21, TFF 1. Lig'de 1, Ziraat Türkiye Kupası'nda 6 olmak üzere 28 maçta offline "VAR" uygulaması yapıldı. Çok iyi geri dönüşler alıyoruz, burası kesin. Kulüpler Birliği'yle planımız, Süper Lig'de gelecek sezon "VAR" uygulamasını başlatmak. Başlatacağız da bundan kimsenin şüphesi olmasın. Belki kupa maçlarında sahaya müdahale edecek şekilde "Online VAR" deneyimine geçebiliriz. Sizler bu işin de üstesinden rahatlıkla geleceksiniz. Şunu kabul etmeliyiz ki, bilgisayarın hata yaptığı ortamda VAR'ın da sorunları kesin olacak. Sistemin oturması mutlaka zaman alacak.

Hakem kadromuzda tecrübeli ağabeyleriniz ve genç bir jenerasyonumuz var. İlk yarıda eleştiriler alsalar da yıldızı yükselen genç hakemlerimiz oldu. Bu doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. İnanıyorum ki profesyonel hakemlik projemiz, Türk hakemliğini daha az tartışılır hale getirecektir.

Sizlere hep kader arkadaşlarımız diye seslendik.  Unutmayın, dünya baskı ligi şampiyonu bir ülkede görev yapıyorsunuz. Türk futbolunun itibarı siz hakemlersiniz… Ülkemizi her zaman başarıyla temsil ediyorsunuz.

Cüneyt Çakır ve arkadaşları büyük olasılıkla üst üste ikinci kez Dünya Kupası'nda görev alacak. İlk yarıda uluslararası alanda Şampiyonlar Ligi'nden Avrupa Ligi'ne, özel milli maçlardan U17 Gençler Ligi'ne toplam 47 maçta görev almanız bunun göstergesidir. "Yabancı hakem gelsin"  naraları atanlara bu çok açık bir cevaptır… Bu başarılarınıza bakıp umuyorum ki yabancı hakem zırvalığına da son verilecektir… Avrupalı hakemleri de izliyoruz… Hepimiz görüyoruz, ne hatalar yapıyorlar. Artık Avrupalı hakemler değil, bizim hakemlerimiz örnek gösterilmelidir… Bu tablo için hepinizi kutluyoruz, takdir ediyoruz.

Şunu da biliniz ki, ben ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımız Türk hakemliğinin başarısı için her türlü fedakârlığı yapıyoruz. Son birkaç yılda profesyonel hakemlikle beraber ekonomik anlamda Avrupa standartlarını yakaladık. Danışmanımız Roberto Rosetti ile ikinci sezonumuz ve başarılı çalışmalarımız devam ediyor. 'Başarının yolu eğitimden geçer' felsefesiyle Riva'yı hakem eğitim merkezi haline getirdik. Tüm bu çalışmaların karşılığını alacağımıza inanıyoruz.

Türk futbol ailesinin başkanı olarak sizlere ikinci yarıda hakemlik şansı, güzel maçlar ve iyi bir sene diliyorum. Seminerin başarılı olduğuna inanıyor, tüm katılımcıları sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Bakan Osman Aşkın Bak: "Hakemlerimize çok güveniyoruz"

Törende bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, şunları ifade etti: 2017-2018 futbol sezonunun ilk yarısı gerçekten çekişmeli, tartışmalı geçti. Kalan yarısı da çok daha çetin geçecek. Şu andaki rekabet inanılmaz. Dolayısıyla burada hakemlerimize çok büyük iş düşüyor. Hakemlerimize çok güveniyoruz. Futbolun hatalar oyunu olduğunu ve hakemin de hata yapabileceğini, ama kasıt dışı hataların olabileceğini biliyoruz. Futbolcu da hata yapıyor, herkes hata yapıyor. Dolayısıyla şimdi VAR sistemi anlatıldı. Seçilen görüntülere baktığımız zaman mükemmel gibi gözüküyor ama futbolun doğasında hata var. Bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Tabii hakemler için bu eğitimler çok önemli. Hakemlerin kendisini geliştirmesi çok önemli. Böyle bir camianın içinde ve birlikte yetişmiş olmaktan, bu noktada sizler hakem olarak biz de hem siyasetçi hem de Gençlik ve Spor Bakanı olarak hizmet yapmaktan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Futbol Federasyonu'muzun 2018-2019 sezonunda VAR'ı uygulamaya yönelik aldığı karara saygı duyuyoruz. Başarılar diliyoruz. İnşallah takımlarımız bu sistemde az sorunlarla başarılı bir dönem geçirir.

Dursun Özbek: "VAR şimdiden hayırlı olsun"

Kulüpler Birliği Başkanı Dursun Özbek ise şu ifadeleri kullandı: Sahada iki aktör vardı, hakem ve oyuncular. Şimdi üçüncü bir aktör geldi. Bir video sistemi. Çok enteresan gelişmeler olabilir. Biz bunu önümüzdeki sezon uygulamaya geçince göreceğiz. Yeni bir düzen yeni bir sistem gelecek sezon uygulamaya geçeceği için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Hakem adaleti dağıtır. Aynı, Adalet Sarayı'na girdiğinizde kadın heykeli var, bir elinde terazi bir elinde kılıç var fakat gözleri bağlı. Futbolda terazi doğru, kılıç da doğru ama gözlerimizin açık olması lazım. İkinci yarıda başarılar diliyorum. İkinci yarıda adaletli olacağınızdan son derece eminim ama gözlerinizin açık olması şartıyla.

Yusuf Namoğlu: "Başarılı bir sezon geçireceğimize inanıyorum"

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'nun konuşması ise şöyle gerçekleşti: Oyun kuralları içinde ilk yarıda gördüğümüz eksik noktaları tamamlamak adına eğitimler yaptık. Kendimizi ikinci yarıya daha iyi hazırlayan bir konuma geldik. Dünya Kupalarında maç yöneten Cüneyt Çakır gibi arkadaşların çoğalmasını sağlayacağız. Türk hakemliğini daha iyi noktalara getirmek için konsantre olacağız. Maksimum fayda ve minimum hata ile ikinci yarıyı tamamlamaya çalışacağız. Hakem arkadaşlarıma güveniyorum, ikinci yarıda daha başarılı bir sezon geçireceğimize inanıyorum.
 

Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.