TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
TFF Başkanı Demirören: "6+0+4 uygulamasına devam edeceğiz" 5.7.2013
TFF Başkanı Demirören: "6+0+4 uygulamasına devam edeceğiz"
Geri
İleri

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Toto Süper Lig'de bir yıl önce açıklanan yabancı oyuncularda "6+0+4" sınırlamasının, 2013-2014 sezonunda uygulanmasına devam edileceğini ve AB statüsü teklifinin de geri çevrildiğini söyledi.

Başkan Demirören, TFF İstinye'deki binasında gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısına, eski başkanlardan merhum Hasan Doğan'a ölüm yıldönümünde rahmet dileyerek başladı.

Geçen sene Kulüpler Birliği Vakfı ile yabancı oyuncu statüsüyle ilgili konuştuklarını, hepsinin olurunu aldıklarını ve yabacı statüsü kararını açıkladıklarını belirten Başkan Demirören, Kulüpler Birliği'nde yer alan 17 kulübün imzasıyla yabancı sınırlamasına ilişkin talebin toplantıda görüşüldüğünü ifade eden Başkan Demirören, "Geçen mali kongreden sonra kararımızın aynen uygulanacağını statü olarak da açıkladık. Tabi, Kulüpler Birliği 17 kulüple yabancı oyuncu sayısının değişmesi için bize müracaat etti. Biz bunu yönetim kurulu olarak değerlendirmek zorundaydık, ama gündeme almadık. Bunu değerlendirdik. Bunun sonucunda geçen sezon açıkladığımız 6+0+4 kuralının devamına karar verdik. Bu sene 6 yabancı sahada veya kulübede, 4 yabancı tribünde devam edecektir. Kulüplerimiz Avrupa'da zaten 10 yabancıyla oynayabiliyorlar. Bunun için sorun yok. Geçen seneye baktığımızda çoğu kulübümüzün 4 oyuncusu yine tribündeydi. Ancak bir gerçek var ki geçen sezon Türkiye Ligi ortalamasında sahada süre olarak bulunan yabancı sayısı 4,6'dır. İkincisi, maalesef FIFA'da 289 dosyayla Türkiye, Avrupa'da dava bakımından birinci sıradadır. Yabancı sayısı ne kadar fazla olursa olsun milli takıma başarılı yansımadığına inandığımızdan bu kararımızın sonuna kadar arkasındayız" dedi.

Yabacı sınırlamasına ilişkin ikinci talebin AB statüsünde yer alan futbolcuların sınırlama dışında tutularak serbest bırakılması olduğunu kaydeden Başkan Demirören, "Türkiye, AB ülkesi değil. AB üyesi, kendi ülkesine gelmiş bir oyuncuyu AB statüsüne sokabilir. Ancak AB üyesi olmayan Türkiye, dışarıdan gelen bir oyuncuyu AB statüsüne dahil edemez. Türki Cumhuriyetlere serbest. Yarın öbür gün Afrikalılar çıkar, Müslüman ülkeler çıkar 'Bize de bu hakkı tanıyın' diyerek serbestlik isterse, oynatacak oyuncu bulamayız. AB statüsü önerisini geri çevirdik. Biliyoruz tepkilerle karşılaşacağız, ama biz Federasyon olarak verdiğimiz kararın arkasındayız. Türk futboluna hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.