TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Turkcell Süper Kupa ortak basın toplantısı yapıldı 5.08.2017
Turkcell Süper Kupa ortak basın toplantısı yapıldı
Geri
İleri

Beşiktaş ile Atiker Konyaspor arasında yarın oynanacak Turkcell Süper Kupa 2017 öncesi her iki takımın teknik direktörleri Şenol Güneş ile Mustafa Reşit Akçay ve takım kaptanları Tolga Zengin ile Ali Çamdalı, Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, yeni bir başlangıç yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Yeni bir sezona başlıyoruz. Samsun gibi önemli, büyük bir şehrimizde… Sezonun hem Beşiktaş hem Konyaspor hem tüm takımlara hayırlı olmasını diliyorum. Resmi ilk maçımızı oynayacağız. Geçen senenin kupada şampiyonu Konyaspor ve lig şampiyonu Beşiktaş'ın lige iyi başlamasını, iyi futbolla başlamasını, Samsun'daki futbolseverlerin keyifli bir futbol izlemesini diliyorum. Yeni bir stadyum, tabii bu da bizim için yeni bir başlangıç olacak. Tüm takımlara, oyunculara başarılar dilerken yeni bir hoca da Milli Takım'a geldi, ona da hayırlı olsun diliyorum.

Aramızda olmayan Gökhan ve Atınç var sakat olarak. Bir de Talisca var bu maçta bizimle olmayacak. Onun dışında diğer oyuncularımız burada. Hazırlık döneminde hiç maç kazanamadık. Umarım resmi maçta kazanarak başlarız. Mustafa Hocamı iyi tanıyorum. Konyaspor'u da iyi biliyorum. Çok başarılı işler yaptılar. Hocam da çok başarılı işler yaptı. Altyapıdan itibaren bugüne gelene kadar çok emek verdi. Hak ettiği yere henüz gelmedi Daha da iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Futbolu aşkla seven üretken olmayı düşünen bir antrenör. Çok da önemli işler yaptığını biliyorum. Hem ona hem takımına başarılar diliyorum. Tüm futbolseverlerin keyifli bir maç izlemesini bekliyorum.

Hazırlık dönemi devam ediyor. Hazırlık maçlarındaki tempo, oyun formatları oturmadığı için resmi maçlarla yerini buluyor. Erken form yakalama da sakıncalı. Ama bu maçları kaybetmeyi, kötü oynamayı gerektirmez. Takım olarak hazır değiliz ama iyiye gidiyoruz. Aynı mahalleye yakın aynı takıma karşı sempatisi olan, İdmanyurdu'na karşı sempatisi olan iki hocayız. Felsefemiz birbirine benziyor. Yarınki maçta da ben her şeye rağmen bütün oyuncularımın kazanmak için en iyi futbolu oynamaya çalışacaklarını bekliyorum.

Eskiden Cumhurbaşkanlığı Kupası vardı. Sürekli Ankara'da kalıyorduk, bizde sezon bitmiyordu. Antrenör olarak da buna benzer oldu. Trabzon'da oynarken bugünkü adıyla Süper Kupa'yı kazandık. Geri dönüp düşünmek istemiyorum. Hatıralara döndüğüm anda geleceği karanlığa atacağımı düşünüyorum. Geleceği planlıyorum hâlâ. Geçmiş başarıların şu anda bir anlamı yok. Biz gelecek başarılar için çalışacağız. Felsefemiz bu. Bize ailelerimiz, ağabeylerimiz, dürüst olmak, çalışkan olmak, işini en iyi şekilde yapmak, ait olduğun kuruma, aileye, ülkeye de saygılı olmayı gerektiriyor, onu yapmaya çalışıyoruz.

Ricardo ve Pepe geç geldi. Çok kısa bir süre çalıştılar bizle. Negredo antrenmanlı. Kadro olarak şu 11 diyemem ama kadro içinde olanlar var. Gidenler gitti. Onlara teşekkür ediyoruz. Hizmetlerini yaptılar. Yenileri olabilir. Giden olabilir. Transfer döneminde bunları yaşıyoruz. Bahaneler ve suçlamalarla kendimizi kurtaramayız. Yarış başlıyor. Önemli olan bu dönemi en az zararla geçmek. 4 tane resmi maçımız var. Sonra milli takım haftası var. Bu 4 maçta düşüncemizi başarırsak çok mesafe alırız diye düşünüyorum. Hazırlık dönemini geçmiş oluruz. Yarın kimler oynar onu bilemiyorum.

Futbol bir keyif olayıdır. Sistemler, taktikler hepsi palavra. Asıl önemli olan mahalle arasında oynadığımız keyifli futbol. Topu al, oyna. Bunu yapan oyuncular taktik disiplinde oynuyorsa sorun değil. Ama kendi başına oynuyorsa, takıma katkı yapmıyorsa o zaman gider. Hocam az önce söyledi. Takıma Range Rover'ı olan oyuncu oynasın diye getiriliyor, gezmeye gelsin diye getirilmiyor. Onlarda Range Rover var, bizde yok. Arabanız yokken rahat oluyorsunuz. Diyor ki 'Kapıda bir araba bekliyor. Mercedes.' 'Hangi renk, kaç model' diyor. Bir Mercedes bir BMW verirseniz kararsız kalıyor. Bazen hiç vermemek gerekiyor. Kararsız kalmasınlar diye.

Lucescu, Galatasaray ve Beşiktaş'ta görev yaptı. Ali Dürüst Beyefendi ve Sayın Yıldırım Demirören ile çalıştı, yabancılık çekeceğini düşünmüyorum. Benim temennim Türk antrenörü. Bizden boşta kalan bir antrenörün gitmesini beklerdim. Lucescu'nun yabancılar içinde en doğru tercih olduğunu düşünüyorum. Neden onu aldı demeyi de doğru bulmam. Ben burada iki iş yapmayı doğru bulmadığımı, zaten bir kulübe ait olduğumu, kararı ben değil başkan verir, mutlaka zorlarsa da kendimi zorlayarak gelirim ama çok doğru bulmadığımı söyledim. Ama gerekirse yardımcı yine olurum. Lucescu geldi diye Milli Takım'ın başarısızlığını beklemem. Başarısını beklerim. Çünkü Türk futbolunun piramidinin tepesinde Milli Takım var. Onun alacağı uluslararası başarılı sonuçlar Türk antrenörlerini doğrudan etkiler. Bize bir görev düşerse bütün antrenörler olarak yine elimizden geleni yaparız. Ama bunun sorumlusu olan tabii ki Lucescu. Dolasıyla başarılı olmasını bekliyorum. Hayırlı olsun. Ama Türk antrenörlerin hepsi de böyle bir görevi her zaman bekler. Heyecanları olduğunu düşünüyorum."

Mustafa Reşit Akçay: Türkiye'ye iyi futbol borçluyuz

Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay da iyi futbol oynayarak Turkcell Süper Kupa 2017'yi kazanmak istediklerini vurguladı: "Karşılıklı birbirimizi teveccühlerle ne kadar övsek yanlış anlaşılmalar olabilir endişesi taşımıyor olmama rağmen hocamla ilgili, önemli bir teknik adamla yan yana oturmaktan çok mutluyum. Umarım her şey onun ve Beşiktaş için olumlu gelişir ve olumlu sonuçlanır. Konyaspor olarak burada olmaktan son derece mutluyuz. Beşiktaş gibi lig şampiyonu ile karşılaşıyor olmak. Bunu yaşamış olmak bizim için bir keyif. Camiamız 2-3 yıldan beri yükselişte. Umarım yarın akşam da bunu devam ettirecek davranışlar geliştiririz. Gece belki de 3 gibi herkes uyuyabilir. İyi bir mücadele olacak. 3'ten önce herhalde kimse yatmayacak ama umarım bu bizim taraf olur inşallah. İyi futbol oynanmasıyla ilgili gayretimiz olacaktır. Son antrenman öncesi oyuncu arkadaşlarımızla aynı şeyi konuştuk. İyi futbol oynamayı Türkiye'ye borçluyuz. Türkiye Kupası almış bir takım hüviyetini sahaya yansıtmamız gerektiğini söyledim.

Sezon başları 8 haftalık dönemleriyle asgari başlanır. Biz şu anda takım olarak 30 günlük bir hazırlıkla maça çıkıyoruz. Bazı dayanaklıklar futbolu güzelleştirir. Örneğin aerobik, anaerobik dayanıklılıktan söz ederiz. Günümüz futbolun yaklaşımı ve oynama şekli anaerobik dayanıklılığı bekleyen ve arzulayan br oyun tarzı. Biz bu üre içinde bu yönümüzü çok fazla geliştirebildiğimizi söyleyemem. Ortaya çıkabilecek bazı handikaplarda dolayı özür dileyebilirim. Bazen oyunu yavaşlatabiliriz, bazen oyunu geriye kalabiliriz. Bu bizim anlayışımızdan değil. Vücut yapımızın yetersizliğinden kaynaklanabilir. Çünkü siz futbolu güzelleştirmek ilgili bir şeyleri bize marka ettiniz. Önceden böyle bir savunma yani Nasrettin Hoca'nın suya giderken dayak atması gibi biz de maçtan önce böyle bir kendimizi ifade edelim dedim.

Burada bulunmak değerli ve onurlu. Türk antrenörlüğü artık belli noktaları aşmıştır. Derwall, Piontek dönemleriyle başlayan eğitim sürecinde zirve yapılmıştır. Türk antrenörüne duyulacak güvenin karşılığı asla eksik olmayacaktır. 25 bin üyesi olan bir sektörden bahsediliyor. Ama 25 bin kişiden bir Şenol hoca daha çıkaramadık. Sizler bizler kendimize bakacağız. Bunları sorgulamak lazım. Takımın geçen yıldan beri oynadığı bir oyun tarzı var. Buna biraz farklı açılardan bakmaya çalıştık. Oyun formatımızı Aykut Hoca ekibi bize miras bıraktı Onların üzerine biraz fonksiyonlar kattık. Biraz süreç alacak. Bilinçaltı bize zorluklar çıkarıyor. Sonunda bir şeyleri çok iyi yapmaya çalışacağız. Bir şeyleri çok iyi yapmak çok şeyi az yapmaktan iyidir.

Yabancı oyuncuların bizim ülkemizi plaj gibi düşünmesi benim çok canımı sıkıyor. Dövizimizi ve paralarımızı har vurup harman savurmaktan endişe duyuyorum. Ezekiel yapı olarak bize uymak zorunda. Uymuyorsa uymak zorunda. Çalışmayacaksa çalışmak zorunda. Kulübün kendine göre geliştirdiği manifestoları var. Uymak zorunda. Range Rover'a binen adam sahada da Range Rover gibi olmalı."

Tolga Zengin: Kupayı alıp dönmek istiyoruz

Beşiktaş Kaptanı Tolga Zengin de Turkcell Süper Kupa 2017'yi kazanmak istediklerini belirterek şöyle konuştu: "Üst üste ikinci Süper Kupamız olacak. Geçen sezon penaltılarla kaybetmiştik. Bu sene hedefimize ulaşmak istiyoruz. Zor bir maç olacak. Mustafa Hocamız gerçekten kendini ispatlamış, çok deneyimli bir hocamız. Onunla birlikte Atiker Konyaspor güç kazanmıştır. Zor bir maç olacak. İyi oynayan, istikrarlı bir takımla oynayacağız. Buraya kadar geldik. Geçen sene maalesef penaltılarla kaybettiğimiz kupayı bu kez buradan alıp dönmek istiyoruz. Lig için de iyi bir başlangıç yapmak istiyoruz. Lig için de moral olacak. İnşallah güzel bir maç olur. Sakatlıksız, kazasız belasız inşallah güzel bir maç olur.

Hazırlık dönemi yoğun geçiyor, skorlarla bakmamak lazım. Çok yoğun antrenman programlarından çıkılarak yapılan maçlar bunlar. Skordan ziyade eksikleri görme amacıyla yapılan maçlar. Yarınki maç lig için milli araya kadar bir aylık bir dönem var. Bu dönem hem kayıpsız geçilmesi gereken bir dönem hem de tam olarak hazırlanma dönemi olarak bakabiliriz buna. Takımların bir form tutma dönemi var. Yarınki maç kupa maçı, daha sonra telafisi olacak bir maç değil. Takımda kim görev alacaksa en iyisini yapacaktır.

Atiker Konyaspor kupadan Süper Kupa'ya katılmaya hak kazandı. Biz de ligden. Lig uzun ve zorlu bir periyottu. Bizim için de bir ilk olacak bu kupa. İki takım için de çok güzel bir maç olacak."

Ali Çamdalı: Kupayı kaldırmak istiyoruz

Atiker Konyaspor Kaptanı Ali Çamdalı, telafisi olmayan bir maça çıkacaklarını vurguladı ve şunları söyledi: "Atiker Konyaspor olarak tarihin ilk Süper Kupa maçına çıkacağız.  Sezonu iki takım da kupayla kapattı, kupayla açmak isteyecektir. Umarım bu kupa bize nasip olur yarın. Haftaya başlayacak lig öncesi hem moral hem motivasyon hem de kendimizi görme açısından büyük bir rakip karşısında sınav olarak nitelendirebileceğimiz bir maç olacak. Umuyorum atmosfer olarak da zaten çok üst düzey bir maç olacağını umuyorum. İki takımın da taraftarları burada olacaktır. Fair Play içinde güzel bir maç olur diye umuyorum.

Telafisi olmayan bir maça çıkacağız. Yeni bir döneme girdik, Mustafa Hoca ile tecrübesi olan lig, Avrupa deneyimi olan bir hoca ile yola çıktık. Beşiktaş'ın ne kadar baskısı varsa bizim de o kadar baskısı var. Bir 90 dakika, belki bir 120 dakika, ardından belki penaltılar bunu yarın göreceğiz ama her türlü o kupayı kaldırmak istiyoruz. Kupayı almak için her şeyimizi sahada bırakacağız.

Benim için bir ilk olacak Süper Kupa maçı. Buraya Ziraat Türkiye Kupası'ndan başlayarak geldik. Geçen sene de inanılmaz bir başarı yakaladık. 2-3 yıldır inanılmaz bir ivme yakaladık. Kalıcı olmak istiyoruz buralarda. Burada barınacak güce sahibiz. Kolay gelmedik buralara. Nereden nereye geldiğini çok iyi analiz edebildim ben. Heyecanla yarını bekliyoruz."

Geri
İleri
Fikstürler
Site İçi Arama
Detaylı Arama
Puan Cetvelleri
 
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.