TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
İlkay İşler: "Yeteneğime ihanet etmedim" 1.08.2019
İlkay İşler: "Yeteneğime ihanet etmedim"
Geri
İleri

Genç Millî Takımlardaki seviyesini U19'a yükselten 18 yaşındaki kanat oyuncusu, altyapısında 10 yıldır eğitim gördüğü Beşiktaş'la profesyonel sözleşme imzaladı. Siyah-beyazlı takımda Süper Lig'de forma giymenin hayallerini kuran genç oyuncu, yeteneğine ihanet etmemek için yaptığı ekstra çalışmalar sayesinde bugünlere geldiğini anlatıyor.

Röportaj: Rasim Artagan / TamSaha

23 Mart 2001 İstanbul Sarıyer doğumlusun. Öncelikle nasıl bir çocukluk geçirdin?

Futbola başlamadan önceki dönemim de yine futbolla geçti. Hep mahalle aralarında maç yapardık. Sarıyer'de deniz kenarında oturuyoruz. Genellikle her gün yüzdüm. Çocukluğum hep ya yüzerek ya futbol oynayarak geçti. Güzel bir çocukluk geçirdiğimi söyleyebilirim.

Aileni tanıyabilir miyiz?

Annem muhasebeci. Babam üç sene önce vefat etti. İki ablam, bir abim var. Hepsi de evli. Ailenin en küçük çocuğu benim. Aslen Çatalcalıyız. Abim çantacıda çalışıyor. Ablalarım ev hanımı. Abim ve annem maçlarıma geliyor. Ama onlar gelince çok heyecanlanıyorum. Özellikle annemin maçlarımı izlemesi beni çok heyecanlandırıyor.

Ailende senden başka sporla ilgilenen birileri var mı? 

Amcam ilgileniyordu zamanında. Kaleciydi… Amatör takımlarda oynamışlığı var. Bir dönem Kartalspor'un kaleciliğini yapmış. Onun dışında ailemde sporla ilgilenen başka birisi yok.

Bir futbol kulübüyle nasıl ve ne zaman tanıştın?

İlk olarak mahalledeki insanlar bana bir kulübe gitmemi tavsiye etti. Sarıyer'de Çayırbaşı Kulübü'nde oynuyordum. Çok ufaktım zaten. Yaşım küçük olduğu için lisansım çıkmamıştı. Büyüklerle oynuyordum. Babam oto sanayide oto kurtarıcı olarak çalışıyordu. Onun bir arkadaşı vardı. Beşiktaş'ın seçmeleri olduğunu söyledi. Beni o gün elimden tutup seçmeye götürdüler. Zaten ilk seçmelerde seçildim. 10 yılı aşkın zamandır Beşiktaş'tayım. Hiç aklımda yoktu Beşiktaş'ta oynamak. Hepsi bir anda oldu. Babamın arkadaşına teşekkür ediyorum. Adını hatırlamıyorum maalesef. Sağ olsun bana vesile oldu.

Beşiktaş altyapısını bize biraz anlatır mısın? Nasıl bir eğitim var?

Öncelikle altyapı eğitimi çok iyi. Arkadaşlık bağları çok güzel. Aile olarak birbirimize çok yakınız. Önceden imkânlar pek iyi değildi. Biraz kısıtlıydı. Şu an çok güzel oldu. Tesisler harika hale geldi. Nevzat Demir'e de yeni bir tesis yapılacak. Altyapıda çok güzel günler geçirdim. Eğitim çok iyiydi. Hocaların üzerimde çok emeği var. Başta Ozan Köprülü Hocam olmak üzere hepsine teşekkür ederim. Onun emeği çok üstümde…

Seninle birlikte futbola başlayan birçok arkadaşın başarılı olamadı ama sen bugün hem Genç Millî Takımlara yükseldin hem de Beşiktaş'ta profesyonel oldun. Neleri farklı yaptın? 

Futbol oynamayı çok seviyorum. Özellikle hep ekstra çalışıyorum. Yeteneğim vardı. Bu yeteneğime ihanet etmek istemiyordum. Herkes bana bunu söylüyordu. Bu yüzden çok çalıştım. Hocalarım da bana profesyonel olmayı lâyık gördü. Çok teşekkür ediyorum. Aralık ayında profesyonel oldum. Bir hafta önce kulübümle üç senelik sözleşme yaptık. Ekstra çalışmam sayesinde buralara geldim diyebilirim.

Öğrenim hayatın hakkında bize bilgi verir misin? Okuyor musun halen?

Evet, okuyorum. Bu sene liseyi bitirdim. Beşiktaş'taki Erhan Gedikbaşı Lisesi'nde okudum. Sonra Açı Koleji'ne gittim. Okul sistemi bize yardımcı oluyor. Liseyi sıkıntısız bitirdim. Bu konuda mutluyum. Üniversite sınavına girdim. Yarım puanla kaçırdım. İnşallah yine gireceğim. Okula da devam etmek istiyorum.

Kariyerin boyunca istikrarlı bir görüntü sergiledin ve bunun sonucunda da profesyonel oldun. Ancak henüz Beşiktaş forması ile Süper Lig'de süre alamadın. Yeni sezondan beklentilerini ve bu süreci bize anlatır mısın?

Kampta bir kez hazırlık maçında kadroya girdim. Yeni sezonda Abdullah Avcı ile birlikte yeni sistem geldi. Gençlere çok önem veriyorlar. İlk kampa katıldık; bizle yaklaşımları çok iyiydi. Biz de bu sisteme ayak uydurmaya çalışacağız. Beşiktaş'ın altyapısı çok iyi. Çok yetenekli oyuncular var. Bize güvenirlerse aramızdan birileri mutlaka parlayacaktır. Böyle düşünüyorum. Bu şans bu sene gelecek bence. Türk oyuncular değerlenmeye başladı malûm…
 
Beşiktaş yıldız oyunculardan kurulu büyük bir takım. Sürekli şampiyonluk beklentisi var. Bu durumu da göz önüne alırsan yeni sezonda forma şansı bulabilmek için ekstra neler yapacaksın? Özel bir çalışma programın ya da planın var mı?

Özel hocalarla ekstra olarak çok çalışıyorum. Ama bu işin içinde şans faktörü de var tabiî ki… Çünkü takımda çok yıldız oyuncu var. Türk futbolunun genelinde de dışarıdan transfer edilen oyunculara daha çok değer veriliyor. Böyle bir gerçek var. Aslında bizim oyunculara da güvenilmesi gerekiyor.

Dünya genelinde genç oyuncuların yükselişi sürüyor. 19 yaşındaki Joao Felix, 126 milyon euroya Atletico Madrid'e transfer oldu. Eljif Elmas 16 milyon euroya Napoli'ye gitti. Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder gibi örnekler var. Gençlerin yükselişini genç bir oyuncu olarak nasıl yorumluyorsun? Böyle transferler seni nasıl etkiliyor?

Bu gelişmelerden çok mutlu oluyorum. Onların transfer olduğunu görmek beni de motive ediyor. Avrupa'da oyuncular çok genç yaşta parlayabiliyor. Biz de öyle olmak istiyoruz. İnsan oynayınca kendini gösteriyor. Şans bulunca değerlendirmek gerekiyor. Neyi kötü yapabiliriz ki? Şampiyonluk baskısı, taraftar baskısı gibi unsurlar için de tecrübe gerekiyor. Oynamadan nasıl bu tecrübeyi kazanabiliriz ki? Oynatacaksın ki tecrübelenecek…

2022 yılına kadar Beşiktaş'la sözleşmen var. Yakın döneme bakarak neler planlıyorsun? Başka bir takıma gidip olgunlaşmak gibi bir düşüncen var mı?

Şu an hocalarımla bu durumu konuşmadım. Henüz netleşmiş bir şey yok. Ama eğer öyle bir şey olursa, iyi bir takım olursa düşünürüm. TFF 1. Lig de olur; Süper Lig de olur… Bunlar daha hiç konuşulmadı ama bakalım…

Yolun henüz başındasın. Kendine nasıl bir kariyer planlıyorsun? Futbolunu ve vizyonunu geliştirmek için nasıl bir plan yaptın?

Dediğim gibi 10 sene oldu Beşiktaş altyapısında… İlk önce Beşiktaş A takımında forma giymek istiyorum. Çünkü hayalim o formayla Vodafone Stadı'nın çimlerine çıkabilmek o formayla… İlk adımı böyle atmak istiyorum. Sonrasında Avrupa'da iyi bir takıma gitmek isterim. İyi bir oyuncu olup, göz önünde yer almak isterim. Premier Lig veya İspanya'da oynamak hayalim var.

Dünya tarihinden sayısız yetenekli, genç, parlayan oyuncular silindi gitti. Böyle bir tehlikenin sen ne kadar farkındasın ve kendini bu tehlikeden korumak için neler yapıyorsun?

Farkındayım elbette. Önümüzde çarpıcı örnekler var. Çok genç yaşta medyanın önüne çıktığı zaman insan afallıyor. Biraz da para kazandın mı işler değişebiliyor. Ben üzülüyorum silinip giden oyuncuları görünce… O örnekleri gördükçe de kendimi o duruma düşürmek istemem. Onun için çok çalışıyorum. Menajerim benimle çok ilgileniyor. Menajerimden ziyade abim gibi. Hiç sıkıntı yaşamadım.

Millî Takımlarda şans bulmaya başladın. Bugüne kadar U16 ve U18 Millî Takımlarımızın formalarını terlettin. Şu an U19 Millî Takımımızın hazırlık kampındasın. Ay-yıldızlı forma hakkında neler düşünüyorsun?

Çok gurur verici bir ortam… Binlerce çocuğun hayalidir Millî Takımlar. Biz de gururla elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Kolay değil… Çok oyuncu var. Seçilmek çok güzel bir duygu. Seremonide İstiklal Marşımızı okumak çok acayip bir duygu…

U19 Millî Takımı'ndaki havayı nasıl buldun? Bize ortamı biraz anlatabilir misin?

Küçükken her şey daha farklıydı. Şimdi olgunlaşıyor insan. Bu sebeple U19 Millî Takımı ortamı daha farklı. Her zaman buradaki arkadaşlarımızla beraberiz. Çok iyi bir bağ var aramızda. Rakip gibi değil de daha çok dostuz. Önümüzde Avrupa Şampiyonası var. İnşallah kalırız ve en iyi şekilde ülkemizi temsil ederiz. 

Her oyuncunun en büyük hayalidir A Millî Takım formasını giyebilmek. A Millî Takım hakkında neler düşünüyorsun?

Orası artık en üst seviye… Son zamanlarda çok sayıda genç oyuncu A millî oldu… Bu sebeple bize de şans gelebilir. A Millî Takım gençleşti. Şenol Güneş Hocamız da gençlere ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Bu bizim için de çok iyi bir şey… A Millî Takım'ı çok istiyorum. İnşallah Allah nasip eder. A millî olunca herkesin dikkatini çekiyorsun. Herkes sana daha güzel bir gözle bakıyor.

Kendine hangi oyuncuları, hangi özellikleriyle örnek alıyorsun?

Karakter olarak da oyun olarak da eski oyunculardan Ronaldinho'yu çok beğeniyorum. Şimdi yeni dönemde Eden Hazard'ı çok beğeniyorum. Oynadığı mevki itibarıyla da onu kendime çok yakın buluyorum. Messi tabiî tartışmasız muhteşem bir oyuncu. Kendime bu oyuncuları örnek alıyorum.

Özeleştiri yaptığında kendinde eksik bulduğun şeyler neler?

Maç içinde bazen tempom düşüyor. Tempomu yükseltmem gerekiyor. Hocalarım da beni hep bu yönde uyarıyor. Oyundan kopmamam lâzım.  Daha üst seviyelere çıktıkça bu durumu da aşarım diye düşünüyorum.

Geri
İleri
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.