TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Samsunspor-FB maçına özel soruşturma 11.12.2006
Samsunspor-FB maçına özel soruşturma

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Mersin'de yaptığı toplantıda, 26.05.2001 tarihinde oynanan Samsunspor-Fenerbahçe maçına yönelik şike iddialarının "İlgililerin başvurusu halinde, olayın soruşturma zaman aşımına ugraması nedeniyle disiplin talimatı hükümlerinin uygulanmaması" kaydıyla, özel bir soruşturma yapılmasını kararlaştırdı.

Yönetim Kurulu konuya ilişkin iddialara ilişkin Hukuk Kurulu raporu üzerinde yaptığı incelemede, söz konusu maçın oynandığı tarihte 1 Kasım 1992 tarihli Futbol Disiplin Talimatı'nın yürürlükte olduğunu, bu talimatın "Hileli ve Danışıklı Futbol Müsabakası" başlıklı 38. ve "Sair Hallerde Menfaat" başlıklı 40. maddelerinin, aynı dönemde yürürlükte bulunan "Soruşturma ve Ceza Zaman Aşımı" başlıklı 68. madde uyarınca, uygulanmasının hukuken mümkün olmadığı görüşünde birleşti. Yönetim Kurulu, özellikle Fenerbahçe Spor Kulübü'nün somut iddialar henüz ortaya çıkmadan Türkiye Futbol Federasyonu'na sunmuş olduğu "haklarındaki iddiaların incelenmesi" talebi gözönünde tutularak, Fenerbahçe Spor Kulübü'ne yazı yazılmasını uygun gördü. Olayın geçtiği tarihteki talimat hükümlerini dikkate alarak, 68. madde uyarınca o tarihte 3 yıl olan soruşturma zaman aşımı nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu'nun hukuki sonuçlar doğurmaması kaydıyla Fenerbahçe Spor Kulübü'ne somut iddiaların incelenmesinin talep edip etmediğinin sorulmasına karar verdi.

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Şike Araştırma Kurulu'nun 23.04.2006 tarihinde oynanan Samsunspor-MKE Ankaragücü ve 14.05.2006 tarihinde yapılan Gaziantepspor-Malatyaspor maçlarına yönelik iddiaların soruşturarak hazırladığı ve şike bulgusuna rastlanmadığını belirttiği raporları da onadı.

Yönetim Kurulu, TFF Sağlık Kurulu'nun 21-23 Aralık tarihlerinde İstanbul'da yapılacak Kulüp Sağlık Ekipleri Sürekli Eğitim Programı'na Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan Futbol Federasyonları'ndan sağlık ekipleri davet edilmesine yönelik talebi de olumlu karşıladı.


 

 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.