TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Aydınlar: "Türkiye'yi riske edemezdik" 25.08.2011
Aydınlar: "Türkiyeyi riske edemezdik"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, UEFA'nın kendilerini, Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden men etmemeleri halinde 8 yıl cezayla tehdit ettiğini açıkladı.

Habertürk Televizyonu'nda yayınlanan ''Teke Tek'' programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, UEFA'nın kendilerine Salı günü gönderdiği yazıyla Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden men etmemeleri halinde 8 yıl ceza verileceğinin vurgulandığını söyledi. Yazının kendilerine ulaştığında, kulüp başkanlarıyla toplantı halinde olduklarını anlatan başkan Aydınlar, "'Biz burada Türkiye'yi riske edemezdik'' dedi.

Aydınlar, UEFA'nın Makedonya'da bir takıma çok yakın bir zamanda 8 yıl ceza verdiğini vurgulayarak, ''Burada büyük bir risk var. İnşallah, Fenerbahçe bu süreçten temiz çıkarlar. Sonuçta bu seneyle kurtulmuş olabilirler. Fenerbahçe büyük bir ceza almadan bu süreci geçebilir. Aslında Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'ne katılsaydı, biz ısrarcı olsaydık ve alsalardı. İleride bir şey olsaydı 8 yıla varan ceza alırlardı. Dolayısıyla Fenerbahçe sonuçta burada sadece bir senesini kaybediyor'' diye konuştu.

TFF Başkanı şöyle devam etti: ''Hemen Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir ve Asbaşkanı Ali Koç ile görüşme yaptım. Yazıda, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılamayacağını, bu konuda Fenerbahçe'nin özveride bulunmasını istiyordu. Bunu federasyonun engellemesini, aksi taktirde 8 yıla kadar ceza verebileceklerinden bahsediyordu. Ben de Fenerbahçe yöneticilerine bunu tebliğ ettim. Bu bizim kararımız, yaptırımımız değil, UEFA'nın kararı. Eğer bu kararı almasaydık, hem milli takım, hem diğer kulüp takımları 8 yıl ceza alacaktı. Bugün 12.00'ye kadar süre vermişlerdi. Bunu akşam saatleri yapalım dedik, öğleden sonrayı kabul ettiler. Fenerbahçe'den bize bir yazı geldi. Bizim 15 Ağustos'ta açıkladığımız karara bağlı olduklarını, kendilerinin o noktada olduğunu, bu kadar dar bir süre içinde bu konuya müspet ya da menfi cevap veremeyeceklerini ifade ettiler. Ali Koç federasyona geldi ve yüz yüze bir görüşme yaptık. Öğleden sonra tekrar aradık, Ali Koç ve Ali Yıldırım geldi. Tekrar durumu değerlendirdik. Burada yapabileceğimiz bir şey yoktu, öbür türlü Türkiye'yi riske edecektik, Türkiye ceza alacaktı. Kendileri de bunun farkındaydı. Daha sonra biz yönetim kurulu toplantısı yaparak bu kararı aldık.'' diye konuştu.

Mehmet Ali Aydınlar, UEFA yetkililerin hiçbir belgeyi görmediklerini vurgulayarak, ''Ancak burada medya takip sistemleri var. Her şeyi takip ediyorlar. Biz de günlük raporlar veriyoruz. Ayrıca UEFA'ya çok baskı var. Kendilerine çok sayıda mail geldiğini söylediler'' dedi.

UEFA'nın üstünde Yunanistan'a verilen cezalarla ilgili de baskı olduğunu kaydeden Aydınlar, ''UEFA, Yunanistan'dan iki takımı 5 yıl ihraç etti. Onlara, 'Yunanistan küçük bir ülke ceza veriyorsunuz, siz bir sürü şey olan Türkiye'ye hiçbir şey yapmıyorsunuz' şeklinde baskılar var. Platini de bu işe çok önem veriyor ve sıfır tolerans tanınıyor'' ifadelerini kullandı.

Aydınlar, Türkiye'den bir kulüpten UEFA'ya mail gittiği yolunda bir bilgilerinin olmadığını da söyledi. 

"Saldırılardan futbol zarar görüyor"

TFF Başkanı bu süreci en doğru, hukuka en uygun şekilde yürüttüklerini ve gizli saklı bir şey yapmadıklarını belirterek, ''Bu süreçte herkesin yardım etmesini bekleyip isterken, maalesef bu süreçten yararlanmak isteyenler var'' dedi.

Trabzonspor, Galatasaray ile Beşiktaş kulüpleriyle bir probleminin olmadığını kaydeden Aydınlar, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Benim tuttuğum bir takım var, olmasaydı bu sporla ilgim olmazdı. Bunun için federasyona takılan isimler var. Objektif olmak zorundayım, olduğuma inanıyorum. Arada bir yapılan saldırılarla bu birliktelik bozuluyor ve bundan futbol zarar görüyor. Futbolun içindeki bütün bireyler zarar görüyor. Ancak ben sorumlu davranıp, 3-5 kişi sorumsuzluk yaparsa bunun bedelini hepimiz öderiz.''

Fenerbahçeli yöneticilere olağanüstü genel kurula gitmelerini ve bu konuyu tartışmalarını söylediğini anlatan Başkan Aydınlar, ''Seçimli, ya da seçimsiz yapılacak genel kurulla bunu tartışmalarını söyledim. Bu da yapılmadı. Beşiktaş'ın davranışının UEFA tarafından övülmesi bize bir tüyo verdi. Biz de bunu kendilerine ilettik, bunu değerlendireceklerini söylediler, ama bir şey yapılmadı. Onlar bu konuda adım atmadılar, suçsuz olduklarına inanıyorlar. Biz de, kanıtlanmadıkça herkes suçsuzdur diyoruz'' şeklinde konuştu.

"UEFA en ufak riski kabul etmiyor"

UEFA'nın Şampiyonlar Ligi'ne çok önem verdiğini vurgulayan Mehmet Ali Aydınlar,''Onlar bu ligi dünyanın en önemli markası olarak görüyor ve sıfır riskten bahsediyorlar. İstanbul'a gelen UEFA yetkilisi en ufak risk varsa Şampiyonlar Ligi'ne bu takımları kabul edemeyeceklerini söyledi. Bu kadar insanın tutuklu olduğunu ve hakimlerin boşuna tutuklama yapmayacağını söylediler. Polisin, maçlarda şike var görüşünü boşuna söylemeyeceğini bildirdiler. Aslında bunun sinyalleri daha önce verilmişti. Ben de, basın toplantısında yaptığım konuşmada bunun uyarısını yapıp, 'Kendilerinden şüpheleri varsa gitmesinler' demiştim.
Beni Fenerbahçeli yöneticilerle görüştüğüm için eleştirenler var. Ama ben, o gün toplantıdan önce Fenerbahçe İkinci Başkanı ve Asbaşkanıyla görüştüm ve bunu tavsiye ettim. 'Şampiyonlar Ligi'ne katılmazsanız iyi olur' dedim. Bu konuyu değerlendirip lige katılacaklarını söylediler.''
Başkan Aydınlar, UEFA'nın Fenerbahçe'nin aklanması halinde tazminat ödemeyi göze aldığını da kaydederek, ''Bize, eğer Fenerbahçe aklanırsa, biz tazminat öderiz' dediler'' ifadesini kullandı.

"UEFA bizim kararlarımıza müdahale edemez''

UEFA'nın Türkiye Futbol Federasyonunun alacağı kararlara müdahale edemeyeceğini savunan başkan Aydınlar, UEFA'nın sadece daha sonra Tahkim Kurulunun vereceği karara itiraz edebileceğini belirtti.

TFF Başkanı şöyle devam etti: "Bu söylenenleri ben ve arkadaşlarım hak etmiyoruz. Kararı sanki ben verdim, ben UEFA'yım, sanki ben UEFA'da kendilerini savunmamışım. Ben kendilerine Cenevre'ye gidin kendinizi savunun dedim. Bence ayıp oluyor, hiç yakışık almıyor. Medya önünde çıkıp konuşmak benim tarzım değil. Üzüntülerimi ifade etmek isterim. Bugüne kadar yaptığımız şeyleri doğru olduğunu söyleyenler, amacı şaşırtıyorlar. Sadece yazık diyorum. En doğru kararı toplum verecektir. Ben Mehmet Ali Aydınlar bir günde olmadım, benim ne olduğumu, başkalarının da ne olduğun herkes biliyor. Fenerbahçe'ye yanlış yapan ben değilim. Ben Aziz Yıldırım'ı ziyaret ettiğim zaman da eleştirildim. Akşam yastığa başımı koyduğumda rahat uyuyorum. İçten pazarlıklı bir insan değilim, benim aldığım her kararda, her adımımda vicdanımın sesini dinlerim, ona göre hareket ederim. Birilerini tatmin etmek için haksız yere birilerini suçlayamazsınız, Bu etik değil, böyle küçük işlerin peşinde koşamazsınız.''

"Durum hâlâ vahim"

Başkan Aydınlar, soruşturma savcısıyla ilk görüşmelerinin ardından ''Durum vahim'' dediğinin ve bunun eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine, ''Durum hala vahim değil mi? Kulüplerin yöneticileri tutukluysa, Şampiyonlar Ligi'ne gitmeleri engelleniyorsa hala durum vahimdir. Bu kadar kişinin tutuklu yargılanması durumun vahim olduğunu açıkça gösteriyor'' diye konuştu.

Savcının 3-4 ay gibi bir sürede iddianamenin açıklanacağını söylediğini aktaran Aydınlar, ''O gün geldi mi ne olacağını göreceğiz. Bizim de bir hesabımız var ama onu söylemeyeyim'' dedi. Aydınlar, savcı beyin kendisine, ''Biz iddia ederiz. Bizim her suçlamamız da sonuçta doğru çıkmayabilir. Her şey mahkemede ortaya çıkar'' dediğini dile getirerek, ''Toplumun bir kesiminde bizim için 'Olayı savsaklıyor, Fenerbahçe'yi korumak için birtakım şeyler yapılıyor' şeklinde bir algı söz konusu. Basın toplantısında ciddi olduğumuzu, ama savunma hakkının olduğunu göstermek için Etik Kurulunun raporunu okudum'' diye konuştu.

Başkan Aydınlar, mahkeme kararını beklemeden federasyonun kararını vereceğini, ancak bunun savunmalar alındıktan sonra gerçekleşeceğini ifade etti.

"Play-off sistemi futbol ekonomisini canlandıracak"

Başkan Aydınlar, play-ff sistemi ile ilgili ''Biz bunu araştırdık. Futbola ilgiyi artırmak, şike, teşvik gibi durumlardan, kulüpleri uzak tutmak istedik. Ayrıca futbol ekonomisini arttırmak için play-off'a karar verdik'' diye konuştu. Yayıncı kuruluşu da düşünmek zorunda olduklarını anlatarak belirterek, ''Ligin en büyük sponsoru, iş ortağımız. Onlar da 143 milyon dolar zararlarının olacağından bahsediyorlar. Biz bu sene play-off'u deneyeceğiz. Futbolun içindeki birçok kişiyle temas ettik. Play-out'u da tartıştık. Futbol dışı söylemlerden çıkıp futbolu konuşmak istedik. Diğer yan etkileri dışlayalım istedik'' dedi.

Bursaspor'un cezasının kalkmasında siyasi baskının olmadığını anlatan TFF Başkanı, ayrıca cezanın tam anlamıyla kalkmadığını, Bursa emniyeti ve valiliğinin vereceği olumsuz bilgilere göre cezanın uygulamasının devam edebileceğini vurguladı.

Aydınlar, yaşananlar nedeniyle Türkiye Ligi'nin biraz sendeleyeceğini kaydederek, ''Yara alacak ama ileride daha güçlü bir lig ve ekonomik yapı olacak'' dedi.

 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.