TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Milli Takımlar » U 16 » U-16 Milli Takım Haber Detay Sayfası
Hacıoğlu: "Güçlü rakiplerle oynayarak gelişeceğiz" 23.02.2020
Hacıoğlu: "Güçlü rakiplerle oynayarak gelişeceğiz"
Geri
İleri

UEFA U16 Gelişim Turnuvası'nda mücadele edecek olan U16 Milli Takımımız, hazırlıklarına Antalya'da yer alan Titanic Deluxe Golf Belek Otel'de devam ediyor. U16 Milli Takım Teknik Direktörü Mehmet Hacıoğlu, turnuva öncesinde açıklamalarda bulundu.

İtalya, Fransa ve Paraguay ile çok kaliteli bir turnuva oynayacaklarını ifade eden Hacıoğlu, "UEFA'nın bu organizasyonu bizim ülkemizde düzenlemesi çok önemli. Katılan takımların futbol seviyeleri çok üst düzeyde. Bizi ilgilendiren kısmı bu. Yani güçlü takımlara karşı oynayarak gelişebileceğimizi düşünüyoruz. Bu ilk günden beri bizim prensibimiz. Mümkün olduğu kadar üst düzey takımlarla, ileriye gitmiş ülkelerle oynayalım ki oyuncularımızın gerçek kapasitelerini görelim. Bunun için kesinlikle doğru bir hamledir bu turnuvada yer almak" ifadelerini kullandı.

Çekirdek kadrolarından 4 oyuncunun eksik olduğunu belirten Mehmet Hacıoğlu, "Bu oyuncuların bazıları sakat, bazıları kendi kulüplerinde aktif olarak oynadığı için gelemedi. Karşımızdaki rakibimizin Dünya Şampiyonu olup olmamasından ziyade oynanan oyun bizi ilgilendiriyor. Biz çocuklarımızı özellikle bu ortamdan kurtarmaya çalışıyoruz aslında. Rakibin küçüğü, büyüğü yoktur. Bizim ne yaptığımız önemli. Rakibin kim olduğu, ne yaptığı analizlerden sonra ortaya çıkar. Fiziksel anlamda güçlü rakiplere karşı ne yapabiliriz, stratejik anlamda neler yapabiliriz, taktiklerimizi uygulayabilir miyiz, futbolun prensiplerini uygulayabiliyor muyuz; bizi ilgilendiren kısmı budur. Onun için motivasyonu oyuncu, rakibe göre yapıyorsa o zaman geçmiş olsun… Biz o zaman hedefimize varamıyoruz. Bizim buradaki temel amacımız; çocuklarımıza şunu öğretmek: Rakibin küçüğü, büyüğü olmaz. Gelişmek istiyorsanız kişisel hedeflerinizi uygulayabiliyor musunuz; uygulayamıyor musunuz biz bunun peşindeyiz" diye konuştu.

Ocak ayı içerisinde 21. Mercedes Benz Uluslararası Ege Kupası'nda mücadele ettiklerini hatırlatan U16 Milli Takım Teknik Direktörü, "Ege Kupası'nın hemen arkasından böyle bir turnuvanın olması, oyuncularımız için çok iyi bir fırsat oldu. Dolayısıyla buraya 4 gün önceden de geldik. Türkiye Futbol Federasyonu da bize bu imkanı sundu. Çünkü uzun süreli bir arada olma şansını bulamıyoruz. Bu yaş gruplarının yani 14, 15, 16 hatta 17 yaşlarının mümkün olduğunca uzun süreli bir arada olması gerekir gelişimlerinin devam etmesi için… Bizim için bir fırsat ve iyi de sonuçlanacağını düşünüyorum. Tekrar ediyorum maçlarda alınan sonuçlar bizim için önemli değil. Önemli olan istediklerimizi uygulayabiliyor muyuz; uygulayamıyor muyuz; ona bakacağız. Mesela Ege Kupası'ndan örnek verecek olursak; orada şampiyon olmamız bizi ikinci derecede ilgilendiriyordu. Ama oynadığımız bir iki tane maçta istediğimiz oyunu oynayamamamız; teknik heyet olarak bizleri mutlu etmedi. Bizim hedefimiz istediğimiz oyunu oynatabilmek. Oyuncuların da gelişiminin artı yönde olması; bizi ilgilendiren kısım olarak ön plana çıkıyor" dedi.

Antalya'da yarın başlayacak UEFA U16 Gelişim Turnuvası öncesinde, Fransa, İtalya ve Paraguay hazırlıklarına devam ediyor. Fransa, İtalya ve Paraguay Teknik Direktörleri, TFF.ORG'a açıklamalarda bulundu.

Fransa U16 Milli Takım Teknik Direktörü Lionel Roussel, turnuva öncesi şu ifadeleri kullandı:

Bizim için zamanlaması harika bir turnuva oldu. Antrenmanlarımız 6 ay önce başladı. Bu süreçte dostluk ve uluslararası maçlar yaptık. Aynı zamanda bir turnuvaya da katıldık. Biz antrenmanda, maç esnasında ve dışarıdaki davranışlarımıza göre çalışıyoruz. En çok da teknik beceriler üstüne çalışıyoruz. Bununla birlikte taktiksel ve stratejik beceriler konusunda da çalışmalar yapıyoruz. U16 Milli Takımımız maksimum seviyeye henüz ulaşmış değil. Bunun üzerine çalışıyoruz. U16 yaş gruplarımızda vücut geliştirmeye yönelik çalışmaları fazla yapmıyoruz. Ancak U17 Milli Takımlarımızdan itibaren vücut geliştirmek için çok çalışıyoruz. Türk Milli Takım oyuncularını takip ediyorum. A Milli Takım düzeyinde biliyorsunuz ki iki kez karşılaştık. Türk oyuncular çok iyi oynuyorlar. Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Türkiye Futbol Federasyonu, Türk oyuncuları yetiştirmek için harika bir iş çıkartıyor. Türkiye gerçekten harika bir ülke. Fakat bizim ilk gelişimiz ve fazla bir deneyimimiz yok. Tatlılarınıza bayılıyoruz. Baklava gerçekten harika bir şey. Çok beğendik.

İtalya U16 Milli Takım Teknik Direktörü Zoratto Daniele, UEFA U16 Gelişim Turnuvası öncesinde şöyle konuştu:

Bu harika bir seviyeye sahip, mükemmel bir turnuva. Çünkü gerçekten üst seviye takımlar var. Burada olduğumuz için çok mutluyuz. Bu turnuvada oyuncularımızın gerçek performansını test edebiliriz ve bu durum rakiplerimiz açısından da güzel bir adım. Ekim ayında bu oyuncular yavaş yavaş U17 kadrosuna yükselecek. Onları burada görmek bizim için de güzel bir fırsat oldu. Bu turnuvada kusursuz bir oyuna sahip olmalıyız. Ne düzeyde olduğumuzu göreceğiz. İyi bir kamp ve performans göstererek turnuvayı iyi bir şekilde bitirmek istiyoruz. Turnuvaya hazırız. Oyuncularımız iyi bir futbolcu olabilme adına yeteneklerini sergileyecekler. Ancak şimdiden bile bazı futbolcularımız gerçekten iyi bir takım oyuncusu olduklarını bizlere gösteriyorlar. Bu durumdan memnunuz. 2020 Avrupa Şampiyonası'nın açılış maçında herkesin bildiği gibi Türkiye ile oynayacağız. Hangi takım daha iyi sorusuna cevap veremeyeceğim ama biliyorum ki harika bir maç olacak. Çünkü İtalya da, Türkiye de gerçekten üst seviyede takımlar. Türkiye, presi iyi yapan ve agresif oynayan bir kadroya sahip. Çok iyi performans sergiliyorlar ve çok üst seviyedeler. 2020 Avrupa Şampiyonası'nın açılış maçı çok zor ve bir o kadar da inanılmaz bir oyuna sahne olacaktır.

Paraguay U16 Milli Takım Teknik Direktörü Gustavo Morinigo'nun turnuva hakkındaki görüşleri şu şekilde:

Bizim için çok önemli bir turnuva. Takımların her birisi çok kaliteli. Böyle bir ortamın oyuncular için doğru öğrenme ve güçlenme imkanı sağladığını düşünüyorum. Bu turnuva için çok uzaktan geldik. Ancak bu turnuva oyuncularımız için çok önemli ve benzersiz bir deneyim. Bir çok oyuncumuz ilk kez ülke dışına çıkıyorlar ve genç yaşta böyle bir deneyim kazandıkları için çok şanslılar. Bizim ülkemizde altyapı sistemimiz ihtiyaçlarımıza göre şekillenmekte. Ancak genç yaşlardan itibaren oyuncularımıza öğrettiklerimizin başında saygı, sevgi, sportif samimiyet ve güvenlik gelmektedir. Türkiye doğal güzellikleri açısından çok zengin ve mimari açıdan çok gelişmiş bir ülke. Türk futbolu, çok sayıda kaliteli takımın ve fazlasıyla rekabetçi bir ortamın bulunduğu bir lige sahip. Güney Amerika ile Avrupa futbolunu kıyasladığımız zaman en büyük fark kesinlikle organizasyonlarda. Avrupa bu konuda çok ileride. Futbol kültürünü ve mimari yapıları da Güney Amerika ülkeleri ile aradaki farklar arasına ekleyebilirim.

 

Geri
İleri
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.