TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Soykan Başar: "Kupa hedefi hayal değil" 15.05.2022
Soykan Başar: "Kupa hedefi hayal değil"

17 Millî Takımımız 2017'den sonra bir kez daha Avrupa Şampiyonası finallerinde mücadele edecek. Genç Millî Takımlarda başarılı işlere imza atan ve U17 Millî Takımımızı da finallere taşıyan teknik direktör Soykan Başar'la ekibin Elit Tur mücadelesini, finallerden beklentilerini ve rakipleri konuştuk.

Röportaj: TamSaha

Öncelikle Elit Tur karşılaşmaları ile ilgili bir değerlendirme yapan Başar, 2005 doğumlu oyuncu grubunun Eleme Turu'ndan Elit Tur'a geçen 5 aylık süreçte fiziksel ve taktiksel anlamda gelişimlerini hem kamplardaki hem de kulüplerindeki çalışmalarıyla takip ettiklerini belirterek, bu süreci, "Eksiklerimizi giderip Elit Tur müsabakalarına en iyi şekilde hazırlandık. U17 Millî Takımımızın geniş kadrosundan dolayı kamplarımıza 100'e yakın oyuncu davet ettik. En hazır ve en iyi performans sergileyecek, taktiksel oyun anlayışımıza en uygun kadro yapısını oluşturup hazırlanmaya başladık. Yaptığımız yoğun çalışmalarda ve hazırlık maçlarında taktiğimizi ve oyun anlayışımızı kadromuza monte ettik" sözleriyle anlatıyor.TamSaha röportajı için tıklayınız

"Gururlu, mutlu ve heyecanlıyız"

Genç teknik adam, Elit Tur maçları öncesindeki hazırlıklarını ve müsabakalar döneminde yaşananları anlatırken ise "Oynayacağımız rakiplerin güçlü yanlarını, etkili oyun yapılarını, etkili oyuncularını, zayıf yönlerini video analizlerle belirledik. Her maçın kendine özgü farklı  oyun anlayışları olduğundan biz de farklı sistemler ve taktiksel anlayışlarla rakiplerimize önlem almaya çalıştık. Tabiî bunları yaparken kendi oyun anlayışımızdan ödün vermeden, cesur futbolumuzla bütün maçlarımızı oynadık. Avrupa Şampiyonası'na katılmak için oynayacağımız üç maç bizim için çok önem taşıyordu. Turnuvaya her ne kadar istediğimiz sonuçla başlayamamış olsak da oyun anlamında rakibine karşı çok üstün performans sergilemenin de önemli olduğunun farkındaydık. İkinci maçımızda rakibimiz Galler'e karşı alışık olduğumuz hücum futbolunu, baskılı oyunu sergiledik ve bir an olsun düşmeyen tempomuzla farklı kazandık. Bu galibiyetin verdiği özgüvenle ev sahibi Slovenya ile final maçına çıktık. Uzun yıllar unutulmayacak, seyir zevki yüksek, heyecan dolu maçta üç defa geriye düşmemize ve 85'inci dakikaya 3-2 geride girmemize rağmen kazanma inancımızı bir an olsun kaybetmedik. 86 ve 88'inci dakikalarda bulduğumuz iki golle takımımızı İsrail'de oynanacak Avrupa Şampiyonası'na taşımanın gururunu, mutluluğunu ve heyecanını yaşadık" cümlelerini kuruyor.

"Yetenekli oyunculara sahibiz"

Avrupa Şampiyonası finallerinde C Grubu'nda mücadele edeceğimiz İspanya, Belçika ve Sırbistan'ı değerlendirmesini istediğimiz Başar, şu cevabı veriyor: "Grubumuzda dünya futbolunda ekol olmuş takımlar bulunuyor. İspanya, Belçika gibi futbolda adından söz ettiren, güçlü oyun anlayışına sahip, bünyesinde yetenekli oyuncular bulunduran ve futbolu göze hoş gelen, etkili oyun tarzları olan takımlarla karşılaşacağız. Bizim için çok büyük avantaj olarak görüyorum. Çünkü U17 Millî Takımımız futbolun gerektirdiklerini yapan, pas oyununu oynayan, gerek savunma gerekse hücum anlamında özellikle geçiş oyununu etkili yapan bir ekip. Bu da futbolu doğru oynayan takımlara karşı daha etkili oluyoruz anlamını taşıyor. İyi takımlara karşı gerek oyun gerekse skor anlamında bunun tecrübesini yaşadığımız için iyi bir kura olarak düşünüyoruz. Kadromuzdaki yetenekli oyuncuların sayısı fazla. Bu da oynamak istediğimiz futbola etkisini rahatlıkla gösteriyor. Bir diğer rakibimiz Sırbistan'ı ise fizik güce dayalı, mücadeleci, daha fazla kapanan, oyunu kendi yarı alanında kabul eden, hücum anlamında planları olmayan bir ekip niteliğinde değerlendirebiliriz." 

"Hücumda çok etkiliyiz"

Peki, genç teknik direktöre göre U17 Millî Takımımızın güçlü yönleri neler? Bu soruya karşılık Soykan Başar şunları söylüyor: "U17 Millî Takımımızın en güçlü yönü, hücum anlamında çok etkili bir takım olmamız. Özellikle ilk opsiyonumuz olan savunmadan hücuma geçişi çok hızlı yapan bir takımız. Bu da antrenmanlarda defalarca üzerinde durduğumuz konuların başında geliyor. Çok tekrar modeli ile savunmadan hücuma geçiş, hücum çalışmaları, rakip ceza sahası etrafı ve içerisinde nasıl etkili olabilirizin antrenman modelleri, üzerinde çok durduğumuz konuların başında geliyor. Dikkat çeken bir başka özelliğimiz ise set oyunu. Oyun içerisinde topa sahip olma yüzdesi ve olumlu pas trafiği, set oyununda da takımımızın etkili oyun anlayışı ile bütünleşmesini gösteriyor. Oyuncu bazında değerlendirdiğimizde, özellikle orta alan ve hücum hattında top kullanma becerisi yüksek, etkili oyunculardan kurulu olduğumuz için oynamak istediğimiz oyun modelini rahatlıkla ortaya koyabiliyoruz. İşin mental kısmına gelince, takımımız aile olmayı başarmış, bütünleşmiş, başarı için kenetlenmiş bir ekip olarak dikkat çekiyor."

"Hedef en üst seviye"

En çok merak ettiğimiz konu ise U17 Millî Takımımızın Avrupa Şampiyonası finallerinde neyi hedeflediği… Genç teknik adam bu sorumuza oldukça iddialı ve inançlı bir karşılık veriyor: "Şampiyonadaki amacımız her zaman en üst seviyedeki hedefe ulaşabilmek olacaktır. Bütün oyuncu grubumuz da bunun bilincinde ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımıza hiç ara vermeden, hızlı ve inançlı bir şekilde devam ediyoruz. Bu kadar etkili oyun oynayan, kaliteli ve karakterli oyunculardan oluşan bir takımın hedefinin kupa olması hayal olarak görülmemeli."

 
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.