TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Diğer Haberler » Haberler
Hasan Doğan: "Türk futboluna 110 milyon YTL'lik kaynak yarattık" 3.06.2008
Hasan Doğan: "Türk futboluna 110 milyon YTLlik kaynak yarattık"

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, bugün yapılan Olağan Mali Genel Kurul'un ardından Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi'nde gazetecilerle bir araya gelerek sohbet toplantısı düzenledi.

Toplantıda yabancı oyuncu konusunda önemli açıklamalar yapan Doğan, Türkiye'de yabancı oyuncuda 6 artı 2 kuralının geçerli olduğunu hatırlatarak, ''Bizim gönlümüz, takımların kadrolarında 4 yabancı olmasından yana. Bunun için gelecek sezon kadrosunda 4 yabancı bulunan takımlardan 'yabancı oyuncu fonu' almayacağız. 4 oyuncunun üzerindeki yabancılar için de bir formül geliştirdik. Kulüpler 5. yabancı için hem 1. yabancının hem de 5. yabancının, 6. yabancı için hem 2. yabancının hem 6. yabancının, 7. yabancı için hem 3. hem 7. yabancının, 8. yabancı için de hem 4. hem 8. yabancının fonunu ödeyecek. Ancak totalde bir değişiklik olmayacak. Kadrosunda 4 yabancı oyuncu bulunduran kulüpler bundan kazançlı çıkacak'' diye konuştu.

Doğan, hedeflerinin kaliteli yabancı oyuncuların Türkiye'ye gelmesi olduğunu belirterek, ''Kadrosunda 4'ten fazla yabancı oyuncu bulunduran takımlardan gelecek fonlardan oluşturacağımız kaynaktan, kadrosunda 4 yabancı oyuncu bulunduran kulüplere teşvik olarak pay dağıtacağız. Aynı zamanda ümit ve genç milli takım futbolcularını oynatan kulüplere de bu fondan yardımda bulunacağız'' dedi.

EKONOMİK KAYNAK

Futbola ekonomik kaynak yaratmak için yoğun çaba harcadıklarını da vurgulayan Hasan Doğan, ''Şu ana kadar Türk futboluna 110 milyon YTL'lik kaynak yarattık'' dedi.

Yeni yapacakları sponsorluk anlaşmaları ile bunu artırmaya çalışacaklarını vurgulayan Doğan, şöyle devam etti: ''Yayın ihalesinde yurt dışından yabancı bir danışmanlık şirketi ile çalışacağız. Kulüplerden gelecek önerilere göre yayın ihalesini düzenleyeceğiz. Türk futboluna yurt dışında büyük bir ilgi var, bunu ekonomik anlamda değerlendirmeliyiz. Orta Asya'dan, Kuzey Afrika'ya kadar birçok ülke Türk futbolunu yakından izliyor. Bu ülkelere lig maçlarımızı yayınlamayı ve daha geniş bir coğrafyaya Türk futbolunu yaymayı planlıyoruz. Bu da bize ekonomik bir katkı sağlayacak.''

Doğan, bugün yapılan genel kurulda ana statünün kabul edildiğini hatırlatarak, ''Bunun yürürlüğe girmesi yasanın değişmesi ile mümkün olacak. Bu konuda yüce meclisin kısa sürede karar alacağını umuyoruz'' dedi.

2016 Avrupa Şampiyonası adaylığı ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı: ''2008 Avrupa Şampiyonası adaylığımızda tecrübesizdik ve eleme turunda elendik. Bugün ise daha tecrübeliyiz. Ancak bu organizasyon için modern statlara ihtiyaç var. Statlarımız hazır olmadan yapma garantisi göstersek bile UEFA bunu dikkate almıyor. Kayseri'de 33 bin kişilik stat yakında devreye girecek. Antalya'da yine bir stat kısa süre sonra açılacak. Galatasaray'ın Seyrantepe'deki stadı da tamamlanacak. Hazır haldeki tek stadımız Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı ile birlikte 4 stat hazır hale gelecek. Bursa, Sivas ve Trabzon gibi illerimizin de stat projeleri var. 2016 için en hazırlıklı adayın Türkiye olacağına inanıyorum.''

Kaynak: Anadolu Ajansı

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.