TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Diğer Haberler » Haberler
Avrupa kupalarına yeni format 19.04.2021
Avrupa kupalarına yeni format

UEFA Yönetim Kurulu, bugün İsviçre'nin Montrö kentinde yaptığı toplantıda UEFA kulüp müsabakalarında 2024/25 sezonundan itibaren uygulanılacak yeni formatı onayladı.

Böylelikle, UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi organizasyonlarının reformuna ilişkin iki yıldır süregelen görüşmeler de sonuçlanmış oldu.

Ceferin: Ulusal ligleri destekliyor

Yeni formata ilişkin görüşlerini ifade eden UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, şunları söyledi: "Yeni formatımız, Avrupa çapında ulusal liglerin mevcut statüsünü ve geleceğini destekleyici bir niteliktedir. Format, ulusal organizasyonlardaki başarıların Avrupa kulüp müsabakalarına katılıma esas teşkil eden temel unsur olduğu prensibi ile açık katılım ve dayanışma ilkelerini temel alıyor."

Yeni Formatın Detayları

- UEFA Şampiyonlar Ligi'ndeki takım sayısı 32'den 36'ya çıkarıldı. 

- Şampiyonlar Ligi'nin alışılagelmiş grup sisteminden, katılımcı takımların tümünün yer alacağı tek bir lig sistemine geçiş yapıldı.

- Bu sistemde her takımın 10 farklı rakibe karşı, 5'i iç, 5'i dış sahada olmak üzere en az 10 farklı karşılaşma oynaması garanti altına alındı. Daha önceki düzende, 3 farklı rakibe karşı iç sahada ve deplasmanda toplam 6 maç yapılıyordu. 

- Ligde ilk sekiz sırayı alacak takım, doğrudan bir üst tura yükselme hakkını elde edecek. Ligi 9 ile 24'üncü sırada bitiren ekipler ise çift maçlı eliminasyon sistemine göre oynanacak play-off maçları ile son 16 turuna kalmak için mücadele verecek. 

- UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi'nde de benzer değişikliklere gidildi. Avrupa Ligi'nin lig aşamasında 8, Avrupa Konferans Ligi'nin lig aşamasında ise 6 maç oynanacak. UEFA'dan yapılan açıklamada, gelecekte yapılacak detaylı tartışmalara ve anlaşmalara bağlı olarak, bu iki organizasyonda da takım sayısının 36'ya çıkartılabileceği belirtildi.

UEFA kulüp müsabakalarına katılım


UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım daha önce olduğu gibi takımların ulusal turnuvalarındaki performanslarına dayalı olacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi'ni 36 takıma çıkartacak 4 ek kontenjan şu şekilde sağlanacak: İlave takım kontenjanlardan bir tanesi, UEFA ülkeler sıralamasında 5. sırada yer alan ülkenin, ulusal ligi 3. sırada bitiren takımına verilecek. Diğer ilave kontenjan ise daha önce "Şampiyonlar Yolu"ndan gelen 4 takımlık kotasyonun 5'e çıkarılmasıyla elde edilecek.

Son iki kontenjan ise, son 5 yılda en yüksek kulüp katsayısına sahip olan ancak Şampiyonlar Ligi grup aşamasına kalamamış, fakat Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi veya Avrupa Konferans Ligi'nin eleme turlarında mücadele etmiş takımlara verilecek. 

Tüm kulüp müsabakaları karşılaşmaları, Avrupa çapındaki ulusal liglerin takvimlerinin önemini dikkate alacak şekilde, daha önce olduğu gibi hafta içinde oynanacak. 

Gençler şampiyonalarının ev sahipleri belli oldu

UEFA Yönetim Kurulu ayrıca, 2023, 2024 ve 2025 yıllarında UEFA gençler turnuvaları ile 2022 U19 Futsal Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak ülkeleri de açıkladı.

• UEFA U17 Kızlar Şampiyonası: Estonya (2023), İsveç (2024), Faroe Adaları (2025).
• UEFA U17 Şampiyonası: Macaristan (2023), Kıbrıs Rum Kesimi (2024).
• UEFA U19 Kadınlar Şampiyonası: Belçika (2023), Litvanya (2024), Belarus (2025).
• UEFA U19 Şampiyonası: Malta (2023), Kuzey İrlanda (2024), Romanya (2025).
• UEFA 2022 U19 Futsal Avrupa Şampiyonası (Jaén, İspanya)

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.