TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
Başkan Özdemir, MHK Hilmi Ok Kış Semineri'nde konuştu 3.01.2022
Başkan Özdemir, MHK Hilmi Ok Kış Seminerinde konuştu
Geri
İleri

TFF Merkez Hakem Kurulu tarafından 'Hakem Gelişim Programları' çerçevesinde, 2-7 Ocak 2022 tarihleri arasında düzenlenecek 2021-2022 Sezonu MHK Hilmi Ok Kış Semineri'nin resmi açılışı ve FIFA Kokart Töreni Riva'da yapıldı.

Törene TFF Başkanı Nihat Özdemir, 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, Başkan Vekilleri Erhan Kamışlı ve Ali Düşmez, Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Çağlar ve İsmail Erdem, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş, Kulüpler Birliği Vakfı ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Vavacars Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma, Çaykur Rizespor Başkanı Tahir Kıran, 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı ve İstanbulspor Başkanı Ecmel Faik Sarıoğlu, 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkan Vekili ve Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, MHK Başkanı Dr. Ferhat Gündoğdu ve MHK üyeleri, TFF Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı, Dış İlişkiler Kurulu Başkanı Ali Güven, hakemler, kulüp yöneticileri ve temsilcilerinin yanı sıra davetliler katıldı.

Hakem, yardımcı hakem, gözlemciler ve mentörlerin pandemi dolayısıyla ayrı gruplar halinde katılacağı seminerin açılışında protokol konuşmaları gerçekleştirildi.

Nihat Özdemir: "Türk hakemliğinde yeni bir dönem başlıyor"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, törende bir konuşma yaptı. Özdemir'in yeni yıl ile birlikte Türk hakemliğinde yeni bir dönemin başlayacağının altını çizdiği konuşması şöyle:

"Merkez Hakem Kurulumuzun düzenlediği Hilmi Ok Kış Semineri açılışı ve 2022 yılı FIFA Kokart Törenimize hoş geldiniz. Öncelikle, tüm hakemlerimize, burada bulunan misafirlerimize, spor ailemize, futbolseverlerimize ve milletimize, 2022 yılında sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum. Salgınla amansız bir şekilde mücadele veren ülkemizin ve tüm dünyanın, en kısa sürede tam normale dönmesini temenni ediyorum.

2.5 yılı TFF Başkanlığım dönemi olmak üzere, yaklaşık 7 yıldır hakemlerimizle beraberim. Bu süreçte birçok hakem seminerine katıldım, özellikle hakemlerimizin yanında olmak, onları anlamak ve destek vermek istedim.

Bildiğiniz üzere, Türk hakemliğinde yeni yılla birlikte, yeni bir dönem başlıyor. Devrim sayılacak bir projeyi futbol ailesi olarak hep beraber hayata geçiriyoruz. Hakemliğimizde bilimsel ve teknoloji kullanımına yeni bir anlayış getiriyoruz. Süper Lig ve 1. Lig Kulüpler Birliğimiz ile ortaklaşa, Türk Futbol Hakemliği Çalışma Grubu oluşturduk. Bu işi, tüm paydaşlarıyla ve konsensüsle çözmek için ilk defa bu denli geniş kapsamlı şekilde bir araya geldik.

Hakemliğin dünyadaki en önemli isimlerinden David Elleray ile danışman olarak anlaştık. Sayın Elleray, bizlere bir değerlendirme raporu sunmak için şu anda dahi çalışmalarını sürdürüyor. Komisyonumuzda, iki aydır yeni sistem üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalarda bulunuyoruz. Bütün Başkanlarımız bu toplantılara katılmakta, fikirlerini söylemekteler ve samimi şekilde bu projeye inançlarını ve desteklerini anlatıyorlar.

En son geçtiğimiz hafta Riva'da, başkanlarımızın katılımı ile yaptığımız bir toplantımız oldu. Sayın Ağaoğlu da görüşlerini bildirdiler. Hem Ağaoğlu'na hem Hurma'ya destekleri ve katkıları için teşekkür ediyorum. Toplantıda; tüm başkanlarımız çalışmalarla ilgili olumlu izlenimlerini yineledi. Hatta toplantıda olmasa bile, kendisine toplantıda olanları anlatmamızın ardından Sayın Ahmet Nur Çebi, Riva'dan çok iyi izlenimlerle ayrıldığını, yeni dönemle birlikte hakem hatalarının olmayacağının müjdesini verebileceğini basın yoluyla kamuoyuna anlattı. Bu projeye destek veren tüm başkan ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Özetle; futbol ailesinden, başkanlarımızdan umut veren, iyimser mesajlar alıyoruz.

Biliyorum ki, MHK de hakemler de bugüne kadar ki hataların farkındalar ve hataları da minimuma indirmek için iyi niyetle çalıştıklarına yürekten inanıyorum. İnşallah, bu işi hep birlikte çözeceğiz. Bu yolun sonunda; hayal ettiğimiz gibi 'hakemin' en az konuşulduğu bir futbol ortamına kavuşacağız, Türk hakemliği Türk futbolunun odak noktasından ancak bu şekilde çıkacaktır.

Değerli misafirlerimiz;

Bir başka konuya daha değinmek istiyorum. Bildiğiniz gibi sezon içerisinde Merkez Hakem Kurulumuzda bir değişiklik yaşadık. Sayın Serdar Tatlı'nın istifası sonrasında, ivedilikle aksiyon alıp, Sayın Ferhat Gündoğdu başkanlığında yeni bir kurulu oluşturduk. Sayın Gündoğdu'nun hem hakem hem akademisyen hem de yönetici kimliğiyle, Türk hakemliğinde önemli projelere imza atacağına inanıyorum.

27 Ekim'de göreve başlayan yeni kurulumuz, iki aylık süreçte, önemli adımlar attı. Öncelikle VAR kadrosunu genişletmek için çalışmalarına başladı. TFF Yönetim Kurulu olarak bizler de talimat değişiklikleri ile kendilerine destek verdik. Gelecek sezon Spor Toto 1. Lig'de VAR sistemini hayata geçirecek olmamızı da göz önüne alan Kurulumuz, VAR projesini aralık ayı ile birlikte devreye sokup VAR sertifika sürecini tamamlayan hakemlerimizi AVAR2 olarak sahaya sürmüş durumda.

Yine Aralık ayı sonunda, umut vaat eden hakemlerimizi değerlendirmek üzere, çok geniş kapsamlı eğitim ve testler içeren bir semineri de düzenlendi. Türk hakemliğine yeni yüzler kazandıracak, hakemliğimizin geleceğini sağlama alacak tüm bu çalışmalar, artarak süreç içerisinde devam edecektir.

MHK değişimi ile birlikte, hakemlerimizin iyiye giden bir performansı olduğunu gözlemliyoruz ve bu konuda da kesinlikle ve kesinlikle umutluyuz. Bu kapsamda, tüm kulüplerimizden beklentimiz, devam eden Türk hakemlik sistemi çalışmalarına da katkı veren Merkez Hakem Kurulumuza her anlamda destek olmalarıdır.

Değerli hakemlerimiz;

Son olarak sizlere seslenmek, bazı uyarılarda bulunmak istiyorum. Mevcut futbol ortamında zor bir görev yaptığınız herkes tarafından bilinmektedir. Futbolun en kritik aktörü olarak, maalesef, hata krediniz yok denecek kadar da azdır. Çünkü futbol çok büyüdü, beklentiler arttı, eleştiri fazlalaştı. Dolayısıyla sizlerin yükünün çok ağır olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Bu ortamda sizlerin yükünü hafifletmek adına, bizler elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz.

Ancak sizlerden de azami iyi yönetimler göstermenizi de bekliyoruz. Sahada gerilmeyin sakin olun, tereddüt etmeyin gördüğünüzü de çalın, korkmayın cesurca kararları da alınız. Ama en önemlisi altını çizerek söylüyorum, güven duygusunu verin. İletişim dilinize mutlaka dikkat edin ama Türk hakemliğini sahada ezdirmeyin. Unutmayın ki, sizler federasyonumuzu temsil ediyorsunuz. Sizlerin ikinci yarıda çok başarılı olacağınıza inanıyorum.

Birazdan FIFA kokart törenimizi yapacağız. İlk defa FIFA kokartı takacak olan hakemimiz Zorbay Küçük ile Elit kategoriye yükselen Halil Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ferhat Gündoğdu, Spor Toto Süper Lig'in ikinci yarısında en büyük hedeflerinin topun oyunda kalma süresini artırmak olduğunu söyledi. Umut Meler'i tebrik ediyorum. Yine, Katar 2022 Dünya Kupası aday hakem seminerine davet edilen Elit hakemimiz Cüneyt Çakır'ın da başarılarının devamını diliyorum. Sözlerimi tamamlarken, tüm hakemlerimize sezonun ikinci yarısı için başarı temenni ediyorum. Futbol ailemize, bir kez daha yeni yılda sağlık, huzur ve başarı dileklerimi sunuyorum. Herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

Ferhat Gündoğdu: "Amacımız topun oyunda kalma süresini artırmak"

Törende konuşan MHK Başkanı Dr. Ferhat Gündoğdu, Spor Toto Süper Lig'in ikinci yarısında en büyük hedeflerinin topun oyunda kalma süresini artırmak olduğunu söyledi. Gündoğdu, sözlerine şöyle başladı:

"Hilmi Ok gibi duayen hocalarımızın anılarını yaşatmanın çok büyük sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu sorumluluğu sahaya yansıtmak herkesin omzundadır. Bu salondaki herkesin ortak amacı futbolun seyir zevkini yükseltmektir. Futbol sadece bir oyun ancak artık bir endüstri haline geldi. Bu haliyle futbolun paydaşı olan herkesin yaptığı işler mercek altına alınmaya başladı. Bunda da en büyük sorumluluğun hakemlerin üzerinde olduğunu görüyoruz." 

MHK Başkanı, Süper Lig'in ikinci yarısındaki hedefleriyle ilgili olarak ise "İlk yarıdaki eksikliklerimizi, hatalarımızı masaya yatıracağız. Ölçülebilir ve sonuç almaya yönelik hedeflerimizi bireysel hedeflere çevirerek hakem arkadaşlara tevdi edeceğiz. İkinci yarıda en büyük hedefimiz, 53 dakika 38 saniye olan topun oyunda kalma süresini artırmak olacaktır. Bu ortalamanın Avrupa'nın ne kadar gerisinde olduğunun hepimiz farkındayız. Biz sadece üzerimize düşeni yapmak istiyoruz." açıklamasında bulundu.

Mevcut usullerin çok fazla ilerleyemediğini dile getiren Ferhat Gündoğdu, "Bunun bir dönüşüm olduğunu hep birlikte görüyoruz. Bu dönüşümün nasıl hayata geçtiğini sizler de fark ediyorsunuz. En büyük örneğini TFF'nin yakın zamanda başlattığı Türk futbol hakemliği çalışma grubuyla fark ettiğinizin bilincindeyiz. MHK olarak bizler de bu çalışma grubuna katkıda bulunuyoruz. Çalışma grubunun değerli başkan ve temsilcileriyle Sayın David Ellery, kendisinin değerlendirmeleri ve yönlendirmeleriyle ilerlemekteyiz. Pek çok kazanımını şimdiden hissediyoruz. MHK olarak sorunlara ortak akıl üretme yolunda bir kazancımız olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda çalışma grubuna iletilen konulara baktığımızda daha fazla empati yapmamız gerektiğini görmekteyiz. Bu bize iş birliği yapma zorunluluğunu da getiriyor." diye konuştu.

Futbol camiasının ortak amacının futbolun marka değerini artırmak olduğunu aktaran Gündoğdu, şunları kaydetti:

"Hakemlik olarak biz büyük bir çaba içindeyiz, temelleri şeffaflık, hesap verebilirlik ilkelerine dayanan bilimsel yollarla yapmayı tercih ediyoruz. Hakemlikle ilgili tüm verileri en iyi şekilde kullanmaya yoğunlaştık. İkinci yarıdaki hedeflerimizde de performans analizi ve ölçülebilir kriterler üzerinden ilerledik. Değerli kulüp başkanlarıyla bunu paylaştık, sanırım bu ilk defa yapılıyor. Göreve geldiğimiz iki aylık süreçte bir yandan liglerimizi en iyi şekilde tamamlamaya çalışırken, bir yandan da dönüşüm sürecinde de önemli projeleri hayata geçirmeye çalıştık. Bunlardan en önemlilerini şöyle sıralayabilirim, gelecek yıl 1. Lig'de VAR uygulanacak, 17'nci haftadan itibaren VAR sertifikasına sahip arkadaşlarımızı VAR odasına sokmak, 17'nci haftadan itibaren AVAR 2 uygulamasına başladık. Bütün arkadaşlarımızın VAR konusundaki bilinçlerini yükseltmek için eğitimler ve sınavlar yapmaktayız. 10 yeni hakem arkadaşımızı 1. Lig kadrosuna dahil ettik. Amacımız mevcut kadroya rekabet ortamı oluşturmak ve kadroya genişletmekti."

"Hakemlik sistemiyle ilgili tüm verileri TFF çatısı altında toplayarak HYS adını verdiğimiz Hakemlik Yönetim Sistemi'ni oluşturmaya başladık." diyen MHK Başkanı, şu ifadeleri kullandı:

"Bu veri tabanı oluştuktan sonra hangi yönetici gelirse gelsin sürdürülebilir bir sistemi devam ettirecek. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi futbolda da sıfır hata neredeyse imkansız. Ancak hatalardan ders çıkarmak, en az hatayla sisteme katkı sunmak temel amacımız. İş birliğine önem veriyoruz, sizlerden istediğimiz ilk yarıda bize gösterdiğiniz yaklaşım ve desteği sürdürmeniz. Bu yaklaşım bize moral vermektedir. Sizlerden başka da bir talebimiz olmayacaktır. Ne en güçlü olan ne de en zeki olan hayatta kalır, değişime en çok adapte olandır hayatta kalan."

Ahmet Ağaoğlu: "Doğru yoldayız ve önemli mesafe kat etmişiz"

Seminerde bir konuşma yapan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Türk Futbol Hakemlik Sistemi Çalışma Grubu toplantılarının kendilerini umutlandırdığını söyledi.

Ağaoğlu, "Son dönemde yaşadığımız sıkıntıların ortadan kaldırılması amacıyla TFF Başkanı Nihat Özdemir ve Servet Yardımcı ile yaptığımız görüşmeler ve içimizde oluşturduğumuz çalışma grubuyla birlikte, sıkıntılarla alakalı sunmuş olduğumuz görüşmelerde neredeyse çoğu konuda aynı fikirde olduğumuzu gördük. MHK Başkanın da dahil olduğu ortak çalışma grubu oluşturduk. Geçmişte de buna benzer çalışmalar yapılmış ve yol alınamamıştı. MHK Başkanımızın geçtiğimiz hafta yaptığı sunumdan şunu anladık doğru yoldayız ve önemli mesafe kat etmişiz. Ortaya koyduğumuz değişiklikler, reformlar bizleri bir hayli umutlandırdı." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 testi pozitif çıkan Ali Koç'a da geçmiş olsun dileklerini ileten Ağaoğlu, "Ali Bey, geçtiğimiz toplantıda Nihat Özdemir Başkana 1 metre mesafede oturuyordu. Kendisinin testi pozitif çıkmış. Nihat Başkan da şu anda MHK Başkanı’na yakın oturuyor. Kendisi bize lazım. Ali Koç başkana da çok geçmiş olsun diliyoruz." şeklinde konuştu.

Hakemlerin verdiği kararların takımların kaderlerini etkilediğinin altını çizen Ahmet Ağaoğlu, şöyle konuştu:

"Verdiğiniz bir hatalı karar çok büyük sonuçlar doğuruyor. Bir marka değeri sizin çaldığınız düdükle bağlantılı hale geliyor. Büyük mutluluk ve büyük hüzünler, şampiyon olacak ya da ligden düşecek takımın kaderini de sizler belirliyorsunuz. Ligin kalitesi bizler kadar sizlerin de elinde. Sizlerin yapmış olduğu işin ağırlığı, üstlendiğiniz sorumluluğun ne kadar ağır olduğunu biliyoruz. Adalet dağıtmak dünyanın en zor eylemi. Dünyada adil insandan daha güçlü insan yoktur. Kulüpler Birliği olarak şunu net söylüyorum, doğru olduğuna inandığınız kararı verin, o düdüğü çalın, Kulüpler Birliği olarak, Türk futbol ailesi olarak, kulüp başkanları olarak o cesaretinizin arkasında biz varız. Kulüplere güvenin, camiaya, TFF’ye, MHK’ye güvenin, kişilere asla güvenmeyin."

Yabancı hakem tartışmalarına da değinen Ağaoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"İyi eğitim verelim, üzerimize düşeni yapalım o zaman hakem gelmesine gerek yok. Yurt dışında düdük çalan hakemlerin hiçbirinin sizden yetenekli, adil olduğuna inanmıyorum. Çok değişik sıkıntılarımız var, eğitim sıkıntımız var, bunu ortadan kaldırmak bizim görevimiz. Bunu ortadan kaldırmaya hazırız. En iyi eğitim nasıl veriliyorsa, bunun tüm masraflarını karşılamak bizim görevimiz. MHK’nın yaptığı çalışma ve değerlin Başkanının yaptığı sunum sıradan bir bilgilendirme değildi. 2,5 saatlik toplantının ardında o sunumun arkasında ciddi bir birikim ve iradenin olduğu kanaati oluştu. Sizler gibi tecrübeli iyi niyetli, arada hata yapan ve bu hayat. elbirliğiyle bu tartışmaları 2-3 sene sonra örnek gösterdiğimiz ülkelerin önüne geçeceğimizden en ufak şüphemiz yok. Bu noktaya gelmişsek, bunun faturasını sadece hakemlere ve MHK’ye kesmek yapılacak en büyük yanlış olur. Bunun içinde kulüp başkanları, antrenörleri ve bazı futbolcuların var olduğu gerçeğini de görmeliyiz. Sorumluluğumuzun farkındayız, eksiklerimizi ortadan kaldırarak sizlerin önüne açmaya çalışıyoruz."

Süleyman Hurma: "İlk defa bir Federasyon Başkanı hakem konusunda parmak bastı"

VavaCars Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma, Türk futbolunun ileriye götürmek için hakemler kadar kulüpler ve futbolcuların da üzerine düşen sorumluluklar olduğunu söyledi. Törendeki konuşmasında Hurma, "Hakemlik Türk futbolunun en çok konuşulan konusu, maalesef kangren haline getirdik.'' dedi.

Türk futbolunun ileriye götürülmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluklar olduğunu kaydeden Hurma, şunları söyledi:

''Geçtiğimiz sezon Kulüpler Birliği toplantısında yine hakemlerle ilgili konuşurken kendi aramızda şöyle bir karar aldık, yıllardır hakemlerle ilgili konuşuyoruz, MHK'yi beğenmiyoruz ama bir adım bile atamadık. Biz öncelikle kendi üzerimize düşeni yapalım, bir sistem çalışalım, bunu önerelim, futbolun bu tarafında olan insanlar olarak yapmamız gerekenleri yapalım, sonra hakemlerden isteyelim. Türk futbol tarihinde ilk defa bir federasyon başkanı ve yöneticiler kulüplerden gelen şikayet üzerine hakem konusuna parmak basmayı arzu etti. Oysaki daha öncelerde şöyle olurdu, buraya gelip dertlerimiz anlatırdık, günün sonunda hiçbir şey elimize almadan geri dönerdik. Bu futbol hakemliği için önemli bir şans."

"Maçtan önce ve maçtan sonra hakemle ilgili konuşmamalıyız. Futbolcularımız yerde yatmamalı." sözlerini kullanan Süleyman Hurma, şöyle devam etti:

"Antrenörlerimiz maçın hakemlerini baskı altına almamalı. Sahada bulunan 50 bin kişi, pozisyonu görmediği halde futbolcu hakemi baskı altına almamalı. Medya mensupları yakın oldukları kulüp lehine ya da aleyhine, bir taç pozisyonunu bile 1 saat tartışmamalı. Bu ilkeden hareketle bir çalışma grubu oluşturduk. Çalışıyoruz. Niyetimiz ve amacımız saptırıldı. 'Yabancı hakem gelecek' denildi. Bu gruptaki ve Kulüpler Birliğindeki hiçbir başkan ne yabancı hakem ne de yabancı MHK istedi. Bu ülkenin evlatlarına güvendiler ve 'Bu hakemler bizim çocuklarımız. Bir hata varsa bu çocukları yanlış yetiştirmişiz demektir. Bunu geliştirmeliyiz ve Avrupa’da hakemlerimiz boy göstermeli' denildi. Biz kulüpler olarak bu oyunu nasıl oynamak istiyoruz. Eğer hakemi baskı altına almak istemiyorsak, oyuncular yerde yatmayacak, 50 bin kişiyle hakemi baskı altına almayacak. Hakemler de 'Bu takımın medyası güçlü, beni baskı altına alırlar' dememeli. Bu salondaki herkes bunu çok arzu ediyor. Allah hepinizin yolunu açık etsin."

Murat Sancak: "Gördüğünüzü çalın, kulaklarınızı kapatın"

Tören konuşan Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak da hakemlerin cesur olması gerektiğinin altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

"Dört büyük fobisinden kurtulmanız gerek. Burada bir toplantıda 4 büyük kulüp başkanı konuşuyordu, bizler de misafir sanatçı gibiydik. Bu kulüpler çok önemli ama bu lig 20 kulüpten oluşuyor. Kendi adıma Adana Demirspor camiası için bir söz verdim ve Adana Demirspor’un haklarını koruyacağımı her yerde söylüyorum. Sizler hakem olarak sahaya çıktığınızda kulaklarınızı kapatın, 4 büyükmüş, 6 büyükmüş düşünmeyin, gördüğünüzü çalın. Ben bazı maçlarda 4. hakemlere yapılan saldırıları gördüm. Gol varsa, penaltı varsa VAR’dan döner, yoksa da zaten değişmez. Hangi kulüp olduğu önemli değil. Hata yapacaksınız, insansınız. Bizler de hata yapıyoruz. Kendi işlerimizde, yönetimlerimizde dünya kadar hata yaptık. Sizler adil olun. Zaten öbür dünyada herkes yaptığının cezasını zaten verir. Allah hepinize zihin açıklığı versin."

1. Lig Kulüpler Birliği Derneği ve İstanbulspor Başkanı Ecmel Faik Sarıalioğlu da konuşmasında hakemlerden ikinci yarıda beklentilerini anlattı ve çalışma grubunda yapılan değerlendirmelerle ilgili fikirlerini paylaştı. 

Zorbay Küçük'e kokartını Özdemir verdi

Açılış töreninde yapılan konuşmaların ardından 2022 yılında FIFA kokartı takmaya hak kazanan hakemler için düzenlenen FIFA Kokart Töreni gerçekleştirildi.

Törende 2022 yılı ile birlikte ilk kez FIFA kokardı takacak olan Zorbay Küçük'e kokartı TFF Başkanı Nihat Özdemir tarafından takıldı. 

UEFA Elit Kategori'ye yükselen Halil Umut Meler'e ise TFF 1. Başkan Vekili ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı bir başarı plaketi verdi.

Ayrıca törende seminere ismi verilen Hilmi Ok'un oğlu Alparslan Ok'a MHK Başkanı Dr. Ferhat Gündoğdu tarafından merhum Hilmi Ok'un anısına bir şilt takdim edildi. 

2022 FIFA hakem listesinde yer alan hakemler şöyle:

FIFA HAKEMİ

FIFA YARDIMCI HAKEMİ

Cüneyt Çakır

Bahattin Duran

Ali Palabıyık

Tarık Ongun

Halil Umut Meler

Mustafa Emre Eyisoy

Arda Kardeşler

Ceyhun Sesigüzel

Abdulkadir Bitigen

Kerem Ersoy

Yaşar Kemal Uğurlu

Serkan Olguncan

Zorbay Küçük

İbrahim Çağlar Uyarcan

 

Cevdet Kömürcüoğlu

FIFA VİDEO YARDIMCI HAKEMİ

Abdullah Bora Özkara

Cüneyt Çakır

Ali Saygın Ögel

Ali Palabıyık

 

Abdulkadir Bitigen

 

Mete Kalkavan

FIFA KADIN YARDIMCI HAKEMİ

Arda Kardeşler

Betül Nur Yılmaz

Yaşar Kemal Uğurlu

Mürvet Yavuztürk

FIFA KADIN HAKEMİ

Sedef Aktan

Melis Özçiğdem

Deybet Gök

Neslihan Muratdağı

 

Cansu Tiryaki

 

Gamze Durmuş Pakkan

 

 

FIFA FUTSAL HAKEMİ

FIFA PLAJ FUTBOLU HAKEMİ

Kamil Çetin

Özcan Sultanoğlu

Fatma Özlem Tursun

Murat Ergin Gözütok

Ozan Soykan

Mustafa Teker

Murat Çolak

Gökhan Barçın

Uğur Çakmak

 

Seminer Cuma günü tamamlanacak

Seminerde sezonun ilk yarısında tespit edilen önemli teknik konularla ilgili verilecek eğitimlerle birlikte hakemlere; UEFA atletik testleri uygulanacak ve fiziksel ölçümler yapılacak.

Seminerdeki teknik konular MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg ve UEFA Yardımcı Hakem Eğitimcisi Giovanni Stevanato tarafından anlatılacak.

Ayrıca Merkez Hakem Kurulu ve Sağlık Kurulu tarafından uygulanmaya başlanan Mental Gelişim çalışmaları çerçevesince Stratejik Düşünme çalışması yer alacak.

Geri
İleri
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.