TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 


 
TFF Antrenör Gelişim Semineri tamamlandı 14.01.2022
TFF Antrenör Gelişim Semineri tamamlandı
Geri
İleri

TFF Futbol Gelişim Direktörlüğü tarafından, antrenör eğitimlerini destekleyecek şekilde organize edilen gelişim seminerlerinin ilki bugün tamamlandı.

TFF'nin Riva'daki merkezinde 10-14 Ocak tarihleri arasında düzenlenen etkinlikte, Antrenör Eğitim Danışmanı Bernhard Peters ve U21 Millî Takım Yardımcı Antrenörü Levent Sürme katılımcılara çeşitli konularda sunumlar yaptı.

Katılımcılar arasında gerçekleştirilen grup çalışmaları ve fikir alışverişi sayesinde de interaktif bir öğrenme ortamıyla teorik bilgilerin pekiştirilmesi sağlandı.

Seminerde "Çağdaş Antrenörün Profili", "Liderlik, Liderin Vasıfları ve Liderden Beklentiler", "Saha İçi ve Saha Dışı Yönetim Anlayışı", "Modern Futbolda Teknik Heyet Modelleri", "Etkili Antrenman Metotları" gibi konular işlendi.

Oturumlarda teorik eğitimlerini alan katılımcılar, Riva'da kamp yapan U16 Millî Takımı ile idman sahasında pratik çalışmalar yapma olanağı da buldu.

Seminerin açılış günü etkinliklerini Millî Takımlardan Sorumlu TFF Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, A Millî Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, yardımcıları Kenan Koçak ve Jan-Moritz Lichte ve TFF Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin de takip ederken, tüm oturumlar ve saha çalışmaları da Ümit Millî Takım Teknik Direktörü Tolunay Kafkas nezaretinde gerçekleştirildi.

TFF Antrenör Gelişim Semineri'ne Tuncay Şanlı, Mehmet Aurélio, Sabri Sarıoğlu, Volkan Arslan, Sinan Kaloğlu, Yalçın Ayhan, Ali Güneş, Barış Özbek, Orhan Şam, Farat Toku, Hayati Köse ve Selçuk Erdoğan katıldı.

Millî Takımlardan Sorumlu TFF Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, seminere ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Daha önce de çeşitli kereler vurguladığımız gibi, pandeminin pik yaptığı dönemde eğitmenlerimizi Federasyonumuzun Riva'daki merkezinde topladık ve 1,5 yıllık bir çalışmanın ardından antrenör eğitim müfredatımızı tamamıyla yeniledik. Değişen müfredatımızı da Eylül 2021'den itibaren uygulamaya başladık."

"Sorumluluk alanım dâhilindeki antrenör eğitiminin önemine hep dikkat çektim. Antrenörlük öylesine ciddi bir meslek ki eğitiminizi tamamlayıp lisans aldığınızda öğrenme süreciniz sonlanmış olmuyor. Kendinizi sürekli güncel tutmanız gerekiyor. Bu hafta gerçekleştirdiğimiz semineri de bu çerçevede değerlendirmemiz gerekiyor."

Türk antrenörlerin bilgilerini tazelemek ve onlara yeni bakış açıları kazandırmak için bu etkinliğin düzenlendiğini belirten Altıntop, "Antrenörlerin çalışma yöntemleri ve antrenman metotları sürekli yenileniyor, teknik adam olarak çevrenizle iletişiminiz giderek daha fazla önem kazanıyor. Biz de antrenörlerimizin bilgi dağarcıklarını bu tür destekleyici organizasyonlarla zenginleştirip uluslararası platformda meslektaşlarıyla rekabet edecek hale getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Altıntop sözlerini şöyle tamamladı: "Bu noktada, futbolu yeni bırakmış isimlere, altyapı futbolu alanında çalışmaya istekli, ancak aktif görevleri olmayan camiamızdaki antrenörlere öncelik tanıdık ve kendilerini seminere davet ettik."

"Antrenörlerimize değer veriyoruz ve onlara sahip çıkmak istiyoruz. Nasıl millî futbolcularımıza "Bizim Çocuklar" diyorsak, bu antrenörlerimize de "Bizim Hocalar" diyebiliriz. Yurt dışında belirli bir ücret karşılığında katılım sağlanabilen bu tür organizasyonları biz kendilerine bedelsiz olarak sunuyoruz. Onları ileriye taşımak amacındayız. Bu seminerlerimizi sürekli hale getirmek istiyoruz. Gelecekteki oturumlarımıza yurt dışından, farklı ülkelerden de misafirleri ağırlama niyetimiz var."

Bernhard Peters kimdir?

5 Nisan 1960 tarihinde Almanya'nın Rheine kentinde doğdu. 10 yaşında faal çim hokeyi sporcusu oldu. Köln Spor Akademisi'nde beden eğitimi bölümünde öğrenim gördü ve 1982 yılında Köln Antrenörler Akademisi'nden mezun oldu. Ertesi sene CHTC Krefeld takımının sportif direktörü oldu.

1985 - 2006 yılları arasında Almanya Çim Hokeyi Federasyonu'nda çeşitli görevlerde bulundu. Bu süre zarfında Almanya, bu branşta birçok farklı kategoride Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları kazanıp önemli dereceler elde etti.

2006 yılında futbola geçiş yapan Peters, Almanya'nın Hoffenheim kulübünün sportif direktörü oldu ve 2014 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Kulübün alt liglerden üst liglere ilerleyişi esnasında kulüp bünyesinde çalıştı. Alman eğitimci, Hoffenheim'deki görevine paralel olarak Almanya Futbol Federasyonu uzmanlar komitesinin danışmanlığını da üstlendi.

Hoffenheim'de Ralf Rangnick ve Julian Nagelsmann gibi teknik direktörlere katkıda bulundu. Jürgen Klinsmann ve Hansi Flick ile birlikte çalışmalar yaptı.

Ağustos 2014 - Ekim 2018 döneminde ise yine ülkesinin Hamburg kulübünde sportif direktörlük görevinde bulundu.

Son iki senedir, 2023 yılından itibaren ABD Majör Ligi'nde mücadele edecek St. Louis City FC takımının da danışmanlık yapan Bernhard Peters, yaklaşık bir yıldır TFF'de Antrenör Eğitim Danışmanı olarak görev almakta ve U21-Genç Millî Takım antrenörlerine seminerler vermektedir.

Levent Sürme kimdir?

30 Mart 1983 tarihinde İstanbul'da doğdu. Sürme 6 yaşındayken ailesinin Almanya'ya taşınma kararı alması sonrasında Augsburg kulübünün altyapısında futbola başladı.

Yaşadığı ağır sakatlıklar nedeniyle erken yaşta faal futbolculuk yaşantısını noktalamak zorunda kalan Sürme, antrenörlük kariyerine 20 yaşında adım attı. 2009'da Augsburg Üniversitesi'nin Ekonomi Bölümü'nden mezun olan Sürme, 2012 yılında da UEFA A Lisansını aldı.

Futbola başladığı Augsburg kulübünde U8'den A Takım'a kadar bütün kategorilerde görev yaptı. Augsburg'un altyapısında Alman teknik adam Thomas Tuchel ile 3 yıl beraber çalıştı.

Daha sonra RB Leipzig'in altyapı antrenörlüğüne getirilen Levent Sürme, burada da Ralf Rangnick ile çalışma olanağı buldu.

Eylül 2021'den beri TFF'de U21 Millî Takımı Yardımcı Antrenörü olarak görev yapmaktadır ve çeşitli seminerlere antrenör eğitmeni olarak katılmaktadır.

Geri
İleri
Site İçi Arama
Detaylı Arama
E- Bülten

 
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.