TR
EN
Polonya - Türkiye Dostluk Maçı Taraftar Bilgilendirmesi 8.06.2024
Polonya - Türkiye Dostluk Maçı Taraftar Bilgilendirmesi
Değerli taraftarlarımız,

Polonya - Türkiye dostluk maçımız 10/06/2024 (Pazartesi) günü Polonya'nın başkentinde bulunan Ulusal Stadyum'da (PGE Narodowy- Adres: Ryszarda Siwca Caddesi, Varşova) oynanacaktır. Stadyumun kapasitesi 57.000'dir. Maç için stadyumun kapılarının açılış saati 18.45 (TSİ 19.45), maçın başlama saati ise 20.45'tir (TSİ 21.45). Stadyuma mümkün olduğunca erken gelmeniz önemle tavsiye edilir.

Türk taraftarlarımız için ayrılan giriş kapısı kapı 10, turnikelerde turnike L'de bulunmaktadır. Taraftarlarımız için ayrılan bloklar G11'dir.

Polonya'nın telefon kodu: +48

Acil numaralar: Genel: 112 / Polis: 997 / İtfaiye: 998 / Ambulans: 999

Taraftarlarımızın, stadyuma kapıların açılış saatiyle birlikte mümkün olduğunca erken gelmeleri önemle tavsiye edilir. Maçın başlamasına kısa süre kala stadyuma gelen taraftarlarımız, yoğunlukta uzun kuyruklarda bekleyebilir ve muhtemelen maçın başlangıcını göremeyebilirler. Ayrıca taraftarlarımızın stadyuma gelirken yanlarında valiz veya sırt çantası gibi ek eşyalar getirmemeleri rica olunur. Stadyuma power bank ve sırt çantası gibi malzemeler alınmamaktadır. Stadyumda çanta emanet noktası bulunmamaktadır.

Stada giriş işlemleri Polonya kanunlarına göre 3 adımda gerçekleştirilecektir.

Bunlar:

1. Stada girişte, kuzeydoğu tarafında bulunan kapı 10'a giderken (Siwca caddesi) 1.Güvenlik bariyerinde bilet ve kimlik kontrolü yapılacaktır. Biletlerdeki bilgilerin (isim, soyad, yer ve doğum tarihi) kimlikteki bilgilerle eşleşmesi gerekmektedir. Bilgilerin eşleşmemesi durumunda bilet sahibinin stadyuma girmesine izin verilmeyecektir.

2. Üst araması Özel Güvenlik ve/veya polis memurları tarafından gerçekleştirilecektir.

3. Stat L  girişinde 4 + 4 toplamda 8 adet turnike bulunmaktadır. Taraftarlarımız bu turnikelerden bileti okutularak stadyuma giriş yapılabilecektir.

Bilet geçerliliği

Olası bir kontrolde her ne sebeple olursa olsun yanında kimlik, pasaport gibi resmi belgesi bulunmayan taraftarlarımız stada alınmayacaktır. Stadyuma giriş, kişi başı geçerli bir bilet olarak belirlenmiştir. (yaşa bakılmaksızın). Kimlik belgesi (kimlik kartı, pasaport veya ehliyet gibi) yetkili makamlar (görevliler, polis memurları) tarafından istenebilir. Taraftarların biletlerini güvenli bir yerde saklamaları tavsiye edilir. Bilet kaybedildiği takdirde, yerine yenisi verilmeyecektir. Bilet, maçın sonuna kadar bilet sahibinde kalmalıdır. Seyirci stadyum alanından ayrılırsa tekrar giriş mümkün olmayacaktır.

Varşova'daki stadyuma toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkündür ve yerel makamlar tarafından maça gelecek seyircilere toplu taşıma kullanmaları tavsiye edilmektedir. Şehir merkezinden stadyuma mesafe 3,2 km'dir (metro, tramvay, tren, otobüs veya yürüyerek 35 dakikada ulaşılabilir). Eski şehirden (Stare Miasto) stadyuma mesafe 2,8 km'dir (otobüs/metro trenleri/tramvaylar ile ve yürüyerek - 35 dakikalık yürüme mesafesi).

Giriş yapmanız için ayrılan kapının (misafir takımın taraftarları) stadyumun kuzeydoğu tarafında bulunan kapı 10 olduğunu lütfen unutmayın (Siwca caddesi). Dış çevre hattını geçtikten sonra, taraftarların bilette belirtilen giriş L'den (turnike bloğu) geçmeleri gerekmektedir.

Hareket kabiliyeti kısıtlı olan seyirciler (örneğin tekerlekli sandalye kullananlar) "kapı 1"den giriş yapmalıdır. Stadyum yakınlarındaki toplu taşıma duraklarının/istasyonlarının yerel adları şunlardır:

Otobüs / Tramvay: 'Rondo Waszyngtona' ve 'Aleja Zieleniecka'. METRO: 'Stadion Narodowy'.

Banliyö treni: 'Warszawa Stadion'.

Metro ve banliyö-tren istasyonları, misafir taraftarlar için ayrılan kapı 10'un yakınında yer almaktadır. Eğer stadyuma Varşova merkezinden tren veya tramvay ile ulaşmak istiyorsanız (Kültür ve Bilim Sarayı'nın bulunduğu kavşaktan), "Warszawa Srodmiescie" istasyonunda (Warszawa Centralna'ya ve "Centrum" metro istasyonuna yakın) trene binin veya yakın duraklardan tramvaya binmeniz gerekmektedir.

Polonya Futbol Federasyonu tarafından verilen maç biletinin, maç günü sabahı 06:00'dan maç günü gecesi 01:00'e kadar Varşova şehrinde (otobüsler, tramvaylar, metro, trenler) toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanma hakkı verdiğini unutmayın. Bu saatler dışında, Varşova Ulaşım Otoritesi (ZTM) tarafından düzenlenen ve kontrol edilen normal biletleri satın almanız gerekmektedir. Biletler duraklarda/istasyonlarda ve otobüs/tramvayların içinde bulunan bilet makinelerinden ve kiosklardan satın alınabilir. Otobüs veya tramvaya biner binmez biletinizi (sarı doğrulayıcıda) veya yeraltı istasyonu kapısında hemen onaylamayı unutmayın. Standart tek bilet 4,40 PLN (75 dakikalık yolculuk) veya 3,40 PLN (20 dakikalık yolculuk) maliyetindedir. Tüm bilet fiyatları ve zaman çizelgeleri web sitesinde mevcuttur: https://www.wtp.waw.pl/en/.Stadyumda güvenlik

Seyirciler ve eşyaları, stadyumun güvenlik çevrelerinde özel güvenlik görevlileri ve polis memurları tarafından aranabilir. Stadyumda bulunan özel güvenlik görevlileri veya polis memurlarının talimatlarına uyun. Maç biletinde belirtilen koltuğa oturun ve uygun giriş yolunu kullanın. Herhangi bir kişi, özel güvenlik görevlileri veya polis tarafından istendiğinde maç biletinde belirtilen koltuğu değiştirmek zorunda kalabilir. Dil nedeniyle stadyum personeliyle etkili bir şekilde iletişim kuramıyorsanız yakınınızda bulunacak gönüllülerden destek isteyin.

Aşağıdaki maddelerin stadyuma getirilmesi ve sokulması yasaktır.

Bunlar:

Her türlü silah veya patlayıcı madde. Bu, her türlü havai fişek, meşale, duman tozu, duman bombası veya diğer yanıcı, parlayıcı, yüksek ses çıkarıcı maddeler,

Her türlü cam/plastik şişe, bardak, sürahi veya teneke kutu ile PET, cam veya diğer kırılgan, kırılmaz veya özellikle dayanıklı malzemelerden yapılmış diğer nesneler,

Her türlü alkollü içecek, uyuşturucu madde vb.,

Irkçı, yabancı düşmanı, dini veya siyasi içerikler.Varşova'da şehir merkezi ve stadyumlarda meşale kullanılması yerel kanunla yasaklanmıştır. Herhangi bir ceza ve cezai yaptırımla karşılaşmamak için taraftarlarımızın şehir merkezi ve stadyumda meşale yakmaması önem arz etmektedir. Bu nedenle, stadyum alanına meşale getirilmemesi, sahaya fırlatılabilecek yabancı cisim getirilmemesi, herhangi bir yanıcı yakıcı cisim getirilmemesi önemle rica olunur. Bu yasak maddeleri içeri sokmaya çalışan kişiler hakkında Varşova Polisi tarafından yasal işlem uygulanacağı belirtilmiştir.

Stadyum Misafir Taraftar bölümüne boyu 1.50 metreyi geçmeyen sadece Türk bayrağı alınacağı başka bayrakların kabul edilmeyeceği belirtilmiştir. Bayrakların sopalarının ince plastik boru olması önemlidir.

Stadyumda tribünlerde, merdivenlerde durulmaması, geçiş yollarının kapatılmaması, yasaklı maddeleri sokup sportif davranış dışına çıkılmaması, ülkemizin ceza alıp diğer maçlarda seyircisiz oynamaması adına önemlidir.

Maçın gidişatına bağlı olarak, maç sonunda seyircilerimiz ev sahibi seyircilerin dağılımına kadar statta bekleme durumunda kalabilir. Polis yetkililerinin kararıyla yapılacak uygulamanın 20-30 dakika kadar süreceği tarafımıza iletilmiştir. Bekletme yapılması kararı alınırsa maçın 80. ve 85. dakikalarında stat hoparlörlerinden Türkçe ve İngilizce olarak uyarı anonsu yapılacaktır.

Stadyuma girişlerde ve gerekli noktalarda Emniyet Genel Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen Türk polislerimiz Varşova polisine yardımcı olmak ve gözlem yapmak adına görev alacaktır.

A Millî Takımımızı Varşova'ya gelerek stadyumdan destekleyecek tüm taraftarlarımıza şimdiden iyi seyirler dileriz.