TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Şenol Güneş: "Umutlu geldik, mutlu dönmek istiyoruz" 26.03.2021
Şenol Güneş: "Umutlu geldik, mutlu dönmek istiyoruz"
Geri
İleri

2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri'nde Norveç ile İspanya'da karşılaşacak olan A Milli Takım'ımızın teknik direktörü Şenol Güneş açıklamalarda bulundu.

Maçın oynanacağı Malaga'daki La Rosaleda Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Güneş, "Gruptaki ikinci maçımızı Norveç'le Malaga'da oynayacağız. Bizim için İstanbul'daki maçtan sonra buraya gelmek, iklim olarak farklı bir dünyaya gelmek gibi oldu. İnsanlar plajlarda, denizde tatil yapıyor. Bir gün önce de Atatürk Olimpiyat Stadı'nda kar yağıyordu." diye konuştu.

"Norveç son yıllarda yükselen değer"

Norveç'in güçlü bir takım olduğunu vurgulayan tecrübeli teknik adam, "Norveç'in son yıllarda yükselen bir değeri var. Genç, yetenekli, dünya çapında oyunculara sahipler. Takım oyununu iyi oynuyorlar, fizik gücünü iyi kullanıyorlar. Hücumdaki oyuncularının bireysel özellikleriyle sonuç alabilecek bir takım. Kıran kırana bir maç olacak. Hollanda maçı ne kadar önemliyse, bu da o kadar önemli. Hollanda galibiyeti sonrası buradan alacağımız sonuç yarıştaki avantajımızı daha da artırabilir. Bunun için çok çalışmamız gerekiyor. Zorlukları biliyoruz. Gücümüzün de farkındayız. Bütün zorlukları aşarak bir yere geleceğiz. Müsabakaya hazırız." ifadelerini kullandı.

Ay Yıldızlıların teknik direktörü, Norveç karşısında 4 oyuncudan yararlanamayacaklarını vurgulayarak, "Kampın ilk gününde İrfan Can ve Nazım çıkmak zorunda kaldı. Daha sonra Zeki ayrıldı. Merih de düzelmediği için toplam 4 oyuncumuz yok. Burada olanlar arasında da 1-2 sorunumuz var. Şartlar ne olursa olsun sahaya çıkacak oyuncularımızın yürekten ülkemizi temsil edeceğini, kendilerine ait futbol değerlerini ortaya koyacağını ve ülkenin beklentisine cevap vereceğini düşünüyorum. İnşallah istediğimiz sonucu alırız." değerlendirmesinde bulundu.

"Fizik, moral ve iman gücünü kullanacağız"

Norveç'in üst üste iki maçını yakın yerlerde oynamasını eleştiren Güneş, "Pandemi dönemindeyiz. Futbolcunun sorunları, UEFA'nın koyduğu şartlar ve ona bağlı sorunlar, ülkelerin koyduğu kurallar var. Norveç'in buraya gelme sebebi kendi ülkesinin izin vermemesi. Daha önce hükmen mağlup olmuşlardı, şimdi tam tersine avantaj elde ettiler. İki maçı üst üste burada oynuyor. Biz de bundan sonraki maçlarımızı Kazakistan'a alacağız ki oraya gelsinler. Bütün uygulamalarda bize sorunlar çıkartılıyor. Diğer takımlar için de çıkabilir. Oyuncularımızın etkilenmeden işlerini iyi yapmasını bekliyorum. Hiçbir mazeret bizi engellememeli." şeklinde görüş belirtti.

Güneş, Fransa'nın yeni tip koronavirüs salgını önlemleri nedeniyle sorun yaşattığının altını çizerek, "Lille takımı 3 oyuncu için sorun yaşattı. Dışarıya izin verilmeyeceği söyleniyordu. Servet bey UEFA ile görüştü. Başta Dışişleri Bakanı'mız olmak üzere, devlet erkanının çok üstün bir katkısı oldu. Oyuncularımızın gelmesine katkıda bulundular." diye konuştu.

"Dünya Kupası futbolun zirvesi. Biz de olmalıyız"

Dünya Kupası'nın en üst organizasyon olduğuna dikkati çeken Güneş, şunları kaydetti: "Milli takım düzeyinde bundan daha güzel bir olay yok. Bu, oyuncunun, kulüplerin, ülkelerin kendisini gösterebileceği, ekonomik boyutu da olan büyük bir dünya. Burada olmak bizi çok mutu eder. Kolay değil. Hollanda ve Norveç de bunu düşünüyor. Onlar da liderliği kovalıyor. Mutlaka Dünya Kupası'na gitmemiz gerekiyor. İnşallah başarırız. Genel intiba olarak takımın havası çok iyi. Başından beri bir aile havasını kurmaya çalıştık. Buraya umutlu geldik, mutlu dönmek istiyoruz."

"Kalecilerimizden memnunum"

Şenol Güneş, A Milli Takım'a çağrılan ve çağrılmayan kalecilerin performansından memnun olduğunu kaydetti.

Kampa davet edilen Mert Günok, Altay Bayındır, Uğurcan Çakır ve Gökhan Akkan haricinde de Türkiye'nin kaliteli kalecileri olduğuna değinen tecrübeli teknik adam, şöyle konuştu: "Şu anda kadroya çağırabileceğimiz genç kaleci arkadaşlarımız var. Hangisini oynatsak en iyisini yapacağını düşünüyorum. Buraya 3 değil 4 kaleci ile geldim. Aslında 3 kaleci yeterliydi. Hepsi bir bütün. Aynı duygu ve düşünceyi paylaşıyorlar. Hangisi oynuyorsa, diğerleri ona destek oluyor. Oynamayanların küskünlüğü olmuyor. Kulüplerinde oynayan ve milli takıma gelebilecek kaleciler de var. Bu durumdan memnunum. Bizim zamanımızda kaleci bulmak zordu. Çağırdığımız kaleciyi de kampa getirmek zordu. Herkes kaç tane yiyeceğiz diye korkardı. Şimdiki kalecilerimiz hem kaleyi dolduruyor hem de kişilikleriyle güven veriyorlar."

 

Geri
İleri
 


 
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.