TR
EN
Şenol Güneş: "Bu Milli Takım hepimizin" 9.11.2020
Şenol Güneş: "Bu Milli Takım hepimizin"
Geri
İleri

A Milli Takımımızın Teknik Direktörü Şenol Güneş; 11 Kasım'da Hırvatistan ile İstanbul'da yapılacak özel maç ile UEFA Uluslar Ligi'ndeki Rusya ve Macaristan karşılaşmaları için başlayan A Milli Takım kampının ilk gününde medya brifingi gerçekleştirdi.

Riva'daki TFF Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yapılan toplantıda konuşan Şenol Güneş; "Öncelikle depremde kaybettiğimiz kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Acılarını paylaşmak için TFF ve Milli Takımlar olarak ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız. Mart ayından bu yana dünyayı ve ülkemizi saran pandemiyi yaşıyoruz. Maskeye, mesafeye ve hijyene dikkat edin diyorlar, doğru da söylüyorlar. Tehlikesi artarak devam ediyor. Bir gün inşallah uyandığımızda bu hastalık geride kalacak. Herkes sevdiklerine sarılacak. Doya doya sarılmak için şimdilik sevdiklerimizden uzak kalacağız. Kampta da riskleri azaltmaya çalışıyoruz. Futbolcularda da performans düşüklüğü olabiliyor. Bir nebze olsun moral vermek için bu maçların oynanmasında fayda var." dedi.

"Başakşehir ve Sivasspor'u tebrik ediyorum"

Teknik Direktör Güneş; Avrupa kupalarındaki son maç haftasında aldıkları galibiyetlerden dolayı Medipol Başakşehir ve Demir Grup Sivasspor'u kutlayarak gurur duyduğunu belirtti.

"Grubu en iyi yerde bitirmek istiyoruz"

Uluslar Ligi'nden gelecek 2 takımın 2022 Dünya Kupası play-off maçlarında yer alacak olmasından dolayı turnuvanın önemine değinen Şenol Güneş şöyle devam etti: "Eylül ayına kötü başladık. Macarlara yenilmeyip, yenseydik daha iyi durumda olabilirdik. Halen liderlik şansımız var, iki maçı da kazanmak istiyoruz. Birinci ya da ikinci olarak iyi bitirmek arzusundayız. Seyahatlar, kamplar ve pandemi etkisi gibi unsurlardan oyuncular etkilenebiliyor. Kamp döneminde 3 maç olacağı için kadrodaki tüm oyuncuları görmek istiyoruz. Kadromuzu açıkladık. Herkes severek geliyor. Tüm Türkiye ile bir aile olduk. Her zaman söylediğim gibi Milli Takım; herkesin, hepimizin takımı. Ortak hedeflerimiz ve de hayallerimiz var. Bu hayallere ulaşmada da her kesimin bize faydaları olacaktır." diye konuştu.

A Milli Takımımızın EURO 2020'ye katılma başarısı elde etmesiyle bir mesafe aldıklarını belirten Güneş, şimdi hedefin 2021 yazında yapılacak Avrupa Şampiyonası'nda başarı elde etmek ve de 2022 Dünya Kupası'nda yer almak olduğunu vurguladı.

Teknik Direktör Şenol Güneş'in toplantısının diğer satırbaşları şöyle:

• Elimizde iskelet bir kadro var, mümkün olduğunca o ekibi korumak istiyoruz. Başarıları devam edeceği sürece ben de arkalarında olacağım. Onların performansını geçecek her oyuncuya kapımız açık. Onlar da izleniyor. Zamanı ve yeri gelince onlar da katılacak.

• Caner de uzun aradan sonra aramıza katıldı. "Hoş geldin" ve "hayırlı olsun" diyorum. Uzun zamandır takip ediyordum. Çok da başarılı olarak bizi yanıltmayacaktır. Daha önce de önemli hizmetleri oldu. Tesadüf 2011'de Hırvatistan ile oynadığımız maç kadrosunda Burak ile olan 2 oyuncudan biri. Takıma hem sahada katkı verecek hem de gençlere örnek olacak.

• Cenk de uzun bir sakatlık geçirdi. Yeniden geldi. Berkay önce bizimleydi ,tekrar çağırdık.

• Arda da Türkiye'nin en iyi oyuncularının başında gelir. İstemediğimiz bir şekilde düşüşe geçti. Küllerinden doğmak istiyor. Bu gayretini görüyorum Başarılı olur, biz de ihtiyaç duyarsak bu kapıları kapatmayız. Caner ve Arda farklı oyuncular.

• Taylan'ı da geçen yıldan beri takip ediyoruz. Düşündüğümüz oyunculardan. Kasım ayında maçlar biteceği için zaman var Çalışmasına devam etmeli. Onun gibi başka oyuncular hem yurt içinde hem de yurt dışında takip ediliyor.

• Kulüplerimize, hocalarımıza sesleniyorum; elinizde çok iyi sol bek varsa onu değerlendirmek istiyorum. Takımlarında oynamayan bazı oyuncular var, sol bekte denenebilir. O mevkide bir boşluk var. Forvette de uzun vadede arayışlarımız var. Diğer mevkilerde sayısal olarak sıkıntımız yok.  Stoper mevkisindeki arkadaşlarımız 5-10 sene böyle giderse oraya girme şansı zorlaşabilir.

• Mart kampına kadar Türk futbolunun geleceği ile ilgili yine çalışmalar, buluşmalar gerçekleştireceğiz. Ülke futbolunun üreten, ürettiğini dışarı satan olmasını istiyorum. Bunun için herkese, her kesime sorumluluk düşüyor. Gerginlikleri atabilmek için sabıra ihtiyaç var. Zaman ve sabır gerekli. Bunun da yolu çalışmaktan geçiyor. Biz de futbolla başarılı olmayı hedefliyoruz.

Caner Erkin: "Sonuna kadar Milli Takım'da olmak istiyorum"

A Milli Takım kadrosuna Ekim 2017'den sonra ilk kez çağrılan Caner Erkin de toplantıya katılarak; "Milli Takım'a yeniden gelmeme fırsat sağladığı için Şenol hocama çok teşekkür ederim. Uzun süre Milli Takım'da yer aldım. Sağlığım elverdiği sürece futbol hayatımın sonuna kadar Milli Takıma ve ülkemize hizmet vermek istiyorum." dedi.

Geri
İleri