TR
EN
Ligler » Trendyol Süper Lig » Süper Lig Haberleri
Spor Toto Süper Lig sezon planlaması ve play-off sistemi belli oldu 25.08.2011
Spor Toto Süper Lig sezon planlaması ve play-off sistemi belli oldu

Spor Toto Süper Lig'de 2011-2012 sezonu fikstürü çekilirken, 10 Eylül Cumartesi günü başlayacak ligde 34 haftalık lig maratonu 8 Nisan 2012'de tamamlanacak ve daha sonra play-off maçlarına geçilecek.
 
Fikstür çekiminde, play-off'lu ligin statüsüyle ilgili bilgi veren TFF Profesyonel Maçlar Planlama ve Organizasyon Müdürü Ufuk Şepik, Spor Toto Süper Lig'in 21 Aralık 2011 Çarşamba günü yapılacak 18. hafta maçlarıyla devre arasına gireceğini, ikinci yarının 4 Ocak 2012 Çarşamba günü yapılacak maçlarla başlayacağını ve normal sezonun 8 Nisan 2012 Pazar günü tamamlanacağını söyledi.

2011-2012 sezonu sonucunda Şampiyonlar Ligi'ne 2, UEFA Avrupa Ligi'ne ise 3 takımımız katılmaya hak kazanacak.
 
Play-off statüsü

34 haftalık periyodun ardından play-off uygulamasına geçilecek. Ligi ilk 4 sırada bitiren takımlar çift maçlı lig usulü "Play-Off Şampiyonluk Grubu"nu oluşturacak. 34 haftalık lig periyodunu lider olarak tamamlayan takım Şampiyonlar Ligi'ne ön elemeden veya gruplara direkt katılma hakkını kazanma avantajına sahip olacak. Normal sezonun lideri olan takım, play-off grubunu 3. ya da  4. bitirse bile UEFA Şampiyonlar Ligi ön eleme müsabakalarını oynamaya hak kazanacak.

Play-off grubunu birinci olarak bitiren kulüp ise 2011-2012 sezonunda Spor Toto Süper Lig şampiyonu olacak ve Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt katılmaya hak kazanacak. Eğer normal sezon lideri, play-off grubunu da şampiyon tamamlarsa, play-off grbunun ikincisi, Şampiyonlar Ligi ön eleme turu oynamaya hak kazanacak.

Avrupa Ligi için final maçı oynanacak

Play-off grubu üçüncüsü, UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkını elde edecek. Ligin normal sezonunu 5, 6, 7 ve 8. sırada bitiren kulüpler ise "Play-off UEFA Avrupa Ligi Grubu'nu" oluşturacak. Çift maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacak maçlardan sonra bu grubu 1. bitiren takım ile "Play-off şampiyonluk grubunun" 4'üncüsü, tarafsız sahada oynanacak tek maç sonunda UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak son takım olacak.

Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu da UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak.

SEZON PLANLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ