TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 


 
Ampute Futbol Dünya Kupası grupları kura çekimi Riva'da yapıldı 30.07.2022
Ampute Futbol Dünya Kupası grupları kura çekimi Rivada yapıldı
Geri
İleri

Türkiye'nin ev sahipliğinde 30 Eylül-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek Ampute Futbol Dünya Kupası grup kuraları, TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesislerinde çekildi. Ampute Milli Takımımız kura sonucunda Haiti, Fransa ve Liberya ile A Grubu'nda yer aldı.

Kura çekimine TFF Başkan Vekili ve Engelli Federasyonları Sorumlusu Yusuf Günay, TFF Başkan Vekili Nüket Küçükel Ezberci, TFF Yönetim Kurulu Üyeleri İdil Karademirlidağ Suher, Murat Şahin, Genel Sekreter Kadir Kardaş, Dünya Ampute Futbol Federasyonu Başkanı (WAFF) Arif Ümit Uztürk, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Muaz Ergezen, A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Ampute Milli Takımı Teknik Direktörü Osman Çakmak, A Milli Takım Yardımcı Antrenörü Kenan Koçak, Avrupa Ampute Futbol Federasyonu Başkanı (EAFF) Matteusz Widlak ve Dünya Kupası'na katılan ülkelerin temsilcileri katıldı.

Açılış maçı 30 Eylül'de Türkiye ile Fransa arasında

Türkiye Futbol Federasyonu'nun "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında desteklediği Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile Dünya Ampute Futbol Federasyonu iş birliğinde İstanbul'da düzenlenecek Ampute Futbol Dünya Kupası kura çekiminde 24 ülke, daha önceki turnuvalarda almış oldukları başarılara göre 6'şarlı 4 torbaya ayrıldı. Kura çekimi sonucunda, 4'erli 6 grup belirlendi. Ev sahibi olarak A Grubu'nda bulunan Türkiye'nin rakipleri Haiti, Fransa ve Liberya oldu. Kupada açılış maçı 30 Eylül'de Türkiye ile Fransa arasında oynanacak.

Törende 4. torba takımlarının kuralarını gerçekleştiren Ampute Milli Takımı Teknik Direktörü Osman Çakmak'a, A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz da eşlik etti. Kuntz, Türkiye'nin 3. rakibi olan Liberya'yı çekti. Törende son Dünya Kupası sahibi Angola'nın temsilcisi Celeste Tchiama tarafından kupa yetkililere teslim edildi.

Ampute Futbol Dünya Kupası Grupları şöyle:

A Grubu: Türkiye Haiti, Fransa, Liberya

B Grubu: Meksika, Japonya, Kolombiya, Almanya

C Grubu: İngiltere, Arjantin, ABD, Endonezya

D Grubu: Brezilya, İrlanda, İran, Fas

E Grubu: Polonya, İspanya, Özbekistan, Tanzanya

F Grubu: Angola, İtalya, Uruguay, Irak

Yusuf Günay: "TFF olarak engelli futboluna destek vermekten gurur duyuyoruz"

TFF Başkan Vekili ve Engelli Federasyonları Sorumlusu Yusuf Günay, kura çekimi öncesinde bir konuşma yaptı. Yusuf Günay, "Ülkemizin ev sahipliğinde düzenlenecek Ampute Futbol Dünya Kupası grupları kura çekimi törenimize hoş geldiniz. Ampute futbol, dünyada her geçen gün büyük ilgi gören, sporun mücadeleci ruhunu en güzel şekilde yansıtan, sosyal yönü ile de çok değerli olan bir spor. Türkiye olarak, 2004 yılında kurulan ampute futbolda önemli başarılar elde ettik.  Her zaman iddialı bir ülke olduğumuz bu sporda iki kez kazandığımız Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya ikinciliği ile söz sahibi noktaya geldik. Ev sahipliği yaptığımız organizasyonlarla aynı zamanda Avrupa'nın ampute futbol merkezi durumuna yükseldik. İstanbul, 2017 Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nın ardından, Dünya Kupası finallerine de ev sahipliği yapacak. 30 Eylül-9 Ekim tarihleri arasında, 5 kıtadan toplam 24 ülkeyi ağırlamanın mutluluğunu yaşayacağız. Dünyanın ilgiyle izleyeceği 80 maç bizleri bekliyor. Tüm katılımcı sporcuların, yöneticilerin ve dünyanın birçok ülkesinden gelecek olan medya mensuplarının hayranlıkla ve güzel anılarla İstanbul'dan ayrılacağına inanıyorum. Konuklarımıza Türk misafirperverliğini en güzel şekilde göstermek istiyoruz" dedi.

Ampute futbolcuların, engelli bireyler için rol model oluşturduğunu ifade eden Yusuf Günay, şöyle devam etti: "Ampute futbol çok özel bir spor. Sabır, cesaret, dayanıklılık, fedakârlık ve mücadele azmini temsil ediyor. Ampute futbolcularımız aynı zamanda engelli bireylerimiz için de önemli bir ilham kaynağı oluşturuyor. Hayattan hiçbir zaman kopmamak gerektiğini, her şartta spor yapılabileceğini gösteriyorlar. Futbola olan tutkularıyla, koca yürekleriyle herkese rol model oluyorlar. Gerçekten sporcularımız müthiş bir emek veriyorlar ve bizleri her platformda gururla temsil ediyorlar. 2017 Avrupa Şampiyonası, bizler için unutulmaz bir şampiyonada idi. Vodafone Park'ta 40 bin futbolseverin izlediği final, hem ampute futbola olan sevgimizin göstergesi oldu hem de dünyada büyük yankı uyandırdı. Finalde İngiltere'yi yenerek bizlere o unutulmaz anları yaşatıp tarih yazan Milli Takımımıza bir kez daha alkışlarla teşekkür ediyoruz. Bu organizasyonda da Ay-Yıldızlı oyuncularımıza çok güveniyoruz. Ülkemizin bir kez daha gururu olacaklarına ve Dünya Kupası'nın İstanbul'da kalmasını sağlayacaklarına kalpten inanıyoruz."

TFF olarak engelli futbolun büyümesi için her zaman seferber olduklarını vurgulayan Yusuf Günay, "15 yılı aşan iş birliğimiz döneminde, 4 Engelli Federasyonumuzun daima yanında olduk. Türkiye Futbol Federasyonu olarak ampute futbolunu çok önemsiyoruz. Sayın Başkanımız Mehmet Büyükekşi'nin liderliğinde, TFF Yönetim Kurulu olarak engelli futboluna desteklerimiz artarak sürecek. Bu şampiyonayı, Dünya Ampute Futbol Federasyonu ile iş birliği içerisinde düzenleyecek olan Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonumuzu ve Sayın Başkan Muaz Ergezen'i, bu önemli organizasyona ev sahipliği yapacakları için kutluyorum. Ampute Milli Takımımıza şampiyonluk yolunda canı gönülden başarılar diliyorum. Kura çekiminin herkes için hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum" diyerek sözlerini tamamladı. 

Arif Ümit Uztürk: "Tüm katılan ülkelere başarılar diliyorum"

Dünya Ampute Futbol Federasyonu (WAFF) Başkanı Arif Ümit Uztürk ise tüm katılan ülkelere başarılar diledi. Arif Uztürk "Sayın Cumhurbaşkanımızın ricaları üzerine Türkiye'ye aldığımız ve İstanbul'da yapılacak olan Dünya Kupası'nın kura çekilişi için toplanmış bulunuyoruz. Biraz sonra ilk kez 5 kıtadan 48 ülkenin mücadele edeceği, kıta elemeleri neticesinde belirlenen 24 ülkenin kıyasıya yarışacağı, dünyanın en güzel oyununun fikstürünü belirlemiş olacağız. 30 Eylül'de Türkiye maçıyla başlayacak toplam 80 müsabaka için bize her türlü desteği sağlayan TFF Sayın Başkanı ve değerli Yönetim Kurulu üyelerine teşekkürlerimi ifade ediyorum. Fair Play anlayışıyla başlayıp aynı şekilde devam edeceğine inandığım bu çok özel organizasyona katılacak tüm sporculara, antrenörlere, hakemlerimize ve diğer görevlilerimize başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Muaz Ergezen: "Müzemizdeki tek eksiğimiz Dünya Kupası"

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Muaz Ergezen ise çok heyecanlı ve mutlu bir güne şahitlik ettiklerini belirterek, "Bedensel engelli bireylere sunulan olanaklar bakımında ülkemiz dünyanın çok ilerisinde. Bizler, Dünya Kupası'nı Türkiye'ye kazandırarak teşekkür etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. Başkan Ergezen, "İnsanları ve insanlığı birleştiren coğrafyanın çocukları olarak, kıtaları birleştiren İstanbulumuzda 24 ülkeyi bir araya getireceğiz. Diplomasinin en önemli branşlarından biri de spor, spor insanları bir araya getirerek yeni dostluklar geliştirmelerine vesile oluyor. Halkları, ülkeleri birbirine yakınlaştırıyor. Bizler Ampute Futbol branşında bir markayız. Federasyonumuz olarak sporcularımıza elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Motivasyonumuz çok yüksek. Diğer ülkelerden farkımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan sayesinde bedensel engelli spor branşlarımıza sunduğumuz imkanlar çok geniş. Yapısal reformlar sonucunda elde ettiğimiz destekler ve altyapımız sayesinde başarılarımız bir bir gelmekte. Müzemizde bir tek eksiğimiz var. Dünya Kupası. Bu Kupayı ülkemize kazandırarak teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Başta Sayın Bakanımız Mehmet Kasapoğlu'na, TFF'nin değerli yöneticilerine ve kıymetli sponsorlarımıza çok teşekkür ediyor, yapacağımız maçlarda tüm vatandaşlarımızı bizlere destek olmaya çağırıyoruz." dedi.

2 kez Avrupa şampiyonu olduk, son Dünya ikincisiyiz

Dünya Kupası'nda toplam 80 maç yapılacak. Son 16'ya kalan takımların eleme usulü yapacağı maçların ardından 9 Ekim 2022 tarihinde oynanacak final maçıyla 2022 Dünya Kupası'nı kazanan ülke belli olacak. Turnuvada İstanbul'da bulunan farklı statlar kullanılacak. Organizasyon kapsamında A Millî Takım bir maçını Kocaeli şehrinde yapacak. Ampute Futbol Milli Takımımız, daha önce 2 kez Avrupa Şampiyonu olmuş, katıldığı son Dünya Kupası'nda da 2.'liği elde etmişti.

Geri
İleri
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.