TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Diğer Haberler » Haberler
Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi açıldı 19.8.2008
Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hasan Doğan'ın eşi Aysel Doğan ile oğlu Selim Doğan, TFF Başkanı Mahmut Özgener, Başkanvekili Lutfi Arıboğan ve Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı törenle açıldı. Merhum Hasan Doğan'ın adı verilen tesisin açılış kurdelasını  davetliler birlikte kesti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce gerçekleştirilen Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi ile 120 köye 120 parkın toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, ''değerli kardeşim'' dediği Hasan Doğan'ın adının böyle çok amaçlı bir tesise verilmesinin kadirşinaslık örneği olduğunu ifade ederek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a teşekkür etti.

Bu tesisle birlikte Hasan Doğan'ın kurumsallaşma ve tesisleşme noktasında attığı önemli adımlardan birinin gerçekleştiğini anlatan Erdoğan, Doğan'a rahmet, ailesine ve yakınlarına sabır diledi.

ABD'nin spor anlayışını etüt ettiğini dile getiren Erdoğan, bu ülkede sporun üniversitelerde ciddi manada yaygınlaştırılmış olduğunu gördüğünü ifade etti. Başbakan Erdoğan, bu alanda ciddi yatırım yapılması gerektiğini ifade ederek, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi spor kulüplerinin bu alana verecekleri heyecanın diğer kulüpleri de teşvik edeceğini vurguladı. Erdoğan, ''Biz hükümet olarak elimizden gelen desteği vereceğiz ve kulüplerimizle bu işi yeni baştan konuşacağız'' dedi.

Merhum Hasan Doğan'ın Futbol Federasyonu Başkanı olmasını eşi ve çocuklarının karşı olduklarını ve kendisinden Doğan'ı ikna etmesini istediklerini anlatan Erdoğan, ''Ben de 'ama bütün kulüpler istiyor. O zaman burada bir hassasiyet var. Siz de gerekli fedakarlığı yapacaksınız' dedim. Onlar da bu fedakarlığı yaptılar. Tabii iyi de oldu. Kısa zamanda futbol camiası iyi bir sinerji yakaladı'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bugün Futbol Federasyonu başkanlığına neredeyse oy birliğiyle Mahmut Özgener'in seçildiğini ve yönetimin aynı kaldığını belirterek, ''İnşallah aynı anlayışla yani müesseseleşme, kurumsallaşma ve tesisleşme anlayışı tüm Türkiye'de yaygınlaştırılır ve atılan adımlar sonuçlandırılır'' dedi.


Başarıya inanılması gerektiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Tribünlerde çirkinlikleri bir tarafa koyan, barışı tribünlere getiren bir anlayışı egemen kılan ahlakı buralara hep birlikte yerleştireceğiz. Ben buna inanıyorum'' şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, futbolda, basketbolda, yüzmede ve sporun diğer alanlarında da başarının yakalanması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Bir kişi 8 madalya getiriyor. Bizim aldığımız madalya sayısı 3. Değişiklik oldu mu bilmiyorum ve bunların içinde de altın yok. Ama bir kişi tek başına silip süpürüyor. Bizde niye yok? O da insan, bizde de insanlar var. Ne gerekiyorsa onu yapalım, yetiştirelim. Bizim evlatlarımızın içinden de Ahmetler Mehmetler çıksın, o da altın madalya alsın.''

Hep beraber dayanışma içinde el ele vererek bu başarıların yakalanabileceğini belirten Erdoğan, Türkiye'nin olimpiyatlarda takım oyunlarında da yer almadığını, sadece bireysel müsabakalara katıldığını anımsattı. Erdoğan, kararlılık içinde çalışarak bunun da başarılabileceğini belirtti.

Konuşmasında Türkiye'deki belediye başkanlarına da seslenen Erdoğan, ''Nerede park, bahçe var, çevir etrafını, potalar koy, gençler basketbol oynasın. Bunları yapmalıyız. Bunu Türkiye genelinde yaygınlaştırmalıyız. Açık tenise yönelik çalışmalar da yapmalıyız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, açılışların ardından eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş ve Hasan Doğan'ın eşi Aysel Doğan ile spor kompleksini gezdi.

Yüzme havuzunda eğitim alan çocuklarla da ilgilenen Başbakan Erdoğan, Topbaş ile düdük çalarak, çocukların havuza atlamaları için start verdi.

Daha sonra tekvando dersleri verilen bölüme geçen Erdoğan, burada eğitim alan çocukların ''Hoşgeldiniz Başbakanım'' sözleriyle karşılandı.

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, öğrendikleri figürleri ''Her şey vatan için'' sloganı eşliğinde gösteren çocukları ilgiyle izledi.

Erdoğan'ın ''olimpiyatlarda Türkiye'nin yeterli başarıyı gösteremediğini'' ifade etmesi üzerine tekvando hocası, olimpiyatlara katılan tekvandocular hakkında bilgi verdi ve önümüzdeki olimpiyatlarda daha çok çalışılarak başarının yakalanabileceğini söyledi.

Tekvando eğitiminin verildiği bölümün tavanının biraz daha yüksek olması gerektiğini belirten Erdoğan da ''Havalandırma da iyi olmalı. Çocuklar saunadan çıkar gibi olmasın'' dedi.

Başbakan Erdoğan, tekvando eğitimi alanlardan 2 çocuğu öperek, karşılaşma yapmalarını istedi. Çocuklar da kısa bir gösteri karşılaşması yaptı.

Fitness salonunu da gezen Başbakan Erdoğan, Pekin Olimpiyat Oyunları'nda tanıtılan ve gösteri sporu olarak adlandırılan ''Wu Shu Kung Fu'' gösterisini de izledi. Başbakan Erdoğan, genç sporcuları tebrik etti ve başarı diledi.

Bakan Başesgioğlu: Doğan, ''Tüm kimliğiyle kendini Türk futboluna adayan, değerli bir futbol adamıydı"

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Hasan Doğan'ın bir dava adamı, bir can dostu olduğunu belirterek, ''Tüm kimliğiyle kendini Türk futboluna adayan, değerli bir futbol adamıydı. Birlik ve beraberlik, Türk futboluna bıraktığı en büyük miraslardan biri oldu'' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) yapımı tamamlanan Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi ve 120 Köye 120 Park açılışı töreninde konuşan Bakan Başesgioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar'a gösterdikleri vefa dolayısıyla teşekkür etti. Başesgioğlu, ''Hasan Doğan için çok şey söylendi ve söylenebilir. Rahmetli Hasan Doğan, bir dava adamıydı, bir can dostuydu. Tüm kimliğiyle kendini Türk futboluna adayan, değerli bir futbol adamıydı. Birlik ve beraberlik, Türk futboluna bıraktığı en büyük miraslardan biri oldu'' diye konuştu.

SELİM DOĞAN: ''AİLEM ADINA HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM''

Konuşma yapması için kürsüye davet edilen, Hasan Doğan'ın oğlu Selim Doğan da ''Babamın adının böyle güzel bir spor tesisine verilmesi dolayısıyla, ailem adına herkese teşekkür ederim. Bu tesislerin faaliyetlerini, babamın adına yakışır bir şekilde sürdürmesini temenni ederiz'' dedi.

Törende daha sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Futbol Kulübü Başkanı Adnan Polat, İBB Spor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, Hasan Doğan'ın eşi Aysel Doğan ile oğlu Selim Doğan, birlikte kurdele keserek tesisleri hizmete açtı.

120 Köye 120 Park açılışı da temsili olarak, Çatalca Ormanlı Köyü ile Beykoz Polonezköy'e yapılan canlı bağlantılarla gerçekleştirildi.

Tören sırasında, Hasan Doğan'ın hayatını konu alan bir sinevizyon gösterisi sunuldu. Sinevizyon gösterisi sırasında Aysel Doğan ile salondaki çok sayıda kişinin göz yaşlarını tutamadıkları görüldü.

Açılış öncesinde İBB Spor Kulübü Karate Takımı sporcuları ve Sıcak Yuva Vakfı halk oyunları ekibi de gösteriler sundu.

-HASAN DOĞAN SPOR KOMPLEKSİ-

Kartal Belediyesi'nin katkılarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi'nin, toplam 1750 seyirci kapasiteli karşılıklı 2 kapalı tribünü bulunuyor.

İçerisinde olimpik yüzme havuzu bulunan kompleksin zemininde, 4 katlı ve her biri 200 araç kapasiteli otopark yer alıyor.

Kompleksin bünyesinde, 2 adet aerobik ve fitness salonu, boks, masa tenisi, güreş, halter, uzak doğu sporları salonu, sporcu eğitim merkezi, kütüphane ve kafeterya, 2 adet revir, her salona ait duş, tuvalet, soyunma ve eğitmen odaları bulunuyor. Tesis aynı zamanda, çok amaçlı toplantı salonlarını da bünyesinde barındırıyor.
 

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.