TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Serdar Aziz: "Bursaspor'da sembol olmak istiyorum" 1.06.2009
Serdar Aziz: "Bursasporda sembol olmak istiyorum"

Futbolcu tarlası Bursaspor'un verimli altyapısından ürettiği yeni yıldız adaylarından birisi. Bu sezon A takımdaki güçlü stoperleri zorlamaya başladığı gibi Genç Milli Takımlarımızda da forma giyiyor. En ayırt edici özellikleri bazen olumsuz sonuçlar veren aşırı hırsı, kafa toplarındaki hâkimiyeti ve her iki ayağını kullanarak soğukkanlılıkla oyun kurabilmesi. Birçok meslektaşının aksine İstanbul hayalleri kurmak yerine Bursaspor'da kaptanlığa yükselip sembol oyuncu olabilmenin rüyasını görüyor.

Röportaj: Mazlum Uluç / TamSaha

Bursaspor savunmasında bu sezon zaman zaman görev alan ve U19 Takımımızda forma giyen bir oyuncusun. Genç Milli Takımların kadrosunda da yer alman, gelecek için umut vaat eden bir oyuncu olduğunu gösteriyor. Bu nedenle seni daha yakından tanımak istiyoruz.

1990 Bursa doğumluyum ama baba tarafım Makedonya Manastır'dan gelme. Annem ise Bursa Yenişehirli. Üç kardeşin en küçüğüyüm; bir ablam, bir de ağabeyim var. Ağabeyimin futbolla hiç ilgisi yok. Babam Bursa'da amatör kümede oynamış eski bir futbolcu. Benim de futbolcu olmamı çok istedi. Futbol oynamaya para vererek başladım. 10 yaşımda aidat ödeyerek Bursaspor'un futbol okuluna yazıldım. Orada 1-2 ay geçirdikten sonra altyapı takımıyla bir hazırlık maçı yaptık. Antrenörler beni beğenip altyapı kadrosuna aldı.

Eğitimini ne yaptın bu arada?

Çok fazla okul değiştirdim ve her gittiğim okulun takımında oynadım. Okul takımlarında oynamayı sürdürdüğüm için beni daha geç profesyonel yaptılar. Liseyi bitirdim ama şu an için üniversiteye gitmeyi düşünmüyorum.

Futbola başladığında da stoper mi oynuyordun?

Küçükken boyum biraz kısaydı ve hocam beni teknik bir oyuncu olarak değerlendirip orta sahada görev verdi. Ancak bana göre yanlış bir teşhisti, çünkü çok teknik bir oyuncu olduğumu düşünmüyorum. O dönemde de hocama, "Ne olursa olsun stoper oynamak istiyorum" dedim. Sonuçta kısa boylu oyuncular da stoper olabiliyor. Cannavaro, Puyol gibi bugün dünyanın en üst düzey stoperlerine bakarsanız, çok uzun boylu olmadıklarını görürsünüz. Sonrasında boyum da uzayınca stoper oynamam kesinleşti. Ama hocalarım zaman zaman sağ bekte de görev verebiliyor. İki ayağımı da kullanabilen bir oyuncuyum.

Soğukkanlı bir oyuncuyum

İki ayağını da kullanabilen ve başlangıçta orta saha için düşünülen bir oyuncu olduğuna göre top kullanma özelliklerin de kötü sayılmaz değil mi?

Öncelikle soğukkanlı bir oyuncuyum. Oyun kurmaya çalışırım. Zaten artık stoperlerden beklentiler de bu yönde gelişiyor. Teknik adamlar topu rastgele uzaklaştıran stoperleri tercih etmiyor. Topla çıkan, hücuma destek olan stoperler revaçta.

10 yaşında para vererek futbola başladığın gün seninle birlikte pek çok çocuk da futbolcu olma hayaliyle o kursa yazılmıştı. Seni onlardan ayırıp bugün Genç Milli Takımlar formasını giydiren en ayırt edici özelliğin neydi?

En önemli özelliğim hırsım. Arkadaşlarımla playstation oynarken bile kazanmak istiyorum. O yüzden arkadaşlarımla oynamıyorum. Yenilince gerçekten sinirleniyorum.

Futbola başladığın dönemde hangi oyuncuları beğeniyordun?

İdollerim vardı, halen var. Trabzonspor'daki Egemen ağabeyi çok beğeniyorum. Zaten Bursaspor'da takım kaptanımızdı. Kendime onu örnek alıyorum, futbol stilini beğeniyorum ve dikkatle izliyorum. Avrupa'dan da Roma'da oynayan Mexes en beğendiğim stoper.

Bursaspor'da Ömer Erdoğan, İbrahim Öztürk, Tuna Üzümcü gibi senden daha tecrübeli stoperler var. Onlarla diyalogların nasıl? Kendini geliştirme konusunda sana yardımcı oluyorlar mı?

Hepsi hem oyunculuk hem de karakter olarak çok üst düzeyde insanlar. Bana çok yardımcı oluyor ve destek veriyorlar. Antrenmanlarda ve maçlarda hata yaptığımda doğruyu gösterirken kullandıkları dil de genç oyuncuyu kırmayacak türden.

Bursaspor'da A takıma hangi dönemde çıktın?

Beni A takıma alan ilk Teknik Direktör Raşit Çetiner'di. Turkcell Süper Lig'de üçüncü sezonumu geçiriyorum. Ama bu arada Bülent Korkmaz döneminde bir devre de Merinosspor'a kiralık gittim.

Genç oyuncular açısından kırılma noktalarından birisi de bu kiralık gitme dönemleri. Bazıları bu dönemi bir dışlanma gibi değerlendirip futbola küsüyor, bazıları ise oynama fırsatı olarak görüp olumlu bakıyor. Senin açından kiralanma dönemin nasıl bir süreçti?

Süper Lig'den 3. Lig'e gönderilmek insanda ister istemez bir moral bozukluğuna yol açıyor. Ama düşününce, Süper Lig'de kadroya giremiyorsunuz, maç oynayamıyorsunuz. Hocalarım da benim iyiliğimi düşündükleri için böyle bir karar veriyor. Üstelik Merinosspor zaten Bursaspor'un takımı. Yabancılık çekme gibi bir sorun yoktu. Aynı yerde, aynı tesislerde çalışıyorsunuz. Merinosspor'da yarım sezon oynadıktan sonra Samet Aybaba gelince beni yeniden A takıma çıkardı. Güvenç Kurtar döneminde ise ön libero ve sağ bek oynadım.

Bursaspor'da kenarda beklemektense 3. Lig'de Merinosspor'da oynamak senin açından daha faydalı oldu diyebilir miyiz?

Elbette diyebiliriz. Çünkü 3. Lig çok zor bir lig. Oyun bozmaya yönelik, sert ve agresif bir futbol oynanıyor. Benim açımdan geçekten çok iyi bir tecrübe oldu.

Kendinde eksik gördüğün yönler var mı?

Çok çabuk kart görebiliyorum. Aşırı hırstan kaynaklanan zaaflarım var. Rakibim beni geçtiğinde sinirleniyorum ve kasıtlı fauller yapabiliyorum. Bunun yanlış olduğunun farkındayım ve yavaş yavaş da düzeltiyorum.

Gol yiyince direkt stoperler suçlanıyor

Süper Lig'deki ilk maçını hatırlıyor musun?

Evet, Şükrü Saracoğlu Stadı'nda Fenerbahçe'ye 5-2 yenilmiştik. O maçta stoper oynamıştım ve benim açımdan kötü bir sonuçtu. İlk yarısı 0-0 biten bir maçtı ve ben de bir korner pozisyonunda gol kaçırmıştım. O maçta Güiza ve Semih'e karşı oynuyordum. Aslında kişisel olarak kötü bir performans sergilememiştim. Samet Hoca da maçtan sonra "İyi oynadın" demişti ama takım 5 gol yiyince insanlar nasıl oynadığına bakmıyor, "Stoperler kimdi?" diye düşünüyor ve direkt sizi suçluyor.

Bu sezon Antalyaspor maçında bir gol attın. Turkcell Süper Lig'deki ilk golündü bu. O golün ardından neler hissettin?

O maçtan önce yaklaşık 10 haftadır oynamamıştım. Stoper mevkiinde sakatlıklar olunca şans buldum. Maçtan önce en az 10 kişi bana gol atacağımı söylemişti. Oyuna da iyi başladım ve bu başlangıç moralimi yükseltti. Hücuma çıktığım bir pozisyonda takıma korner kazandırdım. Kornerde de Ali ağabeyin iyi ortaladığı topu kafayla ağlara gönderdim. Gerçi top birisine de çarptı ama sonuçta benim golümdü. Futbol hayatımda unutulmayacak bir anıydı benim açımdan.

Bursalı olmak ve o kentin takımında oynamak sana ekstra bir stres yüklüyor mu?

Bir kere taraftar sizden sahada daha fazla mücadele etmenizi istiyor. O mücadeleyi görünce de arkanızda duruyor, size sahip çıkıyor. Ben hata yaptığımda bile protesto etmek yerine moral veriyorlar. Taraftarın bu bilinçte olması bizim gibi genç oyuncular açısından çok önemli bir avantaj.

Sokağa çıktığında ilgi görüyor musun?

İnanılmaz bir ilgi var. Sokakta çok rahat gezdiğimi söyleyemem. Bursalı olduğunuz için zaten ilgi çekiyorsunuz, bir de sarışın olduğum için daha fazla dikkat çektiğimi düşünüyorum.

Ertuğrul Sağlam bize güven veriyor

Bursaspor bu sezon üçüncü teknik direktörüyle çalışıyor. Bu teknik adam değişimleri sizi nasıl etkiliyor?

Samet Hocayla sezona çok iyi başlamıştık. Ama bir-iki kötü sonucun ardından Samet Hoca bırakmak istedi. Güvenç Kurtar Hocayla da taraftarın arasında bir uyuşmazlık oldu. Ertuğrul Hocayla ise mükemmel bir çıkış yakaladık. Ertuğrul Sağlam, futbolcularla diyaloğu mükemmel bir teknik direktör. Futbolcu ona güveniyor. Karşılıklı güven ortamında da iyi işler ortaya çıkıyor.

Ertuğrul Sağlam'ın elindeki kadro aynı kadro. Sence neler değişti de Bursaspor böyle bir çıkış yaşadı?

En önemlisi karşılıklı güven ortamının oluşması. Futbolcular Ertuğrul Hocanın sözlerine inanıyor ve bu sözün karşılığını bulacağına güveniyor. Özellikle genç oyuncuların Ertuğrul Hocaya karşı inanılmaz bir güveni var. Oynayan da oynamayan da iyi olduğu zaman şansın kendisine geleceğini bildiği için özveriyle çalışıyor. Ben çoğu hocadan görmediğim ilgiyi Ertuğrul Sağlam'dan görüyorum. Benimle konuşuyor, kadroya giremesem bile bana moral verici şeyler söylüyor ve takımın bir parçası olduğumu hissettiriyor. Eğer yedek oyuncuyla konuşmazsanız kendini yalnız hisseder ve futbola küsebilir. Ama Ertuğrul Hoca oynamadığım zaman bende nelerin eksik olduğunu anlatıyor. Mesela kendime aşırı güvenim nedeniyle bazen topu ayağımda fazla tuttuğumu söylüyor. Çünkü ligde baskı fazla ve stoperlerin bu baskıyı yemeden topu oyuna sokması gerekiyor.

Genç oyuncular arasında kimleri beğeniyorsun?

Aslında ligimizde çok kaliteli genç oyuncular var. Ancak bu aşamada Kayserispor'da Furkan ve Bursaspor'da Sercan'ın gelecekte kendilerinden çok fazla söz ettireceklerini söyleyebilirim.

Bursa kenti ciddi bir ekonomik gücün yanı sıra önemli futbolcu potansiyeline de sahip. Bursaspor'un bundan sonraki hedefleri neler olabilir?

Bursaspor sahip olduğu potansiyelle şampiyonluk yarışının içinde olması gereken bir takım. Bu sezon gerçekten de iyi bir çıkış yakaladık. Önümüzdeki sezon kadro korunur ve takviyeler yapılırsa, şampiyonluk yarışının içinde bizim de olacağımızı düşünüyorum.

Milli Takımlar kariyerine gelirsek, seni ilk keşfeden teknik adam kimdi?

Turan Mesçi'ydi. İlk defa Romanya kampına çağırılmıştım. Bursaspor'daki antrenörlerim zaten böyle bir davet alacağımı söylüyordu. O dönemde A takıma yeni çıkmıştım. Daha sıkı çalışmaya başladım. Turan Hocamdan davet geldiğinde müthiş bir mutluluk ve heyecan hissettim.

Milli Takım oyuncusu olmanın sana neler kattığını düşünüyorsun?

Her şeyden önce tecrübe kazandırıyor. Avrupa'daki futbolun yanı sıra farklı sosyal yaşamı ve kültürleri tanıyorsunuz. Bir yandan da dünya futbolunun önde gelen ülkelerin takımlarıyla oynayıp onları yendiğinizde özgüveniniz artıyor ve Türkiye'nin futbolda geldiği yeri daha iyi anlıyorsunuz.

Takımdaki en iyi arkadaşların kimler?

Herkesle iyi geçiniyorum ama en iyi arkadaşım aynı odada kaldığım Sercan Yıldırım.

Arkadaşların seni nasıl bir insan olarak tanımlar?

Beni çok yakından tanımayanlar soğuk ve kendini beğenmiş bulabilir. Ama arkadaşlarım karakterimin iyi olduğunu söyler.

Seni en çok kızdıran ve en çok mutlu eden şeyler nedir?

Saha içinde defans oyuncuları mücadele ederken forvet oyuncularının seyretmesine çok kızarım. Ama onun dışında çok fazla sinirlenen bir insan değilim, çünkü birçok şeyi umursamam. Beni en mutlu eden şeyse alışveriş yapmak.

Futbolda bundan sonraki hedeflerin neler?

Bursaspor'da banko oyuncu olmak ve takım kaptanlığı yapmak istiyorum. Milli Takımlardaki kariyerimi Ümit ve A Takımlarda sürdürmek istiyorum. Olursa Avrupa olur, ama olmazsa da üzülmem. Benim için Bursaspor futbolcusu olmak hepsinden önemli. Kayserispor'da Mehmet Topuz benim için önemli bir örnek. Orada yetişti ve bugüne kadar takımını terk etmeyerek sembol oyuncu oldu. Ben de Bursaspor'da onun gibi sembol bir futbolcu olmak amacındayım.

Hobilerin neler?

Aşıverişin dışında gezmeyi seviyorum. Tatil günlerimde İstanbul'a, İzmir'e giderim. Sagopa Kajmer hayranıyım ve bir başkasını dinlemem. Onun şarkılarındaki anlamlı sözleri dinledikten sonra diğer şarkılar bana çocuk şiiri gibi geliyor.

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.