TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Futbolcu ailenin, futbolcu kızı: Melisa Ertürk 1.02.2011
Futbolcu ailenin, futbolcu kızı: Melisa Ertürk

Bayan Millî Takımımızın gurbetçi oyuncularından birisi o. Ama Avrupa'dan değil çok daha uzaklardan, Kanada'dan geliyor. Babasının ve ablasının izinden yürüyerek başladığı futbol, artık onun hayatı. Henüz 17 yaşında ve şimdiden büyük futbolcu olma hayalleri kuruyor, Ottowa Fury ile Kuzey Amerika'da yakaladığı başarıları, Türk Millî Takımı ile Avrupa'ya taşımak istiyor.

Röportaj: Ceyla Kütükoğlu / TamSaha

Batı ülkelerinde spora başlama yaşının oldukça düşük olduğunu biliyoruz. Sen futbolla tanıştığında kaç yaşındaydın?

Açıkçası küçükken futbol oynamazdım. Jimnastikle ilgileniyordum. Ailemizin futbol oynayan çocuğu ablamdı. 6 yaşında bir gün anneme gidip futbolu denemek istediğimi söyledim. İlk kez oynadığımda da çok sevdim. Daha sonra da futboldan başka bir şey oynamak istemedim. Kanada'daki başlangıç ligi ile futbolla tanıştım, bir sene sonra da yarışmacı liglerde oynamaya başladım. Her zaman kendimden büyük çocuklarla oynamak durumunda kaldım, çünkü yaşıtlarımdan daha iyiydim. Eğer ablam futbol oynuyor olmasaydı, benim aklımdan da futbol oynamak geçmeyebilirdi.

Ailem kendisini bana göre programlıyor

Ailen seni destekliyor mu? Ablan haricinde ailende futbol oynayan başkaları var mı?

Annem ve babam en büyük destekçilerim. Çocukluğumdan beri her maçıma, her antrenmanıma gelirler. Futbol, hayatımda öyle bir yer kaplıyor ve beni öyle meşgul ediyor ki, ailem de programlarını bana ve futbola göre yapmak durumda kalıyor. Sürekli seyahat ediyorum. Aile tatillerimiz maçlara ve turnuvalara feda ediliyor. Tribüne her baktığımda ailemin orada beni desteklediğini görüyorum. Kendi ailemden başka bir aileyle olmayı düşünemem bile. Benim futbol oynamam ve mutlu olmam için her şeyi yapan bir ailem var. Bunun için çok şanslıyım. Ablamın haricinde babam da futbolcu. Ablam ne yazık ki ağır bir sakatlık geçirdiği için artık futbol oynayamıyor. Babam hâlâ oynuyor ve aynı zamanda antrenörlük yapıyor. Yaşadığımız şehir Ottowa'da "İstanbulspor Futbol Kulübü" isimli bir kulüp kurdu. Soccer Mom (Futbolsever anne) sözü ise kesinlikle annemi anlatıyor.

Futbol yaşamında başka kimlerin destekleri oldu? Bu yolda kimler seni cesaretlendirdi?

Futbola başladığımdan beri iyi bir oyuncu olarak gelişmemde pek çok iyi antrenörün katkısı ve yardımları oldu. İlk zamanlarda antrenörüm olan Mike Lanos, teknik beceriye çok inanırdı. Evde izlememiz için futbol videoları verirdi ve her antrenmanda top kabiliyetimizi artırmaya yönelik çalıştırırdı. Her zaman daha ileriye gidebileceğime inandı. Potansiyelim olduğunu ve büyüdüğümde büyük işler yapacağımı söylerdi. O zamanlar kendimde göremediğimi o görmüştü. Futbolumun gelişmesinde katkısı olan bir diğer antrenör de Jimmy Zito'dur. Onunla tanışmadan önce iyi bir oyuncuydum, onun sayesinde çok daha iyi bir oyuncu oldum. Onun sayesinde bende eksik olan özgüveni kazandım, her zaman istediğim gibi bir futbolcu olma yolunda çok şey öğrendim. Futbolcu olarak beni geliştirdi ve onun sayesinde yüksek seviyede futbol oynayabilme kapasitesini kazandım.

Arkadaşların ve çevrendekiler futbol oynuyor olmanı nasıl karşılıyor?

Arkadaşlarım inanılmaz olduğunu düşünüyor. Çok destek oluyorlar. Seyahatlerin ardından turnuva ve maç anılarımı dinlemek için can atıyorlar. Türk Millî Takımı'na seçildiğim zaman okuldaki arkadaşlarıma söylenmiş. Hepsi çok heyecanlandılar ve benimle gurur duyduklarını söylediler. Çok eğlenceli, çünkü biz büyüyünce onlar televizyondan benim maçımı izliyor olacak.

Hangi pozisyonda oynuyorsun? Takımının ligdeki durumu nasıl?

Takımdaki mevkiim orta saha. Orta sahada oynamaktan mutluluk duyuyorum, çünkü çok sevdiğim şekilde bana topla yaratıcı olma imkânı veriyor ve özgürce ayak hareketlerimi sergileme şansım oluyor. Ottowa Fury takımında oynuyorum. Ottowa'daki diğer takımların aksine biz Kuzey Amerika Ligi'ne katılıyoruz. Kuzey Amerika'nın en iyi takımlarının mücadele ettiği Super Y-League'de oynuyoruz. Kanada'daki futbol Avrupa'dakinden çok farklı. Bizde profesyonel veya yarı profesyonel genç takımları yok. Benim bulunduğum kulüp genç takımlar arasında ilk sırada.

Futbol yaşantının bir özetini yapabilir misin? Hangi takımlarda oynadın, ne tür başarılar elde ettin?

10 yıldır yarışmacı olarak futbol oynuyorum. Bir dönem Ontario takımında da forma giydim. Orada yaş grubumda bölgenin en iyi oyuncuları ile oynadım. Bölgenin en iyi oyuncularının bir araya geldiği Bölge Karması'nda da yer aldım. Bu süreçte pek çok lig şampiyonluğu yaşadım. Ottowa Fury'nin U17 takımıyla bu yıl ligi birinci sırada tamamladık ve Kasım'da Kuzey Amerika finallerine katıldık. Takımım tarihinde ilk kez Kuzey Amerika Şampiyonu oldu.

Taraftar sahaya indi

Unutamadığın bir maç anın veya golün var mı?

Pek çok unutamadığım güzel anım var ama favorim bu sezon Kuzey Amerika Şampiyonu olarak altın madalya kazanmamız. Final maçını 3-0 kazandık. Son düdük çaldığında tüm taraftarlar sahaya doldu. Taraftarlar ve oyuncular hep birlikte şarkılar söylüyordu. Sanırım o anı hiç unutmayacağım. İlk kez de antrenörümüzü ağlarken gördüm.

Türk Millî Takımı'ndaki arkadaşlarınla ilişkin nasıl? Daha çok İngilizce konuşman, iletişim anlamında takım arkadaşlarınla aranda engel oluşturuyor mu? Türkçeni geliştirmeyi düşünüyor musun?

Annem Kanadalı olduğu ve orada doğup büyüdüğüm için Türkçem pek gelişmedi. Millî Takım'daki arkadaşlarımı çok seviyorum. Takıma ilk katıldığımda bana farklı bakacaklarını ve benden hoşlanmayacaklarını düşündüğüm için korkuyordum. Ama onlarla tanışınca hiç öyle olmadığını anladım. Tıpkı Kanada'daki arkadaşlarım gibiydiler. Çok eğlenceli ve komikler. Kanada'ya döndüğümde de pek çoğu ile Facebook ve Skype üzerinden konuşmayı sürdürüyorum. Tabii ki dil sorunu büyük bir engel. İlk Millî Takım kampının ardından eve döndüğümde hemen Türkçe kursuna başladım. Kurslar sayesinde arkadaşlarımla daha iyi iletişim kurabileceğim. Bazen kendimi iyi ifade edememek beni üzüyor ama takım arkadaşlarım çok iyi ve destekleyiciler, olan biteni anlamam için bana tercüme ediyorlar. TFF ekibi ve antrenörler de bana çok iyi davranıyor ve bu konuda çok yardımcı oluyor. Onların yanında çok rahatım ve kendimi evimdeymiş gibi hissediyorum. Millî Takım benim için ikinci bir aile gibi oldu. Eve döndüğümde Türkiye'yi özlüyorum ve takım arkadaşlarımı görmek için diğer kampı iple çekiyorum.

Ailen Türk Millî Takımı'nda oynaman konusunda ne düşünüyor?

Hem annem hem de babam benimle gurur duyuyor. İlk kez Millî Takım'a çağrıldığımda babam bir ay boyunca Rusya'daki kamp için seyahat etmişti. Türkiye'deki ve Kanada'daki tüm arkadaşlarına benim Millî Takım'da oynadığımı anlatmış. Küçük bir kızken hep Avrupa'da oynamak isterdim. Türk Millî Takımı'na çağırılınca rüyalarım gerçek oldu. Hem çok sevindim ve heyecanlandım hem de biraz korktum diyebilirim. Çünkü Türkiye'den uzakta yaşıyordum ve Türkçem iyi değildi.

Şimdiye kadar elde ettiğin en büyük başarı ne? İlerisi için nasıl planlar yapıyorsun?

Şu ana kadar en büyük başarımın Türk Millî Takımı'na seçilip Avrupa'da oynamak olduğunu düşünüyorum. Son oynadığımız turnuvada, en iyi oyuncu seçilip ödül aldım. Gelecek için lisenin ardından futbol bursu ile üniversiteye gidip daha yüksek seviyelerde Türkiye için oynamak istiyorum. İmkânım olursa profesyonel olarak futbol oynamaya devam etmek istiyorum. Kadın futbolu gittikçe önem kazanıyor ve popüler oluyor. İleride geleceği yeri görmek için sabırsızlanıyorum. Belki bu şekilde benim gibi pek çok kızın da futbol oynamak için önleri açılır.

En büyük hayalin ne?

Türk Millî Takımı ile Dünya Kupası'na katılmak ve Olimpiyat'ta altın madalya kazanmak.

En beğendiğin oyuncular kimler?

Büyürken hep Mia Hamm'ı örnek aldım, çünkü o kadın futbolunu tanıtan, kadın futboluna ismini veren kişi. Şu anda izlemeyi en çok sevdiğim oyuncu ise Messi.

Futbolla gülmeye başlıyorum

Futbol oynuyor olman eğitimini etkiliyor mu?

Bu sene lise son sınıftayım. Turnuvalar ve maçlar nedeniyle zaman zaman okulda dersleri kaçırdığım oluyor. Futbol için sadece okul zamanından değil, arkadaşlarımla geçirdiğim zamandan da fedakârlık yapmam gerekiyor. Derslere yetişmek için daha fazla çalışıyorum. Ama futbol oynamak beni öyle mutlu ediyor ki, tüm bu fedakârlıklara değiyor. Futbol benim tutkum ve futbol oynamak için her şeyi yapar, her türlü zorluğa katlanırım. Bazen tüm kaçırdığım şeylere üzülsem de sahaya çıktığım anda her şeyi unutuyor ve gülmeye başlıyorum. Futbol her zaman yüzümde bir gülümseme yaratıyor. Liseyi bitirdikten sonra futbol bursu ile üniversitede okumak istiyorum. Şu anda Amerika'dan 6 üniversiteden, 2 de Kanada üniversitesinden takımlarında oynamam için teklif var. Futbol sayesinde eğitimimi de garanti altına almış olacağım.

Futbol oynayarak para kazanabiliyor musun? Kanada'da kadın futbolcular ne kadar kazanıyor?

Gençlik takımlarında oyuncular futboldan para kazanmıyor. Sadece profesyoneller para kazanıyor. Ama onların da kazandığı miktarlar Avrupa'daki kadın futbolcular kadar çok değil.

Kanada'da kadın futboluna ilgi nasıl? Erkek futbolu kadar ilgi çekiyor mu?

Kanada'da kadın futbolu son yıllarda daha popüler olmaya başladı. Daha fazla kadın sporcu küçük yaşlarda futbola başlıyor. Böylece antrenörler de küçük yaşlardan oyuncu yetiştirebiliyor. Hem futbola hem de kadın futboluna ilgi her geçen gün artıyor. Dünya Kupası ve Olimpiyat gibi büyük organizasyonlar futbol dünyasına olan ilgiyi artırıyor ve daha fazla insanı etkiliyor. Kanada bir hokey ülkesi olarak biliniyor ama futbol da artık daha fazla ilgi çeker hale geldi. Kadın maçlarında ise büyük maçlarda çok seyirci oluyor ama diğer maçları fazla kişi izlemiyor. Fakat belirttiğim gibi her sene ilgi artıyor.

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.