TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Hilal Başkol: "Futbol bana mutluluk veriyor" 1.11.2010
Hilal Başkol: "Futbol bana mutluluk veriyor"

Ağustos ayında Singapur'da ülkemizi ve Avrupa'yı temsil ederek bronz madalya kazanan takımın en golcü isimlerinden biriydi. İlk kez düzenlenen Gençlik Olimpiyat Oyunları, onun ve takım arkadaşlarının futbol hayatlarının dönüm noktası oldu. Singapur'da ortaya koyduğu performansla hayranlar kazandı, övgüler aldı.  Futbolu o kadar çok seviyor ki, etrafındaki herkese de tutkusunu yaymış. Henüz 15 yaşında ama hedefleri büyük. Hayali, A Millî Takım'da oynamak ve yurtdışında top koşturmak.

Röportaj: Ceyla Kütükoğlu

Öncelikle Singapur'daki bronz madalya başarınız için tebrik ederiz. Olimpiyat nasıl geçti?

Teşekkür ederim. Turnuvanın benim açımdan ve takım arkadaşlarım adına çok güzel geçtiğine inanıyorum. Şanssız bir şekilde yarı finalde yenildik, o yüzden herkeste bir burukluk var.  Şili maçı turnuvadaki tek yenilgimizdi, kazanabileceğimiz bir maçı kaybettiğimiz için üzüldük. O maç o şekilde kaybedilmeseydi belki bu kadar üzülmeyecektik.  Bizim oradaki tek hedefimiz final oynamak ve altın madalyayı kazanmaktı. Aslında kadromuz da çok iyiydi. Tüm arkadaşlarım ve ben çok mücadelede ettik, çok iyi oynadık. Bizi izleyen herkes de final oynayacak güçte bir takım olduğumuzu söyledi. Ama son anda yediğimiz golle altın madalya şansımızı kaybettik. Sonraki maçı da kazanacağımızı biliyorduk. Çok iyi hazırlandık, motive olduk ve maçı aldık. Türkiye'ye derece yaparak dönmek istiyorduk, bunu da başardık. Singapur çok güzeldi ve çok eğlendik. Türkiye'den gelen diğer branştaki arkadaşlarımızın maçlarını da izleyip onlara destek verdik. Onlar da aynı şekilde bizim maçlarımıza gelerek desteklerini eksik etmedi.

Singapur sizin için çok farklı bir deneyim oldu. Neler yaşadınız orada?

Singapur ve Olimpiyat bizim için gerçekten de çok farklı bir deneyimdi. Belki de bir daha böyle bir turnuvaya katılamayabiliriz. O yüzden sadece orada olabilmek ve o anıları yaşamak bile çok güzel. Turnuva boyunca bizi izlemeye gelen özel hayranlarımız vardı. Bu tabii ki çok güzel bir şeydi. Orada farklı ülkelerden gelen birçok kişi vardı ve onlarla arkadaş olduk. Bizim için farklı etkinlikler düzenlenmişti. O etkinliklerde çok eğlendik ve pek çok şey öğrendik. Olimpiyat, benim hayatım boyunca unutamayacağım çok güzel bir turnuva oldu.

Ülkemize madalya getirdiğimiz için mutluyuz

Şili maçını çok talihsiz bir şekilde uzatmalarda yenilen bir golle kaybettiniz? Bir sonraki maça nasıl hazırlandınız?

O maçta kazanmayı çok istiyorduk. Ama maçın başında yediğimiz iki gol kötü oldu. Yine de umutsuzluğa kapılmadık ve yeneceğimize inanmaya devam ettik. 2-0 geriden gelip iki gol attık. Maç bir anda döndü. Daha baskın oynamaya başladık ama ne yazık ki birçok topumuz direkten döndü. Uzatmada yediğimiz gol ise bizi yıktı. O maçta çok üzüldük ama önemli olanın kazanmak ya da kaybetmek değil, iyi mücadele etmek ve yapabileceğimizin en iyisini yapmak olduğunu biliyorduk.  Bir sonraki İran maçına çok iyi hazırlandık. Çünkü Türkiye'ye götüreceğimiz bir madalyanın, bizden sonra gelen arkadaşlarımız ve bayan futbolu için ne kadar önemli olduğunun farkındaydık. Grup maçlarında daha önceki İran'ı yenmiştik. Bu maçta da yeneceğimize inanıyorduk. Maça iyi başladık ve ilk dakikalarda gelen golle öne geçtik. Ondan sonra da rahat bir maç oldu. Bronz madalya aldığımız ve Türkiye'ye madalyayla döndüğümüz için mutluyuz.

Singapur'dan döndükten sonra senin için neler değişti? Ailen ve çevrenden güzel tepkiler aldın mı?

Gördüğüm herkes bana oranın nasıl olduğunu sordu. Neler yaptığımızı, nasıl vakit geçirdiğimizi, olimpiyatın nasıl olduğunu sordular. Ailem ve arkadaşlarım böyle bir organizasyona katıldığım için benimle çok gurur duyuyor.

Olimpiyata katılmadan önce ünlü yazarlar ve müzisyenlerle maç yaptınız. Çekişmeli bir maç oldu. Nasıl geçti maç?

Onlarla tanışacağımız için çok heyecanlıydık. Bizim için Singapur'a gitmeden önce çok iyi bir moral oldu. Onların da bizden beklemediği güzel bir oyun oynadık. Onları çok şaşırttık. Bize maç öncesinde ve sonrasında hediyeler verdiler. Onlarla tanışma ve konuşma imkânı bulduk. Harun Tekin, Cansel Elçin ve Bağış Erten'le tanışmak çok güzeldi. Singapur'a moralli gitmek adına harika bir gündü.

Çevremdeki herkes futbol meraklısı oldu

Biraz senden bahsedelim. Futbola nasıl başladın? Nerede oynuyorsun?

Futbola mahallede erkeklerle futbol oynayarak başladım. Kız arkadaşlarım evcilik oynarken ben sokakta maç yapıyordum. Bir süre basketbol kursuna da gittim. Ama futbolu daha çok seviyordum. Sonra okulumuzda bayan futbol takımı kurulunca beden eğitimi öğretmenimizin de etkisiyle okulun futbol takımına takıldım. O takımla Türkiye Şampiyonu olduk. Oradan Millî Takım seçmelerine gittim ve seçildim. Seçmelerde yeni kulübüm Gölcükspor'un antrenörü de beni izlemişti. Beni kendi takımına almak istedi. Amasya'da yaşıyordum ama orada bayan futbol takımı olmadığı için tekliflerini kabul ettim ve Gölcükspor'a geçtim. Şu anda Kocaeli'de okuyorum ve Gölcükspor'da oynuyorum. Geçen sezon 1. Lig'e yükseldik. Bu sezon 1. Lig'de oynayacağız.

Seni ilk kim keşfetti? Kimler destek oluyor?

İlk olarak beden eğitimi öğretmenim Mustafa Demir keşfetti. Okulun bahçesinde futbol maçı yaparken beni takıma çağırdı. Onun sayesinde okul takımında düzenli oynamaya başladım. 6. sınıftan beri futbol oynuyorum. Bu sene futboldaki 5. yılım. Futbol oynadığım için çok mutluyum. Onun dışında desteği ailemden alıyorum.

Ailen ve arkadaşların futbolcu olman hakkında ne düşünüyor?

Ailem futbolcu olduğum için benimle gurur duyuyor ve bunu herkese büyük bir gururla anlatıyor. Ailem benim futbolcu olmamdaki en büyük etken. Biliyorum ki her zaman arkamdalar ve hep destekleyecekler. Kocaeli'ye giderken de çok destek oldular. Aslında evde benden başka sporla ilgisi olan yok. Ama benim sayemde çevremdeki herkes futbol meraklısı oldu. Ailem vakit buldukça maçlarımı izlemeye geliyor. Özellikle babam her maçıma gelir. İlk duyanlar hep aynı tepkileri veriyor, nasıl oynadığımı merak ediyor, sürekli sorular soruyor. Hatta merak edenlerin çoğu antrenmanlarımı bile izlemeye geliyor. İlk önce hayretle bakıyorlar ama sonradan maçlarımızda bize destek vermeye başlıyorlar.

Hangi mevkide oynuyorsun?

Normalde mevkiim sağ açık ama Millî Takım'da gerek duyulduğunda sol açıkta da oynayabiliyorum. Hücuma yönelik orta saha diyebiliriz.

U15 Millî Takımı'nın golcü isimlerinden birisin. Yarı finalin de en iyi oyuncusu olarak gösterildin. Bunu neye borçlusun?

Tabii ki gol atmak ve beğenilmek çok güzel bir duygu ama bence bunu kişisel olarak değerlendirmemek gerekiyor. Çünkü sonuçta takımım galip gelemiyorsa attığım golün de bir anlamı kalmıyor. Bu golleri atmamda düzenli ve disiplinli antrenmanların etkisi çok büyük. Çalışmadan hiçbir şey elde edilmiyor. İyi oynamamın tek etkisi yaptığım antrenmanlar.

Futbol sayesinde iyi bir eğitim alma şansım oldu

Millî Takım'a seçildiğinde neler hissettin? Millî oyuncu olmanın senin için avantajları oldu mu?

Millî formayı giymek bütün futbolcuların en büyük hayalidir. O ayrıcalığı yaşadığım için çok mutluyum. Tabii ki Millî Takım'da sürekli olabilmek ve A Millî Takım'a yükselmek benim için çok önemli. Bunun için de elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Millî Takım seçmelerine katıldığım için bir kulübe transfer olabildim. Ayrıca Millî Takım'da oynadığım için şu an özel bir lisede okuyorum. Futbol sayesinde iyi bir eğitim alma şansım oldu.

Futbolla birlikte eğitimini sürdürmek zor oluyor mu?

Zor olduğu zamanlar da oluyor ama futbolu çok sevdiğim için bu zorluklarla karşılaşmaya da hazırım. Futbol oynamak bana mutluluk veriyor. İdmanlarımız okuldan sonra oluyor ama deplasmanlara gidince zaman zaman derslerden de geri kalabiliyoruz. Ama öğretmenlerimiz de bize destek oluyor, kaçırdığımız dersleri özel olarak tekrar anlatıyor. Bu yüzden çok sorun yaşamıyorum. Ayrıca gittiğimiz yerlerde de ders çalışma imkânımız oluyor. Hem kulüp hem de Millî Takım antrenörleri derslerimizde de başarılı olmamızı istiyor.

Hayallerin, hedeflerin neler?

Benim de hayalim bütün bayan futbolcular gibi Millî Takım'da oynamaktı. Ben bu hayalimi gerçekleştirdim. Şimdiki hedefim buradan A Millî Takım'a kadar yükselmek. Bunu da gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım. Tabii ki futbolun yanı sıra iyi bir üniversiteye giderek iyi bir eğitim almak istiyorum. Bunları gerçekleştirirken de asıl büyük hedefim Türkiye'deki bayan futbolunu yurtdışında en iyi şekilde temsil etmek. İnşallah bu hayalimi gerçekleştireceğim. Bence bütün bayan futbolcuların da hayali bu olmalı; Türkiye'deki bayan futbolunu yurtdışında temsil etmek. Bu hem benim hem de diğer bayan futbolcular için çok önemli.

Örnek aldığın oyuncular var mı?

A Millî Takım'daki Bilgin ablayı (Defterli) çok beğeniyorum. Gerçekten çok iyi bir oyuncu. Erkek futbolculardan ise dünyanın 1 numarası olarak gösterilen Messi ve onun takım arkadaşı Iniesta'yı çok beğeniyorum.

Futbol ve okul haricinde boş zamanlarında neler yapıyorsun?

Ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Özellikle arkadaşlarımla gezmeyi. Onlarla geçirdiğim zamanların beni çok motive ettiğine inanıyorum.

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.