TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Demirören ve Infantino ortak basın toplantısı düzenledi 23.11.2017
Demirören ve Infantino ortak basın toplantısı düzenledi
Geri
İleri

FIFA'ya üye federasyonların başkan ve üst düzey yöneticilerini bir araya getiren FIFA Futbol Zirvesi bugün İstanbul'da yapıldı.

Shangri-La Bosphorus Otel'de gerçekleyen zirveye FIFA Başkanı Gianni Infantino, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve üye ülkelerden birçok üst düzey temsilci katıldı.

FIFA reformlarına temel oluşturmak amacıyla yapılan toplantıların ardından zirvenin sonunda Başkan Demirören ile Infantino ortak basın toplantısı yaptı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantıda UEFA Yönetim Kurulu Üyesi ve TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Aykaç ile Genel Sekreter Kadir Kardaş da yer aldı.

Demirören: "FIFA ile ortak projelerimiz artarak sürecek"

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, basın toplantısında şu konuşmayı yaptı:

Bugün dünya futbolunun en üst kurulu FIFA'yı ve Başkanı Infantino'yu İstanbul'da ağırlıyoruz…

Kendilerini misafir etmekten büyük sevinç duyuyoruz ve "Türkiyemize hoş geldiniz" diyoruz...

Sayın Infantino'ya ve yönetimine, futbolun kalbinin attığı İstanbul'da bulundukları için teşekkür ediyoruz.

Ekonomisiyle dünyada ilk 6 ülke arasına giren, organizasyonlarıyla futbolun yükselen yıldızı olan Türkiye için bu ev sahipliği büyük bir onurdur.

FIFA zirvesi, FIFA reformlarının temellerinin atıldığı çok önemli buluşmalardır.

Bu toplantılar, futbolun dostluk barış ve kardeşlik ilkelerinin güçlendirilmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak, bu ilkelerin yayılmasının yanı sıra Fair Play'in öncüsü olmak için tüm çabamızı gösteriyoruz.

Bizim için futbol barışın ortak dili. Futbolu öldüren, şiddet, şike, yasa dışı bahis, ırkçılık ve dopinge karşı mücadelemiz ise hep devam edecek.

FIFA'nın 26. üyesi olan Türkiye 94 yıllık süreçte FIFA ile hep iyi ilişkiler içerisinde bulundu.

Bu iş birliğinin ortak projelerle artarak süreceğine inanıyorum.

Sayın Infantino'ya bir kez daha teşekkür ediyor ve hepinizi saygı ile selamlıyorum."

Infantino: "Verimli bir futbol zirvesi oldu"

Sözlerine TFF'te teşekkür ederek başlayan Infantino, "Tüm federasyon çalışanlarına ve Türkiye'ye bizi çok iyi ağırladıkları için çok teşekkür ediyoruz. Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere 3 farklı kıtadan temsilciler geldi. Geleceğe yönelik çeşitli çalışmalarda bulunduk. Verimli bir futbol zirvesi oldu." ifadelerini kullandı.

Zirvede futbolu konuştuklarını, kadın ve erkeklerde altyapı takımlarında neler yapabileceklerini tartıştıklarını aktaran Infantino, "Altyapılardan yeni futbolcuların çıkması için elimizden geleni yapacağız. Özellikle kadın futbolunun Avrupa dışında gelişimi konusunda değerlendirmelerde bulunduk. Ardından gelecek yıllarda yapacağımızı programı konuştuk. Şu ana kadar futbol projeleri için 1,4 milyar dolar para dağıtıldı. FIFA üyesi federasyonların yarısından fazlası bu gelirlerle desteklendi. Transfer sisteminin geleceğini değerlendirdik. Kulüp ve milli takımlar bazında uluslararası maç takvimi üzerinde ve oyuncuların milli takım seçimleri hakkında konuştuk. 2018 Mart'ta Kolombiya'da, ardından haziran ayında ise Rusya'da toplantılarımız olacak." dedi.

"Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na çok iyi ev sahibi olur"

Soru üzerine Gianni Infantino; 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak için aday olan Türkiye'nin bu şampiyonayı çok iyi organize edebileceğini ancak bu konuda kararı UEFA yönetim kurulunun vereceğini söyledi.

Infantino, TFF'nin adaylığını açıklamasının çok önemli olduğunu belirterek, "Türkiye geçmişte de çok başarılıydı. Türkiye çok iyi ev sahibi olur, organize edebilir. Tabii kararı UEFA yönetim kurulu verecek, zor bir görevleri var. Adaylık için iki ülke var. Zor bir süreç. UEFA ya yeni ufuklara açılacak ya da bildiği bir ülkede organizasyonu düzenleyecek. Türkiye'ye ve Almanya'ya bol şanslar." dedi.

Kendisinin FIFA başkanı olduğu ve Avrupa Şampiyonası ile ilgili kararlarda yer almadığını hatırlatan Infantino, "Ev sahipliği konusunda karar vermek benim görevim değil ama Türkiye 1. veya 2. bitirir. Altın veya gümüş madalya alır. İki ülke var ya 1. ya da 2. olacak. Türkiye'deki altyapı ve yeni statlar konusunda çok etkilendim. Türkiye'de futbol çok önemli. Bazı ülkelerde o kadar önemli olmayabiliyor. Bazı ülkelerde sadece futbol oluyor. Futbol, Türkiye'de neredeyse din gibi, dinin ötesinde... O kadar önemli, kutsal bir yeri var. Türkiye'de ilginin ötesinde tutku var. Türkiye bir futbol ülkesi, harika bir şey. Futbolu DNA'larında yaşayan bir ülke." diye konuştu.

Infantino, Türkiye adına oynamayı bekleyen Tolgay Arslan özelinde daha önce başka milli takımda oynayan oyuncuların sonra başka ülkeler adına oynak istemesi konusunda soru üzerine şunları söyledi: "Farklı milli takımlarda oynayan oyuncuların durumu değerlendiriliyor. Farklı fikirler var. Bir futbolcunun sizin ülkeniz için oynaması biraz da gurur meselesi oluyor. Bu isteği belki de korumamız lazım. Kurallarda katı davranmamız gerekiyor. İstisnai durumlar olabilir. Dünya Kupası'nda bir oyuncu herhangi milli takımda oynadı, sonra başka milli takımda oynayacak. Değerleri korumamız gerekiyor. Kalpten oynaman, gurur duyman, bunlar futbolun önemli değerlerinden. Gerçekten ait olduğunuz ülke için oynarsınız. Küresel dünyada yaşıyoruz, farklı durumlar olabiliyor."

Futbolcu menajerlerin durumuyla ilgili revizyona gitmeleri gerektiğini vurgulayan Infantino, "Menajerlik sisteminde düzenleme yapmak zorundayız. Çok şeffaf olacak. Herkes işini yapıyorsa elbette karşılığı olan parayı kazanması hakkı ama bu konunun düzenlenmesi gerekiyor. Önümüzdeki yıl bu konu revize edilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Infantino, futbolda değişmesi gereken bir kuralın olup olmadığı yönündeki soru üzerine, yanındaki Yıldırım Demirören'i işaret ederek, "Başkan 'ofsayt olmasın' diyor. Bir de hakem olmasın, zaten ikisi de olmazsa bütün problemler çözülür. Futbol güzel bir spor dalı, bir şeyi değiştirmeye karar verdiğimiz zaman yüzlerce kez düşünmemiz gerekiyor. Hiçbir şeyi değiştirmemize gerek yok. Çeşitli fikirler öne sürülüyor, testler yapılıyor. Tamam yapılsın ama değişime gitmek için uzun bir yol var." ifadelerini kullandı.

Infantino, 2026 Dünya Kupası'nda 48 takımın olacağını hatırlatarak, "48 takım 16'lı gruplarda yer alacak. 2026 Dünya Kupası'nda 48 takımın olma nedeni Türkiye'nin olmaması. İtalya'da katılmadı." şeklinde esprili ifadeler kullandı.

Basın toplantısının ardından Yıldırım Demirören ile Gianni Infantino karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.