TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Milli Takımlar » U-19 » U-19 Milli Takım Haber Detay Sayfası
U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası finalistleri belli oldu 8.4.2012
U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası finalistleri belli oldu

2-14 Temmuz 2012 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenecek olan 2011/2012 UEFA U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nın finalistleri, toplam 6 grupta oynanan II. Eleme Turu maçlarının tamamlanmasıyla belli oldu. 24 takımın 4'erli 6 grupta mücadele ettiği II. Eleme Turu maçları sonunda gruplarını lider bitiren 6 takım ile tüm grupların en iyi 2.si finallere katılmaya hak kazandı.

 2011/2012 UEFA U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Finalleri kura çekimi ise 24 Nisan'da Antalya'da yapılacak.

Türkiye'nin ev sahibi olması dolayısıyla direkt olarak katılmaya hak kazandığı 2011/2012 UEFA U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası finallerinde mücadele edecek takımlar şöyle:

Türkiye

Portekiz

İsveç

Romanya

Sırbistan

İspanya

İngiltere

Danimarka (Tüm grupların en iyi 2.si)

2011/2012 UEFA U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası finallerinde mücadele edecek takımların finallere geliş hikayeleri ise şu şekilde:

Türkiye:

U19 Kadın Milli Takımımız, Türkiye'nin turnuvaya ev sahipliği yapacak olmasından dolayı finallere direkt olarak katılma hakkını elde etti. Böylece herhangi bir yaş kategorisinde mücadele eden bir Kadın Milli Takımımız tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası finallerinde yer alacak.

Portekiz:

40 takımın 4'erli 10 grupta mücadele ettiği ve grupları ilk iki sırada bitiren takımlar ile tüm grupların en iyi 3. sünün bir üst eleme turuna yükseldiği I. Eleme Turu'nda 2. Grup'ta İrlanda Cumhuriyeti, Macaristan ve İsrail'le karşılaşan Portekiz, bu grubu 4 puanla 2. sırada tamamladı. 4 gol ile II. Eleme Turu'na yükselmeye hak kazanan 21 takımdan rakip fileleri en az havalandıran ekip olan kırmızı yeşilliler, II. Eleme Turu 1. Grup'ta ise son şampiyonanın finalisti Norveç'in yanı sıra Belçika ve Çek Cumhuriyeti ile mücadele etti. Bu grubu puanları, attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit olmalarına rağmen ikinci olan Norveç'i 3-1 mağlup ettikleri için ikili averajdan ötürü 6 puan ile lider bitirdiler ve böylelikle finallere katılmaya hak kazandılar.

İsveç:

1999 yılında U18 Avrupa Şampiyonası adı altında düzenlenen bu kupayı müzesine götüren, 2009'da da finale kadar yükselen İsveç,  I. Eleme Turu'nda Sırbistan, Ukrayna ve Slovakya ile birlikte yer aldığı 5. Grup'taki tüm maçlarını kazanarak ve hiç gol yemeden II. Eleme Turu'na yükselmeyi başardı. II. Eleme Turu'nda ise turnuvanın son şampiyonu Almanya, Kuzey İrlanda ve Polonya ile aynı grupta yer alan İskandinav ekibi, bu turda da tüm maçlarını kazanarak finallere katılmaya hak kazandı. Bunun yanı sıra İsveç, finallere gelirken oynadığı 6 karşılaşmada kalesinde sadece 1 gol görürken, II. Eleme Turu'ndaki son maçında, bu kupayı 6 kez müzesine götürerek, bu alandaki rekoru elinde bulunduran ve U19 Kadınlar ülke sıralamasında da ilk sırada yer alan Almanya'yı 1-0 mağlup ederek de Panzerlerin turnuva tarihinde ilk kez finallerin dışında kalmasına neden oldu.

Romanya:

Belçika, Kuzey İrlanda ve Litvanya ile birlikte yer aldığı I. Eleme Turu 9. Grup'tan Belçika'nın ardından 6 puan toplayarak 2. olarak II. Eleme Turu'na yükselen Romanya, burada mücadele ettiği 3. Grup'ta ise Fransa, Hollanda ve İzlanda ile karşı karşıya geldi. Bu kupayı daha önce 2 kere müzesine götürmüş, 4 kez de final oynamayı başarmış Fransa'yı 1-0 mağlup edip, Hollanda önünde de galibiyeti son dakikalarda yediği golle kaçıran Romenler, 3 maçta topladığı 7 puanla, bu önemli rakipleri geride bırakmayı başararak finallere yükseldi.

Sırbistan:

İsveç, Ukrayna ve Slovakya ile mücadele ettiği I. Eleme Turu 5. Grup'taki ilk maçında İsveç'e 7-0 farklı bir skorla boyun eğmesine rağmen, bu turu rakipleri Ukrayna ve Slovakya ile birlikte 3 puanla bitirip, üçlü averajda avantajlı olmasından ötürü II. Eleme Turu'na yükselmeye hak kazandı. Bu turda ise Danimarka, İsviçre ve İrlanda Cumhuriyeti ile aynı grupta yer alan Sırplar, ilk turdaki performansının aksine 3 maçta 9 puan toplayarak Antalya'da düzenlenecek olan finallere katılma başarısı gösterdiler.

İspanya:

2004 senesinde bu kupayı kazanmayı, 2000'de de finale yükselmeyi başaran İspanya; İsviçre, Bosna&Hersek ve Moldova ile aynı grupta yer aldığı I. Eleme Turu'ndaki tüm maçlarını kazanarak bir üst tura yükseldi. Ayrıca bu turda Norveç'le birlikte, 20 gol ile 40 takım arasından rakip fileleri en fazla havalandıran ekip oldular. II. Eleme Turu'nda ise İspanyolları zorlu rakipler bekliyordu. Bu kupayı bir kez müzesine götürmüş, son şampiyonaya da ev sahipliği yapmış İtalya, 2005 U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nı zaferle noktalayan Rusya ve İskoçya ile aynı grupta mücadele eden sarı kırmızılılar, rakipleri önündeki tüm maçlarını kazanarak rahat bir şekilde finaller biletini kapmayı başardılar. Bu turda da 11 gol ile 24 takım arasından en golcü takım olan İspanya, böylelikle finallere gelene kadar 6 maçta kaydettiği 31 golle de tüm eleme turlarının en çok gol atan ekibi olarak kayıtlara geçti.

İngiltere:

2009 yılında düzenlenen UEFA U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nı 1.'likle bitiren, 2007 ve 2010 senelerinde de bu turnuvada final oynayan İngiltere, U19 Kadınlar ülke sıralamasında 3. sırada olduğu için I. Eleme Turu'na katılmayarak, doğrudan II. Eleme Turu'nda mücadele etti. Bu turda Galler, Avusturya ve Finlandiya ile aynı grupta yer alan İngilizler, 9 puanla lider olarak finallerin yolunu tuttular. 24 takımın mücadele ettiği II. Eleme Turu'nda ağlarında gol görmeyen tek takım olan İngiltere, bunun yanı sıra Almanya ve Fransa'nın II. Eleme Turu'nda turnuvaya veda etmesiyle de U19 Kadınlar ülke sıralamasında ilk 3 sırada bulunan takımlardan final biletini almaya hak kazanan tek ekip olmayı başardı.

Danimarka:

1998 yılında U18 Kadınlar Avrupa Şampiyonası adı altında düzenlenen bu turnuvanın ilk şampiyonu olan Danimarka, I. Eleme Turu 8. Grup'ta Rusya, Yunanistan ve Letonya'yı mağlup edip 9 puanla ve Norveç ile İspanya'nın ardından 18 golle bu turun en golcü takımı unvanını alarak bir üst tura yükseldi. II. Eleme Turu 4. Grup'ta ise Sırbistan, İsviçre ve İrlanda Cumhuriyeti ile mücadele eden Vikingler, Sırbistan karşısında aldığı 4-2'lik mağlubiyetle grubu Balkan ekibinin arkasında 2. olarak bitirdiler. Ancak, Almanya ve Norveç'le puan ve averajları aynı olmasına rağmen, attıkları gol sayısı bu ekiplerden fazla olduğu için tüm grupların en iyi ikincisi olarak finallere katılmaya hak kazanan son takım olmayı başardılar.

 

 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.