TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Türkiye'de Bayan Futbolu paneli Kocaeli'de yapıldı 14.2.2009
Türkiyede Bayan Futbolu paneli Kocaelide yapıldı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun , Bayan Futbolu'nun gelişimine katkıda bulunmak ve bayanların futbolun  içerisinde daha çok yer almasını sağlamak amacıyla farklı illerde düzenlediği "Türkiye'de Bayan Futbolu" başlıklı panellerden biri de Kocaeli Yunus Emre Kültür Merkezi 'nde yapıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu Bayan Futbolu Geliştirme Yönetmeni Erden Or, Bayan Milli Takım Antrenörü Aysun Boyacı'nın yanı sıra, Sakarya Yenikent Güneşspor Kulübü Başkanı Sinan Panta ve aynı takımın oyuncularından Esra Erol'un da konuşmacı olarak katıldığı 'Türkiye'de Bayan Futbolu' başlıklı panelde Bayan futbolunun Türkiye'deki durumu ve gelişimi, tartışıldı.

TFF Bayan Futbolu Geliştirme Yönetmeni Dr. Erden Or, yapılan seminerlerle TFF olarak Türkiye genelinde bayan futbolunu geliştirmeyi amaçladıklarını ifade ederek şunları kaydetti:"Bugün pek çok erkeğin ve ailenin kafasında (kızlar futbol oynayabilir mi) gibi bir düşünce var. Ama dünyada ve Türkiye'de artık bir çok kız futbol oynuyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Bunun en güzel örneği İngiltere. Bu ülkeye baktığımızda bayan futbolcu sayısı 1 milyonu bulmuş durumda."

Bayanların futbola ilgi göstermesi ile futbol sahalarında yaşanan olumsuz görüntülerin ve olayların önüne geçilebileceğini belirten Or, daha sonra şunları söyledi: "TFF olarak bizim asıl amacımız lisanslı futbolcu sayısını artırmaktan daha çok futbolsever bayan sayısını artırmak. Çünkü hepimiz biliyoruz ki Türkiye'de erkekler ve bayanlar futbol nedeniyle hafta sonlarını ayrı ayrı geçiriyorlar. Evde ki erkek televizyonda maç seyrederken, bayan ise başka bir televizyonda dizi seyrediyor. Maçlarda tribünlerde ki seyircilerin büyük bir çoğunluğunu erkekler oluşturduğu için de, tribünler de hiç istenmeyen olayların olduğu gerçeği karşımızda duruyor. Biz inanıyoruz ki bayanların futbola ilgi göstermeleri ve tribünlere gelmesi ile birlikte bu çirkin olaylarda son bulacaktır."

BAYAN FUTBOLUNUN TÜRKİYE'DEKİ YERİ

Or, Türkiye'de halen milli olunması en kolay spor dalının bayan futbolu olduğunu vurgulayan Or, şöyle devam etti:"Baktığımız zaman Türkiye'de 796 tane lisanslı bayan futbolcu sayımız var. Üç, yaş kategorisinde milli takımız olduğuna göre milli sporcu olmak bu alanda çok kolay. Milli sporcu olmanın artılarını herkes biliyor. Tabi ki futbol spor ama bunun bir de maddi yönü var. Bizim bazı futbolcularımız yurt dışına transfer olarak, orada para kazanıyorlar. Bayan olarak dünyaya açılmak için bayan futbolu çok önemli bir araç, bunu da mutlaka değerlendirmeleri gerekiyor."

AİLELERİN BAKIŞLARI

Türkiye'de ailelerin kızlarının futbolcu olmasına bazı nedenlerden çok sıcak bakmadıklarını dile getiren Or, bu sorunun giderilmesi için TFF olarak bazı tedbirler aldıklarını anlattı.

TFF olarak akademik çalışmalar yaptıklarını bildiren Or, "kızım erkekleşir mi" düşüncesi olan ailelere "psikolojik olarak bunu değerlendirebilecek heyetimiz hazır durumda" dedi.

Bayan futbolunun geliştirilmesi için Bayan Futbol Birlikleri projesini hayata geçirdiklerini belirten Or, tüm beden eğitimi öğretmenlerine çağrı yaparak takımlar kurmalarını ve gereken desteğin TFF FGM tarafından verileceğini ifade etti.

Bayan Milli Takım antrenörlerinden Aysun Boyacı ise, bayan futbolunun Türkiye'de henüz tam olarak yaygınlaşmasının sağlanamadığını belirterek, TFF olarak bayan futbolunun geliştirilmesi ve tanıtılması aşamasında yeni projeler ürettiklerini kaydetti.

Site İçi Arama
Detaylı Arama
E- Bülten

 
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.