TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Domergue ve Stankovic'ten Fatih Terim'e ziyaret 16.05.2017
Domergue ve Stankovicten Fatih Terime ziyaret

UEFA Elit Futbolcu Gelişim Direktörü Jean-François Domergue ile Futbol Gelişiminden Sorumlu UEFA Başkan Danışmanı Dejan Stankovic, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'i makamında ziyaret etti.

Üç futbol adamının samimi bir atmosferde geçen buluşmasında elit futbolcu gelişimi alanında Türkiye Futbol Federasyonu ile UEFA'nın yapacağı ortak çalışmalar ele alındı.

UEFA'dan 4 yıllık maddi destek

UEFA'nın aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 15 ülkede hayata geçireceği 'Elit Futbolcu Gelişimi Projesi' hakkında bilgi veren Jean-François Domergue, projenin ilk etapta 4 yıllık bir süreyi kapsayacağını ve UEFA'nın maddi katkılarda bulunacağını belirtti. Domergue ayrıca Terim'in elit futbolcu gelişimi konusundaki çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyledi.

UEFA'daki görevini Mart ayından bu yana yürüttüğünü anlatan eski milli futbolcu Dejan Stankovic de Fatih Terim ile 15 yılı aşkın dostluklarının kendisinin Lazio'da oyuncu, Terim'in de AC Milan'da teknik direktörlük yaptığı döneme dayandığının altını çizdi. Stankovic, bu nedenle ilk yurt dışı seyahatlerinden birini Türkiye'ye yapmayı özellikle istediğini belirtti.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de misafirlerine TFF'nin verdiği uzmanlık eğitimlerinden; Atletik Performans Antrenörlüğü, Oyuncu ve Maç İzleme Antrenörlüğü Sertifikasyon Programı ile Maç ve Performans Analizi Sertifikasyon Programı hakkında bilgi verdi. Terim ayrıca elit futbolcu gelişimi için 6-14 yaş grubunu kapsayan tam 14 kitap hazırladıklarını, Türkiye genelinde kulüplere, altyapı ve üstyapı antrenörlerine ücretsiz verdiklerini de sözlerine ekledi.

Antalya'da gençlerin finallerine takip

Fatih Terim ayrıca; Riva'da kurulan futbol lisesinin örnek proje haline geldiğini ve bu okulu hayata geçirirken felsefelerinin "Okuyan oynayabilir / Oynayan da okuyabilir" olduğunu söyledi. Domergue ile Stankovic'in U14 ve U15 Bölgesel Gelişim Ligleri Finalleri'ni izlemek için Antalya'ya gidecek olmalarını da memnuniyetle karşılayan Terim, yeni sezonda Bölgesel Gelişim Ligleri'nin yapısında planladıkları değişiklikler hakkında da bilgi verdi.

Elit futbolcu gelişiminin kendisi için profesyonel ligler kadar, hatta daha önemli bir konu olduğunu vurgulayan Fatih Terim; "Ülkemizde son 4-5 yıldır 10'u aşkın modern stat hayata geçti. Toplam sayı 30'a ulaşacak. Bu muazzam bir rakam. UEFA'nın Avrupa'da ilk sırada olan bu modernleşme çabasını görmesi gerekir. Bu gelişim beni de memnun ediyor, ancak her toplantımızda kulüp başkanlarına altyapıya ve elit futbolcu gelişimine de yatırım yapmaları, kaynak ayırmaları gerektiğini anlatıyorum" dedi.

1984 Avrupa Şampiyonu olan Fransa'nın kadrosunda yer alan Domergue ve Inter ile 2010'da Şampiyonlar Ligi zaferi yaşayan Stankovic toplantıda ayrıca Fatih Terim ile Türkiye ve dünya futbolu, genç oyuncu gelişimi konularında da görüş alışverişinde bulundu.

Ziyarette, Türkiye Futbol Direktörlüğü'nde UEFA Teknik Projelerden ve Elit Futbolcu Gelişiminden Sorumlu Cezmi Turhan da yer aldı.

Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Site İçi Arama
Detaylı Arama
E- Bülten

 
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.