TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Fatih Terim basın toplantısı düzenledi 10.06.2017
Fatih Terim basın toplantısı düzenledi
Geri
İleri

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, A Milli Takım'ın 2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu'nda yarın Kosova ile yapacağı maç öncesi karşılaşmanın oynanacağı Loro Boriçi Stadyumu'nda futbolcular Emre Akbaba, Yusuf Yazıcı Berke Özer'in de yer aldığı bir basın toplantısı düzenledi.

Milli Takım'da görev yaptığı süre içerisinde, maçlar bitene kadar sorun, problem, kavga, hakaret, tartışma, iftira, çekişme yaşanmaması ve bunların kamuoyunda tartışılacağı ortamlara sebep olunmaması için daima herkesten ricada bulunduğunu belirten Terim, "Her kampta bunu ifade etmekten yorgun düştüm. Sağ olsun herkes buna harfiyen uydu. Ne maçtan 24 saat önce TV programına çıkan oyuncum oldu; ne de maça bir gün kala röportaj veren oyuncum veya yönetici oldu. Oyuncuların motivasyonunu yüksek tutmak için, milli takımın başarısı için herkes üzerine düşeni ve gereğini yaptı. Elinizde arşiv var açın bakın, kimlerin neler yaptığına…" diye konuştu.

Terim sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık yeter. Yüreğim çok kabardı ve daraldı. Yaşanmış çok şey var. Bunları konuşmayı, aklıma, yaşıma, tecrübeme, konumuma, seviyeme, kişiliğime ve karakterime uygun bulmuyorum. Diğer taraftan sussam bu sefer de siz 'Konuşmuyor. Demek ki…' diyeceksiniz. Aklınız karışacak, yalanları iftiraları gerçek sanacaksınız."

Sadece iki önemli konuyu aydınlatıp, karanlıkta kalan noktaları maçtan sonra aydınlatacağını ifade eden tecrübeli çalıştırıcı şunları söyledi: "Benim için gerginlikten besleniyor dendiğini duymuşluğum vardır. Evet, gerginlikten korkmam, aşırı yük, stres benim alışık olduğum şeylerdir ama iftiralar, yalanlar, belden aşağı vurmalar, bin bir türlü oyunlar, sosyal medyalar, benim hiç alışamayacağım, kabul edemeyeceğim, taviz veremeyeceğim şeylerdir."

"Uçakta hepinizin bildiği gibi kabul edilemez bir olay yaşandı. Ben de gereğini yaptım, oyuncuyu yanıma çağırdım. Kampta kalamayacağını belirtip, eşyalarını toplamasını söyledim. Yani, gönderme kararı benim açık ve net, milli takımı bırakma kararı onun. Onun kararını da benim kararımı da değerlendirirsiniz artık uzun uzun."
"Bir başka konu da pazarlık mevzu. Oyuncu yapmaya kalksa bile, oyuncu milli takımda oynama şerefini bir gerekçeye bağlamaya niyetli olsa bile ben milli takım formasını, ay-yıldızlı formayı pazarlık konusu yapar mıyım? Yapmadım, yapmam, yapmayacağım. Bırakın ona, dünyanın en iyi oyuncularına bile pazarlık konusu yaptırmam..."

"Bize milli görev tevdi edildiğinde, kurulu düzenimizin yıkılmasını, sevenlerimizle karsı karsıya kalabileceğimizi göz önüne alarak ne acılar çekmemize rağmen sesimizi çıkarmadan burada çalışacağız, oyuncu taşımanın şeref olduğu bir formayı giymek için bana şartlar sunacak, pazarlık yapacak... Vay benim memleketim vay... Vay benim milli formam vay..."

"Hatırlayınız oyuncuyu almadığım süreçte, çok sevdiğim, çok değer verdiğim, saygı duyduğum birçok insanın kırılmasına sebep olmuşum, bütün araya girmeye çalışanlara rağmen doğrularımdan vazgeçmemişim, oyuncu benimle pazarlık yapacak öyle mi? Oyuncularım, dışarıdan kendilerine iletilen her yalan bilgiyi doğru olarak kabul edip yaşamamalılar. Bu olayların dışardaki, gizli aktörlerini zaman ortaya koyacaktır…"

Kosova maçı yorumu
 
Fatih Terim, yaşanan olayların milli futbolcuları etkilememesi için uğraştıklarını belirterek, "Bu pozisyonda sorun çözen kişiyim. Kimsenin merakı olmasın, çözerim. Yarına bir şey taşınmayacak. Futbolcularımız, maçın bilincinde olacak." değerlendirmesinde bulundu.
 
Kosova müsabakasında alınacak galibiyetin önemine değinen Türkiye Futbol Direktörü Terim, "Üç puan bizim için çok önemli. Aldığımız zaman yarın ikinci veya üçüncü de olabiliriz. Hırvatistan ile İzlanda oynayacak. Her sonuç bizim lehimize olacaktır. Geçmişte bir iki akşam bizim aleyhimizde olmuştu. Umut ediyorum yarın akşam lehimizde olur." açıklamasını yaptı.
 
Kosova futbolunun günden güne geliştiğini aktaran Terim, "Kosova futbolunda dünden bugüne çok aşama var. İlk maçta kontrataklarla etkili olmuşlardı. Çok agresif ve dinamik oynuyorlar. Birçok maçta puan almaları gerekirken alamadılar, gol atmaları gerekirken atamadılar. Kosova, her geçen gün daha iyi olan ve dikkat edilmesi gereken bir ekip." ifadelerini kullandı.
 
Terim, milli takıma aldığı genç oyuncularla ilgili ise, "Tecrübeli ve genç karışımı çok önemlidir. Seyrettiğimiz bazı oyuncuların bizimle olmasını istiyoruz. Kamp süresi içinde daha yakından görme imkanınız oluyor. Çağırma önemli ama hayati önem taşımıyor. Orada kalmak önemli. Birçok genç arkadaşımızı çağırıyoruz. Devam da edecek." şeklinde konuştu.
 
Terim, Türkiye'den ayrı bir yerde kamp yaptıklarını belirterek, futbolcularının enerjisinin kendisini mutlu ettiğini belirtti.
 
Deneyimli teknik adam, futbolcuların oruç tutup tutmadığıyla ilgili soru üzerine, "Oyuncularımızın bir kısmı maça uzak bölümlerde oruç tuttu. Maça yaklaştıkça normal gıdasına döndüler. Ramazan ayının önemini bilen bir milli takım ve ülkeyiz. Hiçbir sıkıntımız yok." diyerek sözlerini tamamladı.
 
Milli futbolcuların görüşleri
 
Fatih Terim'in basın toplantısına katılan milli futbolcular Emre Akbaba, Yusuf Yazıcı ve Berke Özer de Kosova müsabakasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.
 
Trabzonspor'da gösterdiği performansla dikkati çeken Yusuf Yazıcı, A Milli Takım'a çağrıldığı için duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Fatih hocama bir kez daha teşekkür ediyorum. Her Türk futbolcusunun hayali A Milli Takım'a gelmek. Benim de hedefim bu onura ulaşabilmekti. Uzun bir yolun en başındayım. Bu, çok zorlu ve zahmetli bir yol. Kendimi gelişmeye adıyorum ve gelişmek için her zaman en iyisini yapmaya çalışıyorum." diye konuştu.
 
Kosova maçına çok iyi hazırlandıklarını vurgulayan Yusuf, "Çok sıcak ve samimi bir ortam var. Kosova'yı çok iyi analiz ettik. İnşallah yarın 3 puan alarak, önümüzdeki maçlara bakmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Altınordu'nun genç kalecisi Berke Özer ise milli takıma çağrıldığı için şaşırdığını ve inanamadığını kaydederek, şunları söyledi:
 
"Kadro açıklandığı ilk anda haberi babamdan telefonla aldım. Şaşırdım ve inanamadım. Sonra kendim açıp baktım. Burada olmak benim için çok büyük bir gurur. Beni buraya layık gören başta Fatih hocama, kaleci antrenörümüz Alper Boğuşlu'ya ve Altınordu Kulübü Başkanımız Seyit Mehmet Özkan'a çok teşekkür ederim. Yolun başındayız. Önemli olan burada kalıcı olmak ve emek vermek. Ben de bunu başarmak istiyorum."
 
Kosova müsabakasının önemini bildiklerini anlatan Berke, "Her maça olduğu gibi buna da 3 puan için çıkacağız. Bunu da alacağımızı düşünüyorum." şeklinde görüş belirtti.
 
Aytemiz Alanyasporlu milli futbolcu Emre Akbaba da "Kosova maçı, bizim için çok önemli. Slovenya'da çok güzel bir kamp geçirdik ve rakibimizi analiz ettik. Bu maça 3 puan almak için çıkacağız." diye konuştu.

Geri
İleri
 
 
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.